تاریخ : ۱۳۹۵/۰۴/۱۱ - ۱۸:۳۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

تدابیر سعودی ها برای حج امسال :«دستبند الکترونیک» برای کنترل حاجیان

در پی ناکارآمدی عربستان در اداره حج، وزارت حج این کشور اعلام کرد در موسم حج سال جاری برای کنترل حاجیان از “دستبند الکترونیک” استفاده خواهد شد.

به گزارش سیمرغ ما، وزارت حج عربستان اعلام کرد در موسم حج سال جاری برای کنترل حاجیان از "دستبند الکترونیک" استفاده خواهد شد.


در بیانیه وزارت حج عربستان آمده است: اجرای طرح دستبند الکترونیک با هدف تسریع در شناسایی حجاج و اطلاع از هویت و مشخصات آنان، به ویژه برای غیر عرب زبانان صورت می گیرد و از طریق آن می‌توان محل اقامت و دیگر اطلاعات حجاج را هم به سرعت مشخص کرد.

بنا بر ادعای وزارت حج عربستان، خدمت رسانی سریع به گمشدگان و تسهیل در اجرای مناسک حج، از دیگر اهداف این طرح است.

 
 
در این بیانیه به چگونگی نصب این دستبندها و امکان برداشته شدن آن توسط خود شخص اشاره نشده است، و به عقیده برخی کارشناسان حقوقی، در صورت اجباری بودن نصب دستبندها و عدم امکان جداسازی آن توسط حجاج، کاربرد این دستبندها نقض آشکار حقوق انسانی و تجاوز به حریم شخصی افراد خواهد بود.

یادآور می‌شود، در موسم حج سال گذشته و در منا، بر اثر ازدحام و تراکم جمعیت و ناتوانی مقامات سعودی در تامین امنیت و نظم مراسم حج، هزاران نفر از حجاج از ملیت های مختلف، کشته و مصدوم شدند که حدود ۵۰۰ ایرانی هم در میان کشته‌ها بودند.

در سال جاری و با وجود همکاری و آمادگی مسوولان حج کشورمان، سعودی‌ها با کارشکنی و مانع تراشی پی در پی، از عقد توافق برای حضور حجاج ایرانی خودداری کردند و پس از ۲۵ سال، بار دیگر حج امسال بدون حضور حجاج ایران برگزار خواهد شد.

در پی کشتار وحشیانه حجاج ایرانی توسط پلیس عربستان در حج سال ۱۳۶۶، حجاج ایرانی در سال های ۱۳۶۷ تا ۱۳۶۹ هم از حضور در حج بازمانده بودند.

منبع:پایگاه خبری شبکه العالم

 
ارسال دیدگاه