تاریخ : ۱۳۹۴/۱۱/۰۷ - ۱۴:۳۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

نبود زهکش مناسب عامل خسارت سنگین کشاورزان منطقه

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیمرغ گفت: به‌دلیل نبود زهکش مناسب کمترین بارندگی در شهرستان منجر به جاری شدن روان آب‌های بالادست و آب‌گرفتگی اراضی می‌شود که کشاورزان منطقه در همین زمینه خسارت سنگین را متحمل شده‌اند.

مجید جعفری در گفت‌وگو با سیمرغ ما، با اشاره به مکانیزه کردن کشت برنج در شهرستان اظهار کرد: به‌منظور حفاظت از آب‌ و خاک، افزایش راندمان آبیاری، ارتقای وضعیت اقتصادی و اجتماعی جامعه کشاورزان، کاهش سختی کار، افزایش بهره‌وری و تولید محصول در سال زراعی ۹۴ ـ ۹۵ انجام می‌گیرد.

 

وی با بیان اینکه برای افزایش بازدهی تولید برنج، ۴۶۲٫۵ هکتار از زمین‌های شالیزاری در دست تجهیز و نوسازی یکپارچه‌سازی است، افزود: از این مساحت ۲۶۰ هکتار در روستای ملاکلا، ۶۹ هکتار در روستای برج‌خیل، ۸۳٫۵ هکتار در روستای تنبلا و زیارکلا، ۵۰ هکتار در روستای دینه‌سر با ۶۳۸ بهره‌بردار با پیشرفت فیزیکی ۲۰ درصد در دست اجرا است.

 

مدیر جهادکشاورزی شهرستان سیمرغ با اشاره به اینکه در سال زراعی آینده تجهیز و نوسازی ۴۸۰ هکتار از اراضی در دستور کار قرار دارد، اظهار کرد: عملیات نقشه‌برداری، دریافت تعهدنامه‌ها و پرونده‌سازی‌های لازم در اداره جهاد کشاورزی و امور فنی‌و زیربنایی شهرستان در حال اجرا است.

 

وی شاخص‌ترین فعالیت جهاد کشاورزی سیمرغ در سال ۹۴ را تجهیز و نوسازی شالیزارهای شهرستان برشمرد و افزود: پوشش بتنی کانال آب، آبیاری تحت‌فشار، جذب اعتبارات مکانیزاسیون زهکشی انهار سنتی درجه سه و چهار از دیگر فعالیت‌های مدیریت جهاد کشاورزی سیمرغ بوده است.

 

این مسئول با تأکید بر اینکه بیش از ۵۲ درصد تجهیز و نوسازی مازندران توسط شهرستان سیمرغ در دست اجرا است، بیان کرد: ۹۰ درصد از ۳ میلیارد ریال اعتبار آبیاری تحت‌فشار در شهرستان جذب‌شده است که از این مقدار اعتبار اختصاص داده‌شده در حدود ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال از صندوق توسعه بخش کشاورزی و مابقی توسط بانک کشاورزی فراهم‌شده است.

 

وی ادامه داد: در این راستا با معرفی ۵۲ نفر توانستیم حجم زیادی از این اعتبارات را جذب کرده و بیش از ۹۱ هکتار از اراضی شهرستان مجهز به سیستم آبیاری تحت‌فشار شده است.

 

جعفری از جذب صددرصدی اعتبارات مکانیزاسیون‌سازی در شهرستان خبر داد و گفت: ۳ میلیارد و ۱۷۰ میلیون ریال اعتبار مکانیزاسیون شهرستان در مرحله نخست جذب‌ شده است که از این مقدار ۴ میلیارد ریال دیگر نیز در رابطه با این موضوع به شهرستان سیمرغ تخصیص داده‌ شده که مراحل جذب آن در دست اقدام است.

 

وی خاطرنشان کرد: از اعتبارات ماده ۱۸۰ حدود ۲۲ کیلومتر بهسازی و لایروبی انهار سنتی درجه سه و چهار با ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی در هشت روستا انجام‌ گرفته است.

 

مدیر جهادکشاورزی شهرستان سیمرغ خاطرنشان کرد: به‌دلیل نبود زهکش مناسب کمترین بارندگی در شهرستان منجر به جاری شدن روان آب‌های بالادست و آب‌گرفتگی اراضی می‌شود که کشاورزان منطقه در همین زمینه خسارت سنگین را متحمل شده‌اند.

 

وی با اشاره به اینکه در رابطه با بحث امور اراضی هشت مورد عملیات قلع‌وقمع و ساخت‌وساز غیرمجاز اراضی زراعی و باغی در این شهرستان انجام شده است، تصریح کرد: از ابتدای سال ۹۴ تاکنون ۱۸ مورد تذکر در مورد ساخت‌وساز غیرمجاز به‌عمل‌آمده و ۴۳ مورد برای اخذ مجوز مراحل قانونی به ادارات ذی‌ربط معرفی‌شده‌اند و حدود ۴۱ مورد نیز اخذ مجوز تبصره یک و ماده یک داشته‌ایم.

 

این مسئول بابیان اینکه بیش از ۸۱ مورد ده‌گردشی روزانه در سطح شهرستان انجام‌ گرفته، تصریح کرد: جهاد کشاورزی به‌صورت روزانه برای جلوگیری از هرگونه ساخت‌وساز غیرمجاز این گشت‌ها را انجام می‌دهد.

 

وی افزود: ۲۰۱۴ تن کودهای شیمیایی اوره، فسفات و پتاس بین کشاورزان توزیع‌شده است. در راستای پروژه تولید حبوبات و سبزیجات نیز ۵ مورد آزمون خاک و همچنینی مبارزه بیولوژی علیه آفات صورت گرفته است.

 

جعفری با بیان اینکه برای ۴۱۰ هکتار از اراضی شالیزاری شهرستان در سه نوبت تریکوگراما توزیع شده است، اظهار کرد: در مزارع شالیزاری شهرستان نیز در قالب پروژه توسعه مشارکتی تکنولوژی به‌اختصار PTD در روستای کوشی‌کلا اجرا شد که در پایان کار شاهد کاهش ۵۰ درصدی مصرف سموم بوده‌ایم.

 

وی خاطرنشان کرد: ۵۹ هکتار اصلاح و نوسازی باغات موجود شهرستان، چهار مورد بهبود و تجهیزات جایگاه دام، ۶ مورد پروژه افزایش تولید دام و طیور، ۳٫۵ هکتار افزایش تولیدات حبوبات، هفت هکتار تولید سبزی و صیفی و هفت هکتار نیز توسعه گیاهان دارویی از دیگر برنامه‌های اجرا شده در این مدیریت در سال زراعی ۹۳ ـ ۹۴ بوده است.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیمرغ با اشاره به اینکه در سال جاری سطح کل اراضی شالیزاری شهرستان ۲ هزار و ۹۰۸ هکتار بوده است، افزود: یک‎هزار و ۳۵۲ هکتار از این سطح از نوع پر محصول و یک‎هزار و ۵۳۸ هکتار نیز از انواع برنج محلی بوده است.

 

وی با بیان اینکه در سال جاری سطح قرارداد کلزا ۱۷۰ هکتار با ۷۸ نفر بهره‌بردار بوده است که در نهایت بیش از ۱۴۰ هکتار سطح سبز داشته‌ایم، تصریح کرد: همچنین مدیریت جهاد کشاورزی سیمرغ توانست در حدود ۱۶۵ تن سبوس یارانه دار بین دامداران منطقه توزیع کنند.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیمرغ  بابیان اینکه فعالیت‌های بسیار خوبی نیز در بخش آموزش و ترویج صورت گرفته است، تصریح کرد: ۳۱ مورد کارگاه آموزشی، ۲۸ مورد کلاس آموزشی با موضوعات مختلف بخش کشاورزی و ۱۰ مورد کارگاه آموزشی مشورتی تخصصی با همکاری نظام صنفی کارهای کشاورزی انجام‌گرفته است.

 

وی در ادامه افزود: FFS، مدرسه در مزرعه برنج، مرکبات و کیوی، اجرای پروژه توسعه مشارکتی تکنولوژی و اجرای سایت الگویی کلزا و توت‌فرنگی از جمله پروژه‌های شاخص مدیریت جهاد کشاورزی سیمرغ در سال جاری بوده است.

 

جعفری از برگزاری آموزش‌های انفرادی برای ۴۸۰ نفر از بهره‌برداران خبر داد و گفت: در هر هفته دو پیامک آموزشی با موضوعات مختلف برای ۱۳۰۰ نفر از کشاورزان عزیز ارسال می‌شود.

 

وی در ادامه بیان کرد: ۷۰۳ هزار لیتر نفت سفید و یک‌میلیون و ۲۰ هزار و ۴۵۰ لیتر نفت گاز در سال ۹۴ بین کشاورزان و بهره‌برداران عزیز توزیع‌شده است.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیمرغ به دیگر برنامه‌های جهاد کشاورزی سیمرغ اشاره کرد و گفت: از ۶۸ مورد تعهد شهرستان در ثبت فرم هزینه اشتغال در سامانه ۵۷ مورد به ثبت رسیده است. از این موارد تعداد ۴۷ مورد ثبت باغی، ۱۱ مورد دام و دو مورد هم مکانیزاسیون بوده تا آلان به اتمام رسیده است.

 

جعفری در رابطه با انجام امور مدیریت بحران شهرستان، اظهار کرد: سه مرحله مدیریت بحران در شهرستان صورت گرفته است مرحله نخست در رابطه با بحث برنج بوده است، مرحله دوم مرکبات و آخرین مرحله نیز خسارت سیل بوده است.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیمرغ در رابطه با خسارت وارده سیل، اظهار کرد: با بازدیدهای میدانی از مناطق سیل‌زده، خسارت سیل برآورد شده و به مدیریت بحران شهرستان نیز ارسال‌ شده است.

 

وی ادامه داد: یک‌میلیون و ۶۵۰ هزار ریال در بخش زراعت برنج، ۳۹ میلیون و ۷۲۰ هزار ریال در بخش مرکبات و ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال نیز در رابطه با سیل، شهرستان خسارت داشته است.

 

جعفری از جذب صددرصدی اعتبارات و تسهیلات برف و سرمای سال ۹۲ را داد و گفت: ۲۷۶ میلیون تومان اعتبار در اختیار ما قرار گرفته که با معرفی ۵۷ نفر توانستیم تمامی اعتبارات اختصاص داده‌ شده این بخش را جذب کنیم.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیمرغ مهم‌ترین مسئله و مشکل کشاورزی شهرستان را پایین بودن شیب نسبت به دریا دانست و گفت: ماند آبی و ایست آبی بالای در شهرستان وجود دارد و به دلیل این مشکل نمی‌توانیم بحث تجهیز و نوسازی، کشت دوم و سوم را به‌صورت خیلی جدی در شهرستان پیگیری کنیم.

 

وی در رابطه با این موضوع خاطرنشان کرد: اگر از میدان شهید کشوری، زهکش مناسب طراحی گردد خیلی از مشکلات این منطقه حل می‌شود. احداث این زهکش یک‌بار مورد مطالعه قرارگرفته که هزینه اجرای آن بالغ‌ بر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برآورد گردیده است.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیمرغ با اشاره به تجهیز و نوسازی‌های ۲۶۰ هکتاری روستای ملاکلا و برج‌خیل که در حال انجام است، گفت: این تجهیز و نوسازی در راستا زهکش یک‌هزار و ۳۰۰ متری روستای برج‌خیل است.

 

وی گفت: برای ساخت این زهکش هزینه یک‌میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومانی صورت گرفته است.

ارسال دیدگاه