تاریخ : ۱۳۹۴/۱۱/۲۰ - ۸:۰۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

سومین سالگرد سیمرغ بدون حضور مادر گذشت

مادر سیمرغ که برای پرواز این پرنده زحمات زیادی کشیده بود دیگر در بین ما نیست و سیمرغ اولین سالگرد شهرستان شدن خود را بدون مادر تجربه کرده‌است.

به گزارش سیمرغ ما، سیمرغ بیستمین شهرستان استان مازندران در آذرماه سال ۹۱ با بازدید رئیس‌جمهور وقت از این شهر به درخواست مادر شهیدان کشوری تأسیس شد و در روز ۱۹ بهمن‌ماه همان سال با ابلاغ دستور رئیس‌ جمهور وقت شهرستان سیمرغ با تغییر نام و ارتقای بخش کیاکلا و انتزاع از شهرستان قائم‌شهر ایجاد شد.

 

در آن زمان وقتی رئیس‌جمهور به کیاکلا آمد با حاضر شدن در منزل شهیدان کشوری، مادر این شهیدان بزرگوار خواسته خود را مطرح کردند و به رئیس‌جمهور گفتند: شهید احمد به من سفارش کرده بود که «مادر جان! بعد از شهادت من در کیاکلا بمان و از این شهر نرو و برای مردم مظلوم و بی‌دفاع شهر تلاش کن و کیاکلا را به بالندگی و پیشرفت برسان.»

 

و بعد از آن به برکت خون شهید احمد کشوری، سردار شهید صمصام طور و ۱۵۰ شهید گلگون‌کفن شهرستان سیمرغ این اتفاق خجسته توسط مادر شهید کشوری افتاد.

 

شهرستان سیمرغ غالب کشاورزی دارد و عموم مردم آن کشاورز هستند.

 

از اقلام کشاورزی این منطقه می‌توان به کشت محصولاتی مانند برنج، گندم، جو، لوبیا، ذرت، گوجه‌فرنگی، خیار، کاهو، توت‌فرنگی، کیوی و صیفی‌جات اشاره کرد که ذرت، توت‌فرنگی و کیوی این شهرستان از محبوبیت و معروفیت خاصی برخوردار است.

 

اما این شهرستان فقط قابلیت کشاورزی ندارد و به‌دلیل داشتن موقعیت استراتژیک ویژه در صورت رسیدگی به زیرساخت‌ها می‌تواند کمک‌حال استان شود و بخش اعظم مشکلات ترافیکی استان را حل کند.

 

شهرستان سیمرغ از نظر موقعیت جغرافیایی نقطه واصل چند شهرستان بزرگ استان مازندران است، به‌طوری‌که فاصله‌ بین‌راهی آن با قائم‌شهر ۱۴، بابل ۱۵، بهنمیر ۱۱، بابلسر ۲۱، جویبار ۱۳ و مرکز استان نیز ۲۴ کیلومتر است.

 

حال اگر از موقعیت جغرافیایی و شرایط ویژه شهرستان سیمرغ بگذریم به قدمت این شهرستان می‌رسیم.

 

از قدمت شهرستان سیمرغ همین بس که تپه باستانی کتی بالا (دین‌تپه) واقع در روستای دینه‌سر که متعلق به هزاره اول قبل از میلاد است به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران در میراث فرهنگی استان به ثبت رسیده‌است.

 

13941119001016_PhotoL


همچنین نشانه‌های برجامانده از صفویه همچون امام‌زاده عبدالله و حتی پیش‌تر از آن تپه‌های به‌جامانده از هزاره اول قبل از میلاد همچون تپه اکوک و آغوز دین هم‌چنین وجود قلعه‌ای قدیمی دریکی از روستاهای کیاکلا نشان می‌دهد سیمرغ مرکز حکومتی بوده‌است و تدابیر سخت نظامی همانند دژی استوار برای آن وضع‌ شده‌بود.

 

وجود نشان‌های فرهنگی دیگر همانند مقابر مشاهیر و بزرگانی همچون ابویعقوب‌بن‌یوسف‌بن‌الحکم‌بن‌یعقوب‌تنبلایی و آیت‌الله سیدابراهیم ثاقبی‌نجارکلایی و آیت‌الله سیدحسن بهشتی‌سمناکلایی و… در جای‌جای این منطقه نیز گواه این مطلب است.

 

و اما امروز که ۳ سال از ارتقا سیمرغ می‌گذرد این پرنده نوپا با تمام مشکلاتی که دارد در حال اوج گرفتن است.

 

اما ۱۹ بهمن امسال رنگ و بوی دیگری داشت.

 

13931209000520_PhotoL


مادر سیمرغ که برای پرواز این پرنده زحمات زیادی کشیده بود دیگر در بین ما نیست و سیمرغ اولین سالگرد شهرستان شدن خود را بدون مادر تجربه کرده‌است.


سومین سالگرد سیمرغ بی‌فروغ گذشت و متأسفانه هیچ برنامه خاصی برای روز تولد سیمرغ درنظر گرفته نشد.

 

امروز به‌دلیل بی‌توجهی به این شهر و شهرستان متأسفانه سیمرغ را در جایگاه واقعی خودش نمی‌بینیم.

 

13941119000108_PhotoL

 

ولی امید داریم با همدلی و هم‌زبانی مردم و مسئولین شهرستان و استان شاهد بازگشت سیمرغ به جایگاه واقعی خود باشیم.

ارسال دیدگاه