تاریخ : ۱۳۹۵/۰۴/۰۴ - ۲۰:۰۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

زندگی سرطانی زیر دکل‌های فشار قوی برق

همسایه بی دردسری نیست. کمترین زحمتش ایجاد سرطان است. سال‌هاست مسئولان امر خود را به بی تفاوتی زده و بی پولی را بهانه رفع این مشکل می‌کنند.

به گزارش سیمرغ ما، سالیان سال است که نصب دکل‌های برق فشار قوی مشکلات زیادی را برای پایتخت‌نشینان مخصوصا جنوب شهر نشینان ایجاد کرده است. 

 
 
امواج الکترومغناطیسی که از دکل های برق فشار قوی ساطع می شود، می تواند بر سلامت ساکنین اطراف دکل تا شعاع ۲۰ تا ۵۰ متر اثر بگذارد و برای آنان مشکلات خونی، مغزی و حتی معلولیت به وجود آورد. 
 
 
رحمت الله حافظی رئیس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران بارها در این زمینه هشدار داده است ولی تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است و مردم در کنار این دکل‌ها زندگی می کنند و به بیماریهای متعددی هم گرفتار شده اند. 
 
 
حافظی ادامه داد: تاکنون از مناطق ۱۵، ۱۶، ۱۸، ۱۹، ۲۰ ، ۲۱ و ۲۲ بازدید به عمل آمده است اما منطقه ۲۰ شهرداری تهران بیشترین تهدیدات زیست محیطی و سلامت را داشته و سلامت مردم در این منطقه مورد تهدید بیشتری قرار گرفته است. 
 
 
وی با نمایش اسلاید هایی از وجود دکل های فشار قوی برق روی مناطق مسکونی واقع در محلات جوانمرد قصاب و علائین، گفت:  میدان الکترومغناطیس این دکل ها مشکلات خونی، مغزی و حتی معلولیت ها را ایجاد می کند. بر اساس استانداردها دکل های برق دارای حریم های درجه یک و دو است که بین ۲۰ تا ۵۰ متر بوده ولی این استانداردها در این محلات رعایت نشده است. 
 
 
بر اساس این گزارش،  مطالعه ای در کشور انگلستان در خصوص آسیب های دکل های برق فشار قوی در محدوده سکونت به ویژه بر روی کودکان و نوجوانان، صورت گرفته است. 
 
 
این مطالعه بر روی دو گروه در فاصله  متری۲۰۰ و ۶۰۰ متری از دکل برق انجام شده و بعد از مقایسه مشخص شد که سرطان خون در کودکان و نوجوانانی که در فاصله ۲۰۰ متری دکل ها زندگی می کنند، ۶۹ درصد بیشتر از گروه دوم بوده است. 
 
 
این درحالی است که در برخی مناطق تهران از جمله در شهر ری تعداد زیادی خانه ها درست زیر دکل‌های برق ساخته شده است. 
 
 
البته گفته می شود  که ساخت و سازها زیر دکل‌های برق در شهر ری با مجوز شهرداری نبوده است.  طی سنوات گذشته به دلیل مراعات ساکنینی که در نزدیکی دکل‌ها و یا بعضا زیر دکل‌ها ساخت و ساز انجام داده‌اند با توجه به وضعیت پایین معیشتی آنها مماشات شده و این ساخت و سازها صورت گرفته است. 
 
 
صفوی شهردار منطقه ۲۰ دراین باره گفت: این مشکلات در منطقه وجود دارد و امیدواریم با هماهنگی فرمانداری بتوانیم این معضل را در جهت حفظ سلامت شهروندان حل و فصل کنیم. 
 
 
بر اساس این گزارش، تشعشعات دکل‌های برق سلامت مردم شهرری را تهدید می‌کند و جالب است که گفته می شود خانه های ساخته شده زیر دکل‌های برق مجوز ندارد. 
 
 
امانی معاون برنامه ریزی شهردار تهران در این باره گفت: ایجاد دکل‌های برق و بافت‌های فرسوده در شهرستان ری هیچ‌کدام مجوز ندارند. 
 
 
امانی ادامه داد: تشعشعات دکل‌های برق سلامت مردم شهرستان ری را تهدید می‌کند،ولی ما نمی‌توانیم با فشار، زندگی مردم را تغییر دهیم و نیاز به یک مدیریت جامع برای تصمیم‌گیری در باره دکل‌های برق و بافت‌های فرسوده داریم. 
 
 
بر اساس این گزارش، مسئولان می توانند برای رفع مشکلات مردم؛ این دکل های برق فشار قوی را به زیر زمین منتقل کنند که گفته می شود هزینه زیادی باید برای این کار صرف شود و تاکنون بودجه ای برای آن در نظر گرفته نشده است. 
 
 
هدایت الله جمالی پور فرماندار ری در این باره گفت: خانه‌هایی که در کنار دکل‌های برق و یا مواردی زیر این دکل‌ها قرار گرفته‌اند موجب نگرانی همه مسئولان شهرستان ری شده است. 
 
 
وی ادامه داد: بی تردید برای حل این معضل نیازمند یک عظم جدی و همکاری میان دولت و اعضای شورا و شهرداری هستیم. 
 
 
فرماندار شهر ری با اشاره به اینکه خانواده‌هایی که از سطح معیشتی پایینی برخوردار هستند؛ امروز بیشترین تهدید را از نزدیکی محل سکونتشان به این دکل‌ها شاهد هستند، گفت: باید این موضوع به صورت جدی پیگیری شود. 
 
 
جمالی پور به راه‌کارهای رفع این مشکل در شهرستان ری اشاره کرد و گفت: می‌توان این دکل‌ها را به زیر زمین منتقل کرد البته این کار هزینه زیادی را در بر می‌گیرد ولی باید بدانیم که این هزینه به اندازه جان انسان‌ها ارزش دارد. 
 
 
انتقال دکل‌های برق باید توسط شرکت برق صورت گیرد. مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران در این باره گفت: انتقال این دکل ها بر عهده شرکت برق است که آنها نیز می گویند بودجه این جابه‌جایی را ندارند، در حالیکه این قسمت ها فضای زیادی را هم در مناطق تلف کرده اند. 
 
 
وی با تاکید بر اینکه چه بهتر است که فضای این دکل ها به توسعه بوستان ها تخصیص یابد، تصریح کرد: در کنار این دکل ها خانه سازی شده است. این مشکلات وجود دارند که ما داد می زنیم و از این مشکلات می گوییم، اما عده‌ای می گویند تهران شهر برخورداری است و ۱۷ هزار میلیارد دارد، پس از بودجه اش به برخی وزارتخانه ها و سازمان‌ها بدهد، در حالیکه این بودجه برای خود شهر تهران نیاز است. 
 
 
بر اساس این گزارش، نتیجه تحقیقات پزشکان نشان می‌دهد که سکونت در فاصله کمتر از ۵۰۰ متری دکل‌های برق فشارقوی خطر ابتلا به سرطان خون را در افراد به‌خصوص در کودکان ۵٫۸ برابر افزایش می‌دهد. 
 
 
دکل‌های برق فشارقوی همیشه برای همجوارانشان دردسر بزرگی بوده‌اند. اگر این همسایگی بی‌دردسر بود و زیان و ضرری در کار نبود، شاید می‌شد آن هیکل بزرگ را تحمل کرد. 
 
 
خانه‌هایی که اهالیشان در انواع خطرات از برق‌ گرفتگی و سقوط کابل‌های فشارقوی گرفته تا سرطان و بیماری‌های اعصاب ناشی از تشعشعات قرار دارند. 
 
 
این غول های دردسرساز در تمام نقاط شهر دیده می شود و تاکنون برای رفع این مشکل اقدامی صورت نگرفته و تعداد زیادی از مردم به دلیل زندگی در مجاورت این دکل های به انواع بیماری‌ها از جمله سرطان مبتلا می‌شوند.
 
منبع: فارس
ارسال دیدگاه