تاریخ : ۱۳۹۴/۱۱/۱۲ - ۴:۳۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

کشتی سیمرغ مظلوم واقع شده/وضعیت نا به سامان سالن کشتی سیمرغ

سیمرغ ظرفیت تربیت کشتی‌گیران ملی و فراملی را دارد و این را در گذشته نیز نشان داده‌است، اگر به ورزش کشتی سیمرغ توجه نشود شاید بعدها حسرت عدم استفاده از این ظرفیت‌ها خورده شود.

به گزارش سیمرغ ما، کشتی لوچو ورزش سنتی و باستانی استان مازندران است که به ورزش پهلوانی لوچو نیز شهرت دارد و از دوران بسیار دور، جایگاهش را در فرهنگ و باورهای ارزشی مردم مازندران تثبیت کرده‌است.

 

لوچو از دو کلمه هم‌وزن لو و چو ترکیب‌ شد‌ است که هر یک دارای معنی جداگانه است لو به معنای لبه و کنار چیزی و واژه چو به معنی چوب است لذا لوچو به لبه چوب اطلاق می‌شود.

 

در اصطلاح، لوچو به چوب بلند، با طول تقریبی سه متر و قطر حدود ۶ تا ۱۲ سانتی‌متر گفته‌می‌شود که پارچه خلعتی بر بالای آن بسته می‌شود، این چوب در محل برگزاری کشتی نصب و پارچه روی آن افراشته می‌شود و مجموعاً به‌صورت سمبل و نشانه مسابقات کشتی محسوب می‌شود.

 

در مسابقات بزرگ و رسمی که جوایز و هدایا گوسفند و گاو است که به‌پای چوب لوچه بسته می‌شود، این کشتی در حالت رسمی خود در ایام بیکاری روستائیان در یک یا چند روز متوالی که ممکن است به دو هفته نیز برسد و بیشتر در اعیاد مذهبی و ملی و قبل و بعد از نشانه و یا پس از درو کردن شالی ونیز به هنگام تشکیل بازارهای محلی و عروسی‌ها انجام می‌شود.

 

برگزارکنندگان مسابقه بیشتر پیشکسوتان و ریش‌سفیدان و معتمدان محلی هستند. بزرگان منطقه پس از فراهم کردن مقدمات زمان و مکان مسابقه را تعیین و آن را به اطلاع محلات هم‌جوار و نیز پهلوانان و مردم سایر بخش‌ها و شهرستان‌ها می‌رسانند.

 

این ورزش باستانی و پهلوانی در بسیاری از مناطق مختلف مازندران برگزار می‌شود. از مشهورترین لوچوکارهای مازندران می‌توان به کشتی‌گیر نامدار و از نوابغ کشتی ایران و جهان، امامعلی حبیبی و عبدالله موحد اشاره کرد.

 

شهرستان سیمرغ نیز یکی از این مناطق مازندران است که لوچو دوستان مخصوص خود را دارد. کشتی لوچو علاقه‌مندان به نامی در شهرستان سیمرغ دارد.

 

بعد از تلاش فراوان مسئولان شهرستانی برای احداث گود لوچو در سیمرغ، بالاخره زمینی در اختیار مسئولان کشتی لوچو سیمرغ قرار گرفت.

 

13941111001017_PhotoL


بعد واگذاری زمین سالانه شاهد برگزاری مسابقات لوچو در این زمین بودیم که علاقه‌مندان بسیاری برای مشاهده این کشتی جمع می‌شوند اما فقط برگزاری مسابقه کافی نیست.

 

مسئولان استانی و کشوری قول‌هایی برای احداث گود لوچو دادند اما صرف در اختیار گذاشتن زمین کافی نیست.

 

کشتی لوچو که هرساله در شهرستان سیمرغ برگزار می‌شود، تماشاچیان بسیاری را نیز جذب می‌کند که متأسفانه به‌دلیل نبود جایگاه مناسب شاید نتوانند لذت کافی را از تماشای این کشتی ببرند.

 

حال بعد از گذشت چند سال این قول‌ها را به‌یاد مسئولان می‌آوریم تا چتر حمایتی برای ورزش سیمرغ خصوصاً ورزش باستانی لوچو درنظر گیرند و به فکر احیا و حفاظت این ورزش باستانی در سیمرغ باشند.

 

امروز گود لوچو شهرستان سیمرغ از وضعیت خوبی برخوردار نیست. شاید در سال کمتر از تعداد انگشتان یکدست مسابقات لوچو در شهرستان برگزار شود و در باقی زمان‌ها این زمین بلااستفاده بماند.

 

اگر ساماندهی این زمین و احداث جایگاه برای تماشاچیان در نظر گرفته شود، شاید از حال‌ و روزی که امروزه با آن برخوردار است، خارج شود.

 

امروز گود کشتی لوچو سیمرغ به‌جای اینکه شاهد برگزاری مسابقات لوچو به مناسبت‌های مختلف باشد، متأسفانه شاهد میهمانان ناخوانده‌ای است که این موضوع به‌هیچ‌وجه برای یک شهرستان کشتی‌‌خیز و کشتی‌دوست خوب نیست.

 

13941111001018_PhotoL

 


حضور این میهمانان ناخوانده در گود کشتی لوچو سیمرغ انتقاد برخی از اهالی ورزش سیمرغ را نیز درآورده و خواستار بهره‌برداری درست از این زمین ورزشی شده‌اند.

 

سیمرغ از ظرفیت بالایی در ورزش‌های مختلف برخوردار است و گواه این موضوع نیز معرفی ورزشکاران در سطح کشور و تیم‌های مختلف ملی است.

 

برای شکوفایی این استعدادها باید به آن توجه شود و سیمرغ نیز نیازمند توجه مسئولان استانی و کشوری است. سالن کشتی پهلوان تختی شهرستان سیمرغ نیز وضعیتی بهتر از گود کشتی لوچو ندارد.


این سالن تنها سالن کشتی در شهرستان سیمرغ است که علاقه‌مندان به کشتی در این سالن به ورزش می‌پردازند اما متأسفانه این سالن از وضعیت خوبی برخوردار نیست.

 

نداشتن دستگاه‌های بدن‌سازی مورد نیاز کشتی‌گیران و نداشتن سرویس بهداشتی و حمام مناسب تنها بخشی از مشکلات این سالن ورزشی است.

 

13941111001019_PhotoL


این سالن حتی تشک مناسب کشتی را ندارد اما با این‌وجود جوانان علاقه‌مند سیمرغی به سالن رفته و با تمرین در همین سالن به مقام‌های رنگین استانی و کشوری و جهانی دست پیدا می‌کنند.

 

نگاه صحبت این گزارش ابتدا با آقای علی قاسمی رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان سیمرغ و بعد با آقای حبیب حسین‌زادگان مدیرکل ورزش و جوانان استان مازندران و آقای اصغر ثمربخش رئیس هیئت کشتی استان است.

 


آقایان مسئول! مازندران را به‌عنوان مهد کشتی می‌شناسند، به همین خاطر در کنار سایر ورزش‌ها باید نگاه ویژه‌ای به کشتی استان مازندران داشت.

 

سیمرغ شهرستان تازه‌تأسیسی است که مشکلات خاص خود را دارد اما این مشکلات و محرومیت نباید به ورزش شهرستان وارد شود و این مورد نگاه ویژه شما را می‌طلبد.

 

13941111001020_PhotoL

 

سیمرغ ظرفیت تربیت کشتی‌گیران ملی و فراملی را دارد و این را درگذشته نیز نشان داده‌است، اگر به ورزش کشتی سیمرغ توجه نشود شاید بعدها حسرت عدم استفاده از این ظرفیت‌ها خورده شود.

 

13941111001023_PhotoL


با تأسیس سالن کشتی مجهز در این شهرستان، سیمرغ می‌تواند انگیزه کشتی‌گیران جوان را بیشتر کند چراکه احساس می‌کنند به مشکلات آنها توجه شده است و هم سیمرغ می‌تواند با گرفتن میزبانی مسابقات استانی نخبه‌ها و ظرفیت‌های کشتی خود را نمایش دهد.

 

13941111001022_PhotoL


سیمرغ با داشتن کشتی‌گیران به‌نام و قهرمانان در وزن‌های مختلف، لیاقت سالن بهتر و مجهزتر از این سالن را دارد.

 

اما جوانان سیمرغی با غیرتی که دارند با تمام کمبودها بر سر تمرینات خود حاضر شده و مدال‌های رنگارنگی را در تمامی مسابقات کسب می‌کنند.

 

13941111001024_PhotoL

 

در پایان امیدواریم مشکلات ورزش سیمرغ به‌ویژه ورزش کشتی دست‌مایه انتخاباتی کاندیداهای مجلس نشود، همان کاندیداهایی که در چهار سال پیش در تمرین قهرمانان جوان شرکت کرده و قول بهبود وضعیت کشتی سیمرغ را می‌دادند اما بعد از راهیابی به خانه ملت قول‌های خود را فراموش و تلفن خود را خاموش کردند.

 

ارسال دیدگاه