تاریخ : ۱۳۹۵/۰۱/۲۹ - ۱۵:۴۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

۱۰۰ درصد دام‌های شهرستان واکسینه شدند

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان سیمرغ از کنترل بیماری تب‌برفکی در این شهرستان خبر داد و گفت: ۱۰۰ درصد دام‌ها واکسینه شدند.

به گزارش سیمرغ ما، محمدیوسف اثنی‌عشری ظهر در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی این شهرستان، اظهار کرد: در رابطه با بیماری تب برفکی که اخیراً مراجعه‌کنندگان این بیماری زیاد شده تا این لحظه هیچ بیماری تب‌برفکی در شهرستان نداشته‌ایم.

 

وی افزود: بیماری تب برفکی یک بیماری واگیر با واگیری بالاست اما میزان مرگ و میر این بیماری پایین است که این مقدار مرگ و میر نیز در گوساله و بره رخ می‌دهد.

 

رئیس اداره دامپزشکی سیمرغ با اشاره به اینکه تاول در دهان و پا از علائم این بیمار است، تصریح کرد: علت اصلی این بیماری تاول است که اجازه نمی‌دهد دام غذا بخورد که نتیجه آن کاهش تولیدات دامی، کاهش شیر در گاوهای شیری و لاغر شدن گاوهای گوشتی است.

 

وی ادامه داد: گاو بالغ از این بیماری نمی‌میرد بلکه تاول در دهان و بین انگشتان پا سبب غذا نخوردن و رنجش می‌شود.

 

اثنی‌عشری یکی از مشکلات اصلی این بیماری را تغییر چهره بیماری دانست و گفت: اگر واکسن این بیماری درست شود معلوم نیست در هفته دیگر این واکسن جوابگوی این بیماری هست بود یا خیر.

 

وی افزود: در بیماری شاربون و آبله مسئله این‌گونه نیست و با یک‌بار واکسیناسیون دام‌ها در مقابل شاربون و آبله دام‌ها ۱۲ ماه ایمن هستند اما تب برفکی این‌گونه نیست و در سال سه بار باید واکسن این بیماری زده شود.

 

رئیس اداره دامپزشکی سیمرغ علت درگیری این بیماری را تعمیرات موسسه رازی طرف قرارداد سازمان دامپزشکی کشور و سازنده واکسن این بیماری در اواسط و اواخر سال گذشته و نساختن واکسن این بیماری دانست و بیان کرد: به ناچار سازمان دامپزشکی کشور از شرکت «مریال فرانسه» واکسن‌های این بیماری را وارد می‌کند که قیمت هر واکسن برای هر دام ۳ هزار تومان است.

 

وی ادامه داد: دامداران سنتی راغب به پرداخت این پول به‌دلیل اینکه چندین سال مجانی استفاده می‌کردند نبودند اما دامداران صنعتی ارزش کار را دانسته و بلافاصله واکسیناسیون را انجام دادند.

 

اثنی‌عشری با بیان اینکه هیچ‌گونه آلودگی در دام‌های صنعتی وجود ندارد، تصریح کرد: مقدار واکسن در استان و کشور کم است و در صورت مشاهده دام آلوده اطراف آن منطقه برای پخش نشدن بیماری واکسیناسیون می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: در شهرستان سیمرغ تاکنون بیماری تب‌برفکی را نداشته‌ایم و علت این امر نیز این است که در دی و بهمن‌‌ماه سال گذشته به ‌جرأت می‌توان گفت ۱۰۰ درصد دام‌های شهرستان واکسینه شدند.

 

رئیس اداره دامپزشکی سیمرغ با اشاره به اینکه از ۱۵ اردیبهشت طرح سراسری واکسیناسیون در مقابل این بیماری انجام می‌شود، اظهار کرد: تب برفکی بیماری خطرناکی نیست اما مردم مراجعات‌شان زیاد شده و نگران این موضوع هستند.

 

وی در پایان گفت: واکسن شاربون در حال تزریق است که ۱۰۰ درصد دام‌های شهرستان را شامل می‌شود و دام‌داران نیز از این امر راضی هستند.

ارسال دیدگاه