تاریخ : ۱۳۹۴/۱۱/۰۵ - ۲۲:۳۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

نقش رسانه‌های آموزشی در پیشرفت تحصیلی

عصر جدید با پیشرفت سریع تکنولوژی و گسترش روز افزون انواع وسایل ارتباط جمعی روبه رو هستیم که از نقش رسانه‌های آموزشی در فرایند یادگیری نیز نمی‌توان غافل بود.

به گزارش سیمرغ ما، به نقل از میانخبر، رسانه‌ها به نوعی در اطلاع رسانی و آموزش افراد نقش به سزایی ایفا می‌کند، کاربرد تکنولوژی‌های پیشرفته در عصرجدید، دستگاه‌های آموزشی در مدرسه و دانشگاه، امکان دسترسی دانش آموز و دانشجو را به علوم و فنون روز آسان می‌کند.

 

 


عصر جدید با پیشرفت سریع تکنولوژی و گسترش روز افزون انواع وسایل ارتباط جمعی که به نوعی در تمام ابعاد زندگی انسان تاثیرگذار است روبه رو هستیم که از نقش رسانه‌های آموزشی در فرایند یادگیری نیز نمی‌توان غافل بود.

 

نوعی آموزش که تلاش‌های فکری را با تلاش‌های یادگیری همراه کرده است تا توسعه توانایی فکری را به همراه ترویج علم به‌دنبال داشته باشد، در این صورت برای آموزش هرچه موثرتر در تمام دروس باید برنامه‌های تکنولوژی تحقق پیدا کند.

 

امروزه انسان به دنبال روش‌هایی از اطلاع رسانی است که بتواند اطلاعات را به سرعت دریافت کند، اما تنوع اطلاعات و میزان تاثیرگذاری هر یک ازروش‌ها، بشر را نیازمند چندین نوع اطلاع رسانی کرده است که با تحول اخیر فناوری و تولید نرم افزارهای چند رسانه‌ای شاهد تغییرات چشم گیر در این زمینه هستیم.

 

مهم‌ترین ارزش آموزش فناوری اطلاعات، امکان ایجاد محیط‌های تعاملی چند حسی را به کمک پتانسیل نامحدود برای آموزش و یادگیری فراهم می‌کند.

 

فناوری چندرسانه‌ای از ترکیب گفتاری، نوشتاری، موسیقی، فیلم، عکس، اسلاید، تصاویر ویدئویی و… به‌وجود می‌آیند، این ابزار قدرت بسیار بالایی دارد که فرصت انتخاب وسیع را برای یادگیرندگان فراهم می‌کند.

 

سیستم‌های چندرسانه‌ای برای یادگیری مطالب به افراد کمک می‌کند، در بعضی از موارد نیز درک مفاهیم خیلی پیچیده به کمک سیستم‌های چندرسانه‌ای بـه راحتی با کیفیت بالایی صورت می‌گیرد که یکی از کاربردهای وسیع این تکنولوژی در زمینه آموزش فراگیر است.

 

از اهداف طولانی مدت این آموزش، جامعه عمل پوشاندن به توانایی و استعداد دانش آموزان درفراگیری علوم و فنون است که استفاده از فناوری در کلاس درس، به تحقق این اهداف کمک زیادی می‌کند.

 

کاربرد رسانه‌های دیجیتال باعث ایجاد انگیـزه بیرونی در افراد می‌شود، در حالی که آموزش و پرورش سنتی متکی بر انگیزه‌های بیرونی است و کمتر به انگیزه‌های درونی توجه می‌کنـد که با فعالیت‌های تکراری و بدون انگیزه، خلاقیت طبیعی دانش آموزان را متوقف کرده و به نوعی انگیزه افراد ضعیف می‌شود.

 

مهم‌ترین دلایل و اهمیت استفاده از رسانه‌های آموزشی ایجاد انگیزه یادگیری، برقراری ارتبـاط مؤثر، صرفه جویی در زمان آموزش، یادگیری و شکل دهی تجارب ناممکن است که پیشرفت رسانه‌های آموزشی در پیش برد اهداف تأثیرگذار است.

 

پیش نیاز اعمال خلاقانه علاوه بر جنبه ژنتیک، جنبه یادگیری نیز دارد که ایـن امر در اجتماع حاصل می‌شود، کسی که به طور موثر در اجتماع تعامل نداشته باشد فرصت یادگیری بسیاری از مطالب را از دست خواهد داد.

 

مزیت‌های استفاده از چند رسانه‌ای‌ها در کلاس شامل بالا بردن انگیـزه یادگیری بـرای مشـارکت افراد، ترکیـب مهارت‌های خواندن، گوش دادن، نوشتن و صحبت کردن، افزایش تعاملات و همکاری دانش آموزان و معلم، تجزیه و تحلیل در راستای بالا بردن تفکر دانش آموزان در حل مسئله است.

 

امروزه، تغییر و تحول گسترده فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، مشکلات جدید و انتظارات تازه برای مدارس و نظام‌های آموزش و پرورش جهانی در پی داشته است که توسعه سریع فناوری در زمینه‌های مختلف منجر به دسترسی اطلاعات و کاربرد یافته‌های علمی را در عرصه عمل برآورده می‌کند و گاهی نیز نباید از این فناوری غافل بود.

 

 

انتهای پیام/بلاغ

ارسال دیدگاه