تاریخ : ۱۳۹۵/۰۴/۰۵ - ۱۱:۰۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

نبود برنامه جامع در حوزه اوقات فراغت در مازندران

نشستن بی‌حد و حصر جلوی تلویزیون و استفاده از فضاهای مجازی، چاقی و اضافه وزن و تنبلی و آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی نیز از دیگر مواردی است که در تعطیلی چهار ماهه نظام آموزشی نمی‌توان بی‌تفاوت بود و آن را نادیده گرفت.

به گزارش سیمرغ ما، تعطیلی ۴ ماهه نظام آموزشی در کشور شاید برای سیستم آموزش و پرورش مفید باشد، اما قطعا اثر منفی آن برای دانش‌آموزان، خانواده‌های آنها و جامعه در درازمدت نمودار می‌شود.
 
۳۱ روز خرداد، ۳۱ روز تیر، ۳۱ روز مرداد و ۳۱ روز شهریور را تعطیل هستیم، این یعنی ۱۲۴ روز تعطیل برای دانش‌آموزی که تازه نوشتن را یاد گرفته است، برای کودکی که قرار است آینده‌ساز باشد، یعنی نشستن بی‌حد و حصر جلوی تلویزیون و استفاده از فضاهای مجازی، چاقی و اضافه وزن و تنبلی و آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی نیز از دیگر مواردی است که در تعطیلی چهار ماهه نظام آموزشی نمی‌توان بی‌تفاوت بود و آن را نادیده گرفت.
 
از طرف دیگر نداشتن برنامه مدون و متولی مشخص و تکه پاره شدن بحث اوقات فراغت بین آموزش و پرورش، اداره ورزش و جوانان، سازمان تبلیغات و نهادهای خدمات‌رسان، سرگردانی مضاعفی را برای خانواده‌ها و دانش‌آموزان و نهادهایی که بیشتر به دنبال شانه خالی کردن از بار مسئولیت‌شان هستند، ایجاد می‌کند.
 
گران بودن کلاس‌هایی که برای آموزش، ورزش و پر کردن اوقات فراغت دانش‌آموزان تدارک دیده شده است نیز نگرانی مضاعفی را در اوضاع وانفسای اقتصادی برای خانواده‌ها ایجاد می‌کند.
 
جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان استان مازندران در حالی در استانداری مازندران برگزار شد، که ربیع فلاح استاندار مازندران در همان ابتدا از جدی نبودن دستگاه‌های اجرایی استان و پای کار نبودن آنها پرده برداشت و  گفت: دبیرخانه ستاد ساماندهی امور جوانان فعال‌تر عمل کند.
 
وی با تاکید بر اینکه اوقات فراغت جوانان فقط مربوط به فصل تابستان نیست و باید در طول سال هم مورد توجه قرار گیرد،
اضافه کرد: دولت متعهد است تا در گذراندن اوقات فراغت جوانان بسترسازی کند.

 

 
قناعت مدیران استانی به حداقل‌ها در حوزه اوقات فراغت

استاندار مازندران با اشاره به اینکه وقتی جوان در خانه محصور شود به تلویزیون و کامپیوتر پناه می‌برد، خاطرنشان کرد: برنامه‌های صدا و سیما با نگاه بالندگی، رشد فکری و اعتقادی همراه باشد و این برنامه‌ها می‌تواند برای مخاطبان جوان مؤثر واقع شود.
 
وی با بیان اینکه دبیرخانه ستاد ساماندهی امور جوانان فعال‌تر عمل کند، گفت: فضای جلسه حاکی از این است که دستگاه‌های مربوط مشارکت جدی در این امر نداشته و مدیران دقیقا پای کار نیستند.
 
فلاح با اعلام اینکه اشکالی که به مدیران استانی وارد می‌شود این است که ما به وضع موجود قانع هستند، اظهار کرد: می‌توان خیلی از آسیب‌های جوانان را پیشگیری کرد و این نقد بر خود ما

 
طبق آمارها در رده سنی ۱۵ تا ۲۹ ساله هر ۳۰ روز، ۴٫۵ شبانه‌روز اوقات فراغت دارند.
 

دل‌خوش‌کردن به فرم و سایت سرگرم‌کننده!

مدیرکل ورزش و جوانان مازندران هم با اشاره به اینکه در سال گذشته برنامه جامعی وجود نداشته است اما امسال با جمع‌آوری برنامه‌های کمیته‌های ستاد ساماندهی جوانان سایتی طراحی شده است تا جوانان برای پر کردن اوقات فراغت خود از آن بهره‌مند شوند، گفت: فرم‌های برنامه‌های اوقات فراغت در استان به دستگاه‌های عضو داده می‌شود تا مدیران کل برنامه‌های خود را ظرف یک هفته به ستاد ارائه کنند.
 
حبیب حسین‌زادگان ضمن اولتیماتوم یک‌هفته‌ای برای ارائه برنامه اوقات فراغت اضافه کرد: این مسئله پیگیری شده و تذکر جدی هم داده می‌شود.
 

هدررفت سخاوتمندانه اوقات فراغت

بهرام میرزاییان رئیس نظام روانشناسی استان مازندران نیز با تاکید بر اینکه براساس تحقیقات صورت

 
۴۱۹ مدرسه در کل استان در تابستان فعال هستند، همچنین اعزام ۲۶ مرحله‌ای ۳ هزار نخبه مازندرانی به اردوهای کشوری در دستور کار است.
 

گرفته و طبق آمارها در رده سنی ۱۵ تا ۲۹ ساله به طور متوسط ۲۵/۵ ساعت وقت آزاد در هفته دیده می‌شود، گفت: طبق این آمار یعنی این رده سنی هر ۳۰ روز، ۴/۵ شبانه‌روز اوقات فراغت دارند.
 
معاون پرورشی آموزش و پرورش مازندران نیز دیگر عضو ستاد ساماندهی اوقات فراغت مازندران گفت: آموزش و پرورش مکلف به برگزاری برنامه‌های رسمی در زمینه اوقات فراغت است.
 
محمد شعبانی فراغت انفعالی و فعال را انواع اوقات فراغت نام برد و تصریح کرد: فراغت انفعالی مانند صدا و سیما و فضای مجازی حالت یک‌طرفه دارد، اما فراغت فعال را خودمان ایجاد می‌کنیم.
 
معاون پرورشی آموزش و پرورش استان مازندران با بیان اینکه نباید اوقات فراغت را فقط در تابستان دید، خاطرنشان کرد: جوانان در شبانه روز به طور میانگین ۲/۵ ساعت بیکار هستند.
 
وی با بیان اینکه شعار ما امسال این است که هر دانش‌آموز باید صاحب یک مهارت شود، خاطرنشان کرد: ۴۱۹ مدرسه در کل استان در تابستان فعال هستند، همچنین اعزام ۲۶ مرحله‌ای ۳ هزار نخبه مازندرانی به اردوهای کشوری در دستور کار است.

ستاد اوقات فراغت، دائمی یا موسمی؟!

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران نیز با بیان اینکه این ستاد باید در طول سال فعال

 
۱۳۰ روحانی مقیم استان در پایگاه‌های بوستان معرفت فعالیت می‌کنند.
 

باشد، گفت: ستاد ساماندهی باید با استفاده از ظرفیت دستگاه‌ها به امور جوانان بپردازند.
 
ناصر شکریان با اشاره به اینکه دستگاه‌ها جزیره‌ای کار می‌کنند، تصریح کرد: جایگاه جوانان، که زیرساخت این نظام هستند، به هرز می‌رود.
 
وی مهم‌ترین مأموریت نهاد تبلیغات اسلامی را غنی کردن اوقات فراغت جوانان در تابستان برشمرد و افزود: ۱۳۰ روحانی مقیم استان در پایگاه‌های بوستان معرفت فعالیت می‌کنند.
 
شکریان با بیان اینکه برنامه سال ۹۵ تدوین شده است، گفت: سازمان تبلیغات اسلامی در طرح دریا، در تفرجگاه‌ها و پارک جنگلی‌ها هم فعال است.
 

 جلسه، اتمام این مشکل یا…

در هر صورت نشست ستاد ساماندهی اوقات فراغت مازندران در جلسه سوم هم به اتمام رسید، اما اینکه آیا بعد از یک هفته مسئولان حاضر در جلسه برنامه مدونی را برای ساماندهی بیکاری ۴ ماهه جوانان و دانش‌آموزان استان مازندران دارند و ارائه خواهند داد یا خیر، باید منتظر بود.

 

انتهای پیام/بلاغ

ارسال دیدگاه