تاریخ : ۱۳۹۴/۱۱/۰۹ - ۸:۲۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

برنامه‌های خوبی در جهت توسعه روستاها در دست اجرا است

مدیرکل امور روستایی استانداری مازندران گفت: برنامه‌هایی در دست اجرا داریم تا در جهت توسعه روستا گام اصلی را برداریم.

به گزارش سیمرغ ما، جان‌الله عبدی پنج‌شنبه‌شب در جلسه شورای اداری شهرستان سیمرغ، اظهار کرد: آنچه امروز مسلم است بحث توسعه در مناطق شهری و روستایی است.

 

وی ادامه داد: در راستای معنویات مقام معظم رهبری و تأکید ایشان بر بحث اقتصاد مقاومتی، این موضوع در سطح کشور یکی از موضوعات مهمی است که باید همه در راستای آن تلاش و پیگیری انجام دهند تا تحقق پیدا کند.

 

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران با بیان اینکه همان‌طور که موضوع فعالیت‌های عمرانی استان را در سطح روستاها و شهرها پیگیر هستیم باید سمت‌وسوی ما فعالیت‌های اقتصادی و اقتصاد توسعه پایدار در سطح روستاها و شهرها باشد.

 

وی خاطرنشان کرد: این موضوع محقق نمی‌شود مگر اینکه همه دستگاه‌های اثرگذار در این موضوع ورود پیدا کنند و با توجه به منابع و ظرفیتی که در استان وجود دارد، ورود جدی داشته باشند.

 

عبدی با اشاره به ۳ هزار روستای مازندران، خاطرنشان شد: ۴۵ درصد جمعیت استان مازندران را جمعیت روستایی تشکیل می‌دهد.

 

وی تصریح کرد: نزدیک به ۲ هزار روستای استان دارای دهیاری است و ۷ هزار و ۶۰۰ نفر نیز عضو شورای اسلامی در سطح روستاهای استان مازندران هستند.

 

عبدی با بیان اینکه دارای یک منابع انسانی قوی هستیم که می‌تواند در اختیار دستگاه‌های اجرایی قرار گیرد، اظهار کرد: دستگاه‌های اجرایی استفاده خیلی خوبی را می‌توانند از این منابع نیروی انسانی مستعد ببرند.

 

وی با اشاره به میزان تحصیلات دهیارها و اعضای شوراهای اسلامی، گفت: مدرک تحصیلی اعضای شوراها و دهیاران از دیپلم تا دکتری متغیر است و از تعداد ۲ هزار دهیار حاضر شاید تعداد بسیار کوچک و ناچیزی زیر دیپلم باشند.

 

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران با اشاره به اینکه استان مازندران سال گذشته رتبه اول طرح نهضت آثار راه‌های روستایی در سطح کشور را به‌دست آورد، خاطرنشان کرد: اقداماتی که در استان انجام داده شده یک طرح و الگویی مناسب در سطح کشور شده است.

 

وی بیان کرد: فرصت مناسبی است که از ظرفیت روستاها در بحث کشاورزی، گردشگری، تولیدات و ایجاد بازارچه‌های محلی همان‌گونه که در سطح مراکز بخش‌ها سال گذشته ایجاد شده، استفاده شود.

 

عبدی با بیان اینکه در بحث گردشگری سال گذشته کمیته گردشگری روستایی در سطح استان تشکیل شد، گفت: می‌توان گفت این کمیته در هیچ استانی تشکیل نشده است.

 

وی ادامه داد: با توجه به منابع و ظرفیت‌هایی که استان در زمینه گردشگری دارد، هر ساله در ایام نوروز میزبان ۳ تا ۴ میلیون نفر هستیم که همه این افراد نیاز به ساماندهی دارند و این ساماندهی از طریق این کمیته صورت می‌گیرد.

 

عبدی با اشاره به اینکه استارت بحث بوم‌گردی در سطح روستاها زده شد، اظهار کرد: دهستان جنت‌رودبار شهرستان رامسر به‌عنوان پایلوت در این زمینه انتخاب‌شده است که با توجه به جلسه‌ برگزارشده با میراث فرهنگی، یک اعتبار زیرساختی به این موضوع تخصیص پیدا می‌کند تا بتوانیم این پایلوت را داشته باشیم.

 

وی خاطرنشان کرد: همه روستاها متقاضی اجرای بحث بوم‌گردی و رایج کردن آن هستند تا ما بتوانیم از امکاناتی که در سطح روستاها به‌صورت سنتی وجود دارد از جمله غذاها و سازه‌های سنتی استفاده کنیم که مسافران را به این‌سو بکشانیم.

 

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران گفت: با توجه به تغییراتی که از زمان شروع به‌کار دهیاری‌ها طی یک دهه در روستاها صورت گرفته، امروز شاهد این تغییرات ساختاری در سطح روستاها هستیم.

 

وی افزود: سال گذشته و امسال دستگاه‌ها مقداری با کمبود اعتبار مواجه بودند ولی با‌ این وجود دهیاری‌های روستاها با اعتباراتی که داشتند و مشارکت‌های مردمی، این خلأ را جبران کردند.

 

عبدی با مهم دانستن نقش دهیاران در توسعه روستاها و توجه به این موضوع، بیان کرد: همه دستگاه‌ها باید همکاری همه‌جانبه با دهیاران عزیز داشته باشند.

 

وی با اشاره به آزمون سراسری دهیاران در مصلای ساری، تصریح کرد: مجموعه دهیاران ما که در این آزمون حضور پیدا کردند جوان و پای کار هستند و همه مسئولان دستگاه‌ها باید همکاری لازم را با این دوستان داشته باشند.

 

عبدی ادامه داد: برنامه‌هایی در دست اجرا داریم تا در جهت توسعه روستا گام اصلی را برداریم.

 

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران با بیان اینکه برنامه‌هایی از طریق معاونت روستایی مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری تبیین شده است، گفت: در راستای اجرای این طرح کارگروه تشکیل‌شده و می‌توان با اجرای طرح‌های مشارکتی از تسهیلات کم‌بهره این طرح برخوردار شد.

 

وی با اشاره به اینکه اگر ایجاد شغل و توسعه اقتصاد روستایی در روستاها صورت گیرد و افزایش درآمدی نیز برای روستاها ایجادشده و درنظر گرفته شود، تصریح کرد: شاهد مقداری برگشت جمعیت به روستاها خواهیم بود و امیدواریم بتوانیم این مورد را به‌صورت پایدار شاهد باشیم و در سرشماری بعدی شاهد افزایش این ۴۵ درصد باشیم.

 

عبدی با بیان اینکه بحث انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی و مجلس پنجم خبرگان رهبری را در پیش داریم، خاطرنشان کرد: همه تلاش باید بر این باشد که بتوانیم حضور حداکثری را در پای صندوق‌های رأی داشته باشیم.

ارسال دیدگاه