تاریخ : ۱۳۹۴/۱۱/۰۴ - ۱:۱۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

۱۰۰ درصد دام‌های شهرستان سیمرغ واکسیناسیون می‌شوند/ وضعیت شهرستان سیمرغ در رابطه با بیماری‌های مشترک انسان و دام پاک است

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان سیمرغ گفت: خوشبختانه در سطح شهرستان موردی از بیماری بروسلوز گزارش نشده است و در رابطه با بیماری سل نیز طبق آزمایش‌هایی انجام‌شده وضعیت شهرستان سیمرغ ۱۰۰ درصد پاک اعلام‌شده است

به گزارش سیمرغ ما، محمدیوسف اثناعشری در جلسه جلوگیری از انتقال بیماری‌های مشترک انسان و دام، گفت: در حدود ۷۰۰ بیماری مشترک بین انسان و دام شناخته‌شده است که معروف‌ترین آن‌ها بیماری سل، شاربون، هاری، تب مالت یا بروسلوز و آنفولانزای پرندگان است.

 

وی ادامه داد: این بیماری‌ها به دو نوع بیماری‌های بازپدید و بیماری‌های نوپدید تقسیم‌بندی ‌می‌شوند. بیماری‌های بازپدید از بیماری‌های طولانی‌مدت است که وجود داشته و امروز سر بازکرده است. بیماری‌ها نوپدید نیز از آن دسته از بیماری‌هایی است که وجود نداشته و امروز آشکارشده است.

 

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان سیمرغ با اشاره به مهم‌ترین بیماری‌هایی که سازمان دامپزشکی کشور برای آن برنامه دارد، اظهار کرد: بیماری سل و بروسلوز ازجمله بیماری‌هایی است که سازمان دامپزشکی برنامه ویژه‌ای برای آن در نظر دارد.

 

وی ادامه داد: سالانه ۵۰ درصد گاوداری‌های صنعتی و نیمه‌صنعتی سالانه باید زیر نظر سل و بروسلوز قرار بگیرد.

 

این مسئول بابیان اینکه خوشبختانه واکسن بیماری بروسلوز یا بیماری هزار چهره تهیه و تولیدشده و طبق برنامه گوساله‌های ماده ۱۲ تا ۱۴ ماهه و گاوهای نر بالغ و بره‌ها به‌صورت ۱۰۰ درصد در سال واکسیناسیون می‌شوند.

 

وی در ادامه افزود: این واکسیناسیون ازجمله برنامه‌های سازمان دامپزشکی کشور برای جلوگیری از انتقال است.

 

IMG_3736

 

اثناعشری با اشاره به اینکه خوشبختانه در سطح شهرستان موردی از بیماری بروسلوز گزارش نشده است، خاطرنشان کرد: در رابطه با بیماری سل نیز طبق آزمایش‌هایی که انجام‌شده وضعیت شهرستان سیمرغ ۱۰۰ درصد پاک اعلام‌شده است.

 

وی ادامه داد از دیگر بیماری‌های مشترک بین انسان و دام بیماری شاربون یا سیاه‌زخم است که آن را به نام بیماری شیردوشی نیز معروف است. در دامداری‌های سنتی اگر دامی به این بیماری مبتلا باشد در صورت دوشیدن شیر این حیوان دست انسان به سیاهی تغییر رنگ می‌دهد. در رابطه با این بیماری نیز سالانه ۸۵ درصد گوسفندان و ۱۰۰ درصد گاوها واکسیناسیون می‌شوند. که این رویه در شهرستان سیمرغ در حال اجرا است.

 

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان سیمرغ بابیان اینکه یکی از بیماری‌هایی که در سال جاری استان با آن درگیر بود بیماری آنفولانزای پرندگان بود که خوشبختانه شهرستان سیمرغ ازجمله شهرستان‌هایی بود که با این بیماری درگیر نبوده است.

 

وی در ادامه بیان کرد: در راستای مقابله با این بیماری از تمامی مرغداری‌های سطح شهرستان خون‌گیری انجام شد که خوشبختانه نتیجه آزمایش‌ها منفی اعلام‌شده و شهرستان سیمرغ جزو شهرستان‌های پاک ازنظر این بیماری بود.

 

این مسئول در راستای عرضه مرغ زنده در شهرستان سیمرغ گفت، اکیپ‌های گشتی اداره دامپزشکی به همراه مرکز بهداشت، شهرداری و نیروی انتظامی از فروش مرغ‌های زنده جلوگیری شده است.

 

وی بیماری هاری را یکی از خطرناک‌ترین بیماری مشترک حیوان و انسان دانست و تصریح کرد: در رابطه با بیماری هاری واکسیناسیون ۱۰۰ درصد سگ‌های گله صورت گرفته است. البته در اینجا لازم است تا کارگروه کنترل جمعیت حیوانات ناقل تشکیل شود تا در رابطه با سگ‌های ولگرد تصمیمات لازم اتخاذ شود.

ارسال دیدگاه