تاریخ : ۱۳۹۵/۰۴/۰۱ - ۱۲:۵۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

وقتی شهید کشوری ناجی پاوه می‌شود/ لقبی که شهید چمران به احمد کشوری داد

پژوهشگر دفاع مقدس گفت: در حقیقت ناجی اولیه پاوه احمد کشوری بود و با حضور حماسی خود، باعث شد پاوه حفظ شود تا اینکه نیرو‌ها از راه برسند و به چمران و یارانش پیوستند.

 مسعود آب آذری نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با خبرنگار سیمرغ ما با گرامیداشت سالروز شهادت شهید چمران گفت: ۳۱ خرداد سالروز شهادت چریک پیر جنگ‌های نامنظم شهید دکتر مصطفی چمران است، کسی که حماسه‌های زیادی در لبنان خلق کرده و همزمان با شروع جنگ تحمیلی در مناطق غرب و جنوب کشور حماسه‌آفرین شد.

 

وی افزود: آنچه که در تاریخ ثبت شده و در کتاب‌ها و مستندات مربوط آن دوران مشاهده می‌شود، نقش چشمگیر شهید چمران در پاوه است. در همان اوایل پیروزی انقلاب درگیری‌هایی در منطقه غرب کشور شروع شد و عده‌ای می‌خواستند بخش‌هایی از مناطق غربی کشور را از ما جدا کنند.

 

پژوهشگر دفاع‌مقدس ادامه داد: در آن زمان دشمنان در سقز، بانه، سردشت، کامیاران، مریوان، ورود کرده بودند اما حجم درگیری‌ها در پاوه بیشتر بود و شهید چمران برای نجات پادگاه پاوه به همراه شهید اصغر وصالی و شهید فلاحی به آنجا می‌روند.

 

آب آذری در تشریح وضعیت شهر پاوه گفت: دشمن پاوه را محاصره کرده بود، یک هلیکوپتر هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی به خلبانی شهید جعفر مهدوی ملک کلایی از شهرستان قائم‌شهر و شهید محمدرضا وجدانی از کرمان از طرفی مهمات و آذوقه می‌رساندند و از طرفی کار تخلیه مجروحین را هم به‌عهده داشتند.

 

نویسنده کتاب «چای آخر» اضافه کرد: در یکی از همین عملیات‌ها شهید مهدوی زمانی که مجروحین را سوار می‌کند، هلی‌کوپترش مورد اصابت گلوله قرار گرفته و سقوط می‌کند و به همراه شهید وجدانی به شهادت رسیدند و به‌عنوان اولین شهدای هوانیروز قبل از شروع جنگ تحمیلی جاودانه شدند.

 

این نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون یادآور شد: شرایط بحرانی بود، دشمن سیم‌خاردار پادگان پاوه را پاره کرد، بیمارستان شهر را مورد حمله قرار داده بود و ۲۰ هزار مردم پاوه در محاصره بودند. در چنین وضعیتی تیمسار فلاحی با همکاری چمران به پایگاه هوانیروز کرمانشاه رفته و خلبان‌ها رو در جریان ماجرا می‌گذارد.

 

وی با اشاره به اینکه برابر ایمنی پرواز هنگام غروب امکان پرواز وجود ندارد، اظهار کرد: اما با این وجود شهید فلاحی مشکل پاوه را مطرح کرد و گفت «یک داوطلب برای نجات پاوه می‌خوام»، در همین حین هنوز صحبت‌هایش تمام نشده بود که خلبان جوانی از داخل صف بیرون آمد. روی اتیکت لباس پروازی‌اش نوشته شده بود "احمد کشوری".

 

پژوهشگر دفاع مقدس تصریح کرد: احمد کشوری با اعلام آمادگی برای این پرواز خطاب به تیمسار فلاحی گفت؛ با وجود اینکه ارتفاعات اطراف مشرف به پاوه است و الان هم هلی‌کوپتر نباید پرواز کند و تنها ۵ درصد احتمال موفقیت وجود دارد، اما من برای کمک برای نجات پاوه پرواز می‌کنم.

 

آب آذری بیان کرد: احمد کشوری با این تصمیم سرنوشت‌ساز پرواز کرد و به پادگان پاوه رسید، با بیسیم ارتباط برقرار کرد، آن‌طرف جواب داد، گفت من به بیسیم اعتماد ندارم و خود چمران جواب بدهد! چمران گفت «کشوری من چمران هستم، سیمرغ من چمران هستم» و درنهایت شهید کشوری با گرای شهید چمران اهداف دشمن را با توپ ۲۰ میلیمتری و راکت نشانه می‌گرفت.

 

این نویسنده حوزه دفاع مقدس ادامه داد: در حقیقت ناجی اولیه پاوه احمد کشوری بود و با حضور حماسی خود، باعث شد پاوه حفظ شود تا اینکه صبح فردا نیرو‌ها از راه برسند و به چمران و یارانش پیوستند.

 

وی خاطرنشان کرد: آری؛ اینجاست که شهید چمران از هوانیروزی‌ها به عنوان فرشتگان آسمانی یاد می‌کند و کشوری به عنوان ستاره درخشان غرب معروف می‌شود.

 

پژوهشگر دفاع مقدس همچنین بیان کرد: در آن زمان شهید چمران در کنار یکی از پاسداران گفت «ای خون‌هایی که در رگ‌های من هستید، شما مدیون احمد کشوری هستید».

 

مسعود آب آذری در پایان گفت: یاد چریک پیر چنگ‌های نامنظم دکتر چمران و یاد بزرگ قهرمان هوانیروز ارتش اسلام، خلبان کیاکلایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، سرلشگر خلبان شهید احمد کشوری را گرامی می‌داریم.

 

 

 

ارسال دیدگاه