تاریخ : ۱۳۹۵/۰۲/۰۴ - ۱۹:۵۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

توبه، اولین راه پاک کردن گناه

نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری گفت: اولین راه پاک کردن گناه توبه است و اگر انسان توبه را درست انجام دهد خداوند به برکت توبه گناهانش را پاک و به‌جای گناه پاک‌شده با توبه خداوند حسنات، ثواب و نورانیت را جایگزین می‌کند.

به گزارش سیمرغ ما، آیت‌الله سیدرحیم توکل عصر امروز در جمع معتکفین شهرستان سیمرغ ، اظهار کرد: اختیار و عملکرد انسان می‌تواند انسان را بالاتر از فرشته برده یا از حیوان پست‌تر کند.

 

نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه برای پاک کردن گناه از نامه اعمال انسان چهار راه وجود دارد، تصریح کرد: سه راه دست خود انسان است و راه چهارم دست خدای عالم است.

 

وی ادامه داد: اولین راه پاک کردن گناه توبه است و اگر انسان توبه را درست انجام دهد خداوند به برکت توبه گناهانش را پاک و به‌جای گناه پاک‌شده با توبه خداوند حسنات، ثواب و نورانیت را جایگزین می‌کند.

 

توکل انجام اعمال حسنه را دومین راه پاک کردن گناه دانسته و بیان می‌کند: راه دوم نسبت به راه اول مقداری مشکل است و انسان باید اعمالی انجام بدهد که با آن نامه اعمالش شسته شود.

 

وی افزود: شما سه روز روزه‌دار بودید و در مسجد ماندگار و سر به نماز، دعا، قرآن و ذکر بند کردید همچنین از همه تملقات خودتان زده‌اید، در مسجد بودن از حسنات سنگینی است که باعث شسته شدن گناهان می‌شود.

 

نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری سومین راه پاک شدن از گناه را دادن بلا دانست و گفت: بیماری، مواجه‌شدن با مشکلات دنیوی و از دست دادن عزیز باعث کم شدند گناه انسان مانند ریخته شدن برگ درختان می‌شود.

 

وی ادامه داد: راه سوم از دو راه قبلی سنگین‌تر است و این راه‌ها دست خود انسان است و اگر پاک شدن گناه از این سه راه رخ ندهد، مرحله چهارم، مرحله برخورد خداوند است.

 

توکل خاطرنشان کرد: برخورد خداوند از زمان جان دادن و سکرات شروع می‌شود و این مرحله برای انسان سخت می‌گذرد،  اگر گناه باقی ماند قبض روح را سخت می‌گیرند، اگر بازهم گناه باقی ماند ایام فشار قبر، تنگی و تاریکی قبر عامل پاک شدن گناهان می‌شود و اگر گناهان آن‌قدر زیاد بوده که در این مراحل پاک نشود با معطلی در صحنه قیامت پاکش می‌کنند و اگر هم گناهان فرد پاک نشد چاره‌ای جز جهنم نیست.

 

وی افزود: بعد از پایان ایام اعتکاف و رفتن به خانه این راه‌ها را ادامه دهید و انس با قرآن و نماز را ترک نکنید چراکه این راه را برای ما قرار داده‌اند.

ارسال دیدگاه