تاریخ : ۱۳۹۵/۰۳/۳۱ - ۱۳:۵۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

تمرکز تولید برنج در مازندران و گیلان

معاون آب‌وخاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: قطب تولید برنج در دو استان گیلان و مازندران متمرکز می‌شود.

علی‌مراد اکبری در حاشیه بازدید از پروژه‌های تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی شهرستان سیمرغ در گفت‌وگو با سیمرغ ما، اظهار کرد: به دنبال این هستیم با استفاده از تسهیلات اعتباری خارجی میان‌مدت (فاینانس) اعتباری برای دو استان گیلان و مازندران گرفته و در سطح ۱۵۰ هزار هکتار و طی یک برنامه ۵ ساله اقداماتی انجام شود.

وی افزود: مقدمات این کار فراهم‌شده و در شورای اقتصاد نیز تصویب‌شده است و بعد از عقد قرارداد با طرف خارجی این طرح کلید می‌خورد البته این مسئله هنوز قطعی نشده اما به صور جدی پیگیر این طرح هستیم.

معاون آب‌وخاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تجهیز و نوسازی ۵۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری برای دو استان مازندران و گیلان در نظر گرفته‌شده و منابع آن در حال پیگیری است، تصریح کرد: استان مازندران به ۳۰۰۰ هکتار و استان گیلان با ۹۵۰۰ هکتار این کار شروع‌شده و در صورت تخصیص منابع در سفر هیئت دولت این دو پروژه را جزو مصوبات هیئت دولت‌خواهیم داشت.

وی ادامه داد: در سال جاری ۲۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی مازندران و ۲۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی گیلان در طرح مطالعاتی قرارگرفته‌اند.

اکبری با اشاره به اینکه بیش از ۷ میلیارد مترمکعب آب‌های اضافی و مازاد استان‌های گیلان، مازندران و گلستان به دریا می‌ریزد، عنوان کرد: برنامه‌ریزی‌هایی در حال انجام است تا با بازسازی آبندان‌ها و احداث سدهای کوچک لاستیکی توسط وزارت نیرو حداقل یک میلیارد مترمکعب از این مقدار آب را جمع و برای تأمین آب شالی‌زارها استفاده کنیم.

این مسئول خاطرنشان کرد: آب‌گرفتگی اراضی کشاورزی شمال کشور یکی از معضلات این مناطق است که با اجرای این طرح بحث آب‌گرفتگی نیز حل خواهد شد و در همین راستا مطالعه و بررسی ۲۷ هزار هکتار آب‌بندان دو استان انجام و در حال پیگیری است.

معاون آب‌وخاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در هیچ منطقه کشور به‌جز گیلان و مازندران نباید کشت برنج انجام شود، تصریح کرد: این برنامه جزو سیاست‌های دولت و در برنامه ششم توسعه دیده‌شده است.

وی افزود: قطب تولید برنج در دو استان گیلان و مازندران متمرکز می‌شود.

اکبری با اشاره به اینکه برای تحقق افزایش تولید برنج و جبران تولید برنج در سایر استان‌ها باید زیرساخت‌های شالی‌زارها و آبدندان‌ها تکمیل شود، اظهار کرد: به دلیل مسئله محدودیت آب نگاه ویژه‌ای به گیلان و مازندران در مسئله تولید برنج وجود دارد.

وی در پایان گفت: در برنامه ششم توسعه این موضوع دیده‌شده که سالانه کشت برنج چه مقدار افزایش پیداکرده و به دولت نیز اعلام‌شده تا زیرساخت‌هایی مانند تجهیز و نوسازی، زهکشی و لاینینگ را آماده کند.

 

ارسال دیدگاه