تاریخ : ۱۳۹۵/۰۳/۲۸ - ۱۹:۴۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

کشف بیش از ۴۵ کیلوگرم انواع مواد مخدر در طی سال گذشته در شهرستان/کشف حدود ۲ کیلوگرم مواد مخدر در دو ماهه نخست امسال

فرماندار سیمرغ گفت: سال گذشته شاهد کشف بیش از ۴۵ کیلوگرم انواع مواد مخدر در شهرستان و دستگیری بیش از ۷۰۰ نفر از افراد فعال در عرصه تولید، توزیع و مصرف بوده‌ایم.

به گزارش سیمرغ ما، فرج‌الله یدالله‌پور در سخنرانی پیش از خطبه‌های امروز نماز جمعه این شهرستان ضمن تبریک ماه پر خیروبرکت رمضان، اظهار کرد: امروز یکی از مهم‌ترین آسیب اجتماعی که پیش روی جامعه به‌ویژه نسل جوان قرار دارد بحث اعتیاد به مواد مخدر و روان‌گردان است که سلامت فردی و اجتماعی جامعه ما را تهدید می‌کند.

 

وی افزود: مواد مخدر به‌عنوان یکی از ابزارهای تهدید نرم دشمن در هویت‌زدایی نسل جوان و فروپاشی ساختارهای اجتماعی و فرهنگی جامعه دینی و مذهبی تلقی می‌شود.

 

فرماندار سیمرغ با اشاره به اینکه مواد مخدر تا امروز خسارت‌های بی‌شماری به لحاظ مادی و معنوی بر کشور تحمیل کرده است، تصریح کرد: نظام مقدس جمهوری اسلامی در طول ۳۸ سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همواره عزم خود را برای مبارزه با سوداگران مرگ جزم کرده و تا امروز در بین همه کشورهای دنیا که در عرصه مبارزه با مواد مخدر فعال هستند بیشترین هزینه را پرداخت کرده است.

 

وی ادامه داد: کشف سالانه بیش از ۵۰۰ تن انواع مواد مخدر توسط مرزبانان و مرزداران غیور جمهوری اسلامی، سربازان گمنام امام زمان و جان‌برکفان نیروی انتظامی تنها بخشی از این مواد تولید شده است که در بازار وجود دارد و شاید چند برابر این مقدار مصرف شود.

 

* توقیف بیش از ۷۰۰ خودرو و ۶۳۰ دستگاه موتورسیکلت در سیمرغ

 

 

یدالله‌پور با اشاره به اینکه حمایت پیدا و پنهان کشورهای غربی و آمریکا از کشت خشخاش در افغانستان به‌ویژه بعد از اشغال این کشور اوج کینه‌توزی آنان را با جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد، اظهار کرد: با حضور آمریکا در کشور افغانستان نه‌تنها از تولید مواد مخدر در این کشور کاسته نشد بلکه افزایش داشته است.

 

وی افزود: آمریکا که توانست ظرف سه هفته حکومت و حاکمان وقت افغانستان را ثابت کند می‌توانست برای ریشه‌کنی مواد مخدر و جلوگیری از کشت خشخاش و مواد مخدر در این کشور اقدام کند اما نه‌تنها این کار را انجام نداد بلکه برای توسعه اراضی زیر کشت به کشور افغانستان کمک کرد.

 

فرماندار سیمرغ با بیان اینکه امروز با توجه به عمق فاجعه باید با بهره‌گیری از همه امکانات و ظرفیت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری با گسترش تولید و توزیع مواد مخدر مبارزه کنیم تا از گرایش مردم به‌ویژه جوانان کشورمان به‌سوی مواد مخدر جلوگیری شود، تصریح کرد: مبارزه با مواد مخدر از سوی دولت جمهوری اسلامی و دستگاه‌های مسؤول با توجه به عمق جنایت به‌تنهایی غیرممکن است.

 

وی خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا همه افراد و همه مردم جامعه در این حوزه احساس مسؤولیت کرده و مشارکت داشته باشند و یاری‌گر دولت در مسیر مبارزه با مواد مخدر باشند.

 

یدالله‌پور با اشاره به اینکه باید تلاش کرد تا امر مبارزه با مواد مخدر به‌عنوان یک امر فراگیر و اجتماعی تلقی شود، اظهار کرد: این امر سبب می‌شود اقشار مختلف مردم، سازمان‌های مردم‌نهاد و خیران برای حضور در عرصه مبارزه در مواد مخدر تشویق شوند.

 

وی افزود: نقش خانواده‌ها بسیار مهم است و پدران و مادران باید نسبت به سرنوشت فرزندان خود احساس مسؤولیت کنند.

 

فرماندار سیمرغ با بیان اینکه در شهرستان سیمرغ پیشگیری از اعتیاد جوانان به مواد مخدر و مبارزه با تولید و توزیع آن در شهرستان به‌عنوان یک ضرورت اجتماعی و مهم‌ترین هدف شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان است، تصریح کرد: همه تلاش بر این است تا با اطلاع‌رسانی، آگاه‌سازی عمومی و ایجاد حساسیت در عامه مردم در ارتباط با بحث مبارزه با مواد مخدر و جلوگیری از اعتیاد جوانان به این پدیده شوم اقدامات مناسب و مثبتی را در سطح شهرستان داشته باشیم.

 

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته در سطح شهرستان با تشکیل ۱۲ جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر و با تشکیل بیش از ۱۵ جلسه کمیته‌های فرعی زیرمجموعه شورا اقدامات بسیار خوبی را عرصه مقابله، مبارزه و اجتماعی کردن بحث اعتیاد جوانان شاهد بودیم، اظهار کرد: سال گذشته شاهد کشف بیش از ۴۵ کیلوگرم انواع مواد مخدر در شهرستان و دستگیری بیش از ۷۰۰ نفر از افراد فعال در عرصه تولید، توزیع و مصرف بوده‌ایم.

 

یدالله‌پور ادامه داد: توقیف بیش از ۷۰۰ خودرو و ۶۳۰ دستگاه موتورسیکلت در شهرستان از دیگر اتفاقاتی بود که سال گذشته در شهرستان با هدف مبارزه و مقابله با مواد مخدر اتفاق افتاد.

 

* کشف حدود ۲ کیلوگرم مواد مخدر در دو ماهه نخست امسال

 

 

وی با بیان اینکه برای اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر برگزاری کلاس‌های آموزشی و توجهی توسط اداره بهزیستی و کمیته امداد برای جامعه هدف و از سوی سازمان تبلیغات اسلامی و اداره آموزش‌ و پرورش برای خانواده‌ها و عامه مردم را شاهد بودیم، گفت: شناسایی مزارع کشت خشخاش و گراس و جلوگیری از کشت و داشت گیاه شاهدانه در سطح شهرستان و در سطح روستاهای شهرستان با کمک شوراهای اسلامی و دهیاران و مسؤولان پایگاه‌ها را شاهد بودیم.

 

فرماندار سیمرغ افزود: سال گذشته شاهد برگزاری کارگاه‌های آموزشی اشتغال برای بهبودیافتگان بوده‌ایم و اقدامات خوبی در شهرستان انجام شد و بیش از ۱۶ نفر با بهره‌مندی از ۱۶۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی مشغول به کار شدند.

 

وی با اشاره به اینکه شناسایی نوجوانان در معرض خطر از دیگر برنامه‌های اجراشده در این حوزه بوده است، اظهار کرد: در این حوزه آموزش‌ و پرورش فعالیت‌های خوبی دارد و اقدام به دادن خدمات مشاوره‌ای به این افراد می‌کند.

 

یدالله‌پور خاطرنشان کرد: نظارت بر عطاری‌ها، داروخانه‌های سنتی، آرایشگاه‌های زنانه و مراکز و باشگاه‌های ورزشی از دیگر اقداماتی بوده که برای جلوگیری از عرضه شیشه و مواد مخدر در این مراکز در حال انجام است.

 

وی با بیان اینکه در دو ماهه نخست امسال شاهد کشف حدود دو کیلوگرم مواد مخدر و دستگیری بیش از ۳۶ نفر از افراد فعال در این حوزه بودیم، اظهار کرد: قطعاً این روند در سال‌جاری با قاطعیت تمام و با بهره‌گیری از همه ظرفیت‌ها ادامه می‌یابد.

 

فرماندار سیمرغ در پایان گفت: آنچه واقعاً تأثیرگذار بوده، همراهی و همکاری همه مردم و احساس مسؤولیت همه خانواده‌ها نسبت به فرزندان خودشان است.

ارسال دیدگاه