تاریخ : ۱۳۹۴/۱۱/۰۲ - ۲۲:۰۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

بورس از سکه و ارز جلو افتاد

بورس تهران در هفته گذشته به دلیل قرائت بیانیه مشترک وزیران امور خارجه در وین برای اجرای رسمی برجام و لغو تحریمها، واکنش های جالبی از خود نشان داد و موفق به ثبت رکوردشکنی‌های جدیدی شد.

به گزارش سیمرغ ما، بورس تهران آخرین هفته دی ماه را در حالی سپری کرد که انتشار خبر اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌های بین المللی در روز یکشنبه، روزهای رویایی را در بورس تهران رقم زد و بازار سرمایه درست در دومین سال رکود خود، روی دیگری از خود نشان داد و از سایر بازارها جلو افتاد.

 

بر این اساس سهامداران بورس تهران که از مدتها قبل منتظر رسیدن دی ماه و لغو تحریم‌های بین المللی بودند و از دو هفته قبل نسبت به خرید سهام شرکتها اقدام می کردند، با انتشار این خبر به حجم خریدهای خود اضافه کردند و با استقبال به سمت سهام شرکتهای بورسی به خصوص شرکتهای متاثر از لغو تحریم ها رفتند.

 

به این ترتیب بازار سهام بعد از انتشار خبر لغو تحریم‌ها با صفهای میلیونی خرید و افزایش قیمت سهام شرکتها به خصوص شرکتهای خودرویی، رادیویی و حمل و نقلی مواجه شد و با افزایش قابل توجه ارزش و حجم معاملات، بعد از مدتها رکورد شکنی‌های جدیدی ثبت کرد.

 

البته رفتار هیجانی سهامداران در روزهای ابتدایی هفته و تشکیل صف‌های میلیونی خرید، یک روز بعد از اجرای برجام فروکش کرد و سهامداران حقیقی از ترس تکرار تجربه لوزان در تیر ماه و بعد از شناسایی سودهای کوتاه مدت نسبت به فروش سهم اقدام کردند تا بتوانند اندکی از ضررهای گذشته خود را جبران کنند اما این روند نیز دوام چندانی نداشت و بورس تهران بعد از استراحت کوتاه و اصلاح قیمت ها در روز سه شنبه روند صعودی خود را آغاز کرد و این مسیر را تا آخرین روز هفته ادامه داد.

 

با این حال ورود نقدینگی جدید به بورس و افزایش خوش بینی‌ها از بهبود وضعیت اقتصادی با گشایش‌های بین المللی و آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده کشور باعث شد تا بورس تهران در هفته گذشته بار دیگر در مرکز توجه سرمایه گذاران قرار بگیرد و با رکورکشنی‌های جدید و افزایش بازدهی به استقبال بهمن ماه برود.

 

به این ترتیب رخ دادن مهم ترین اتفاق سیاسی ۱۲ سال اخیر و برداشته شدن تحریم‌های بین المللی و همچنین لغو تحریم سوئیفت بانکی موجب شد تا شاخص بورس تهران تنها در ۵ روز معاملاتی گذشته بیش از ۳ هزار واحد معادل ۴٫۷ درصد رشد کند و دماسنج بازار سرمایه با پشت سر گذاشتن کانال های ۶۴، ۶۵ و ۶۶ هزار واحدی، از نیمه ۶۳ هزار واحد به نیمه ۶۶ هزار واحد برسد.

 

علاوه بر این شدت گرفتن روند جهشی بورس تهران و رکورد شکنی‌های جدید این بازار سبب شد تا بازدهی این بازار به ۶٫۴ درصد افزایش پیدا کرد و بورس تهران با فاصله معناداری از بازارهای سکه و ارز جلو بیافتد زیرا بازارهای سکه و ارز که تا پیش از این از بازار سرمایه جلو بودند، در یک هفته اخیر و با اجرای برجام با تغییرات چندانی مواجه نشدند.

 

تغییر روند مثبت بورس همچنین موجب ثبت رکورد شکنی‌های جدید در حجم و ارزش معاملات شد به طوری که در این مدت حجم و ارزش معاملات نسبت به هفته ماقبل خود به ترتیب ۱۹ و ۲۹ درصد رشد کرد و در تالار شیشه ای بیش از ۷ هزار میلیون سهم به ارزش ۱۲ هزار و ۸۶۹ میلیارد ریال داد و ستد شد.

 

در این مدت دفعات معاملات با رشد ۲۷ درصدی به بیش از ۴۴۵ هزار دفعه رسید و تعداد خریداران نیز با ۲۴ درصد افزایش نسبت به هفته قبل به بیش از ۱۲۴ هزار نفر بالغ شدند.

 

کارشناسان می گویند اگرچه برداشته شدن تحریم های بین المللی و آزادشدن داراییهای بلوکه شده ایران می تواند در رونق اقتصاد و بازار سرمایه موثر باشد اما همچنان سایه کاهش بهای نفت و رکود جهانی در بورس تهران سنگینی کرده و تاثیر لغو تحریم‌ها بر صنایع مختلف و شرکتها نیز زمان بر است لذا در این شرایط سهامداران باید از رفتار هیجانی پرهیز کرده و با تحلیل نسبت به خرید و فروش سهم اقدام کنند.

 

انتهای پیام/ایسنا

ارسال دیدگاه