تاریخ : ۱۳۹۴/۱۱/۲۶ - ۲۱:۲۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

فرهنگ‌سازی برای استفاده از سد البرز فراهم شود

مدیر بهره‌برداری و توزیع آب سیمرغ با بیان اینکه حدود ۳۰ درصد حق آب پرداخت‌ نشده است، گفت : اگر این مشکل تا پایان سال حل نشود برای تهیه آب از سد البرز برای فصل زراعی ۹۵ به مشکل برخورد می‌کنیم و فرهنگ‌سازی برای استفاده از سد البرز باید فراهم شود.

به گزارش سیمرغ ما، یعقوب صفرپور عصر امروز در هفتمین جلسه کارگروه آب کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان سیمرغ با اشاره به اینکه آب‌بندان‌ها یکی از مهم‌ترین منابع تأمین آب کشاورزی و ذخیره‌سازی آب در فصل زراعی است که سهم بسیار حیاتی و به‌سزایی در تأمین آب فصل زراعی دارد، اظهار کرد: در شهرستان سیمرغ حدود ۴۱۲ هکتار آب‌بندان با ۲۱ قطعه داریم که کل حجم آب‌گیری آب‌بندان‌های شهرستان حدود ۱۰ میلیون مترمکعب است.

 

مدیر بهره‌برداری و توزیع آب سیمرغ با بیان اینکه حدود ۳۰ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز اراضی سطح زیر کشت شهرستان سیمرغ وجود دارد، تصریح کرد: ۱۰ میلیون مترمکعب از طریق آب‌بندان‌های سطح شهرستان، ۱۲ میلیون مترمکعب از طریق سد البرز و بقیه از طریق چاه‌ها و زه آب‌هایی که در بالادست وجود دارد تأمین می‌شود.

 

وی افزود: اراضی سطح کشت شهرستان سیمرغ از وضعیت مطلوب‌تری نسبت به شهرستان‌های قائم‌شهر و جویبار برخوردار است.

 

صفرپور با تأکید بر اینکه اگر اطلاع‌رسانی به‌صورت دقیق صورت گیرد می‌توان ۸۰ تا ۸۵ درصد آب اراضی کشاورزی شهرستان را از طریق سد البرز تأمین کرد، گفت: زیرساخت‌های انجام این کار در شهرستان آماده است.

 

وی با اشاره به اینکه سال گذشته حدود یک‌هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان به‌صورت آزمایشی از طریق سد البرز آب‌رسانی شد، خاطرنشان کرد: تنها مشکل موجود استقبال ضعیف خرید آب اراضی نسبت به سد البرز است.

 

مدیر بهره‌برداری و توزیع آب سیمرغ افزود: در سال گذشته حدود ۴۰۰ تا ۴۳۰ هکتار فروش سد البرز را در شهرستان داشتیم اما با توجه به شرایط خاص آن دوره آب‌رسانی حدود یک‌هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان انجام شده است.

 

صفرپور با بیان اینکه حدود ۳۰ درصد حق آب پرداخت‌ نشده است، تصریح کرد: اگر این مشکل تا پایان سال حل نشود برای تهیه آب از سد البرز برای فصل زراعی ۹۵ به مشکل برخورد می‌کنیم و فرهنگ‌سازی برای استفاده از سد البرز باید فراهم شود.

 

مدیر بهره‌برداری و توزیع آب سیمرغ با اشاره به اینکه حدود ۲ هزار حلقه چاه دارای مجوز در شهرستان سیمرغ وجود دارد، اظهار کرد: طبق آماری که در سال ۹۰ گرفته شد حدود یک‌هزار و ۸۰۰ چاه غیرمجاز در شهرستان وجود دارد که بخشی از این چاه‌های غیرمجاز تبدیل به چاه‌های مجاز شده است.

 

وی تصریح کرد: این آمادگی در ما و همکاران ما وجود دارد تا در صورت فراهم شدن خرید آب در سال‌جاری با تمام توان آب‌رسانی را به زمین‌های کشاورزی انجام دهیم.

 

صفرپور در پایان بابیان اینکه نهرهای اصلی برای آب‌گیری و رهاسازی آب از سد البرز آماده و مهیا شده است، گفت: حدود ۷۵ درصد از آب‌بندان‌های شهرستان نیز آب‌گیری شده‌اند.

ارسال دیدگاه