تاریخ : ۱۳۹۴/۱۱/۰۲ - ۲۲:۰۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

ایرانی آزاد شده از زندان آمریکا: زندانی سیاسی بودم

یکی از افرادی که بر اساس توافق مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا آزاد شده ضمن غیرمنصفانه داشتن حکمش می‌گوید که او زندانی سیاسی بوده است.

به گزارش سیمرغ ما، «نادر مدانلو»، یکی از هفت نفری که بر اساس مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا از بند رها شده در مصاحبه‌ای گفته حبس او در زندان آمریکا غیرمنصفانه بوده است.

 

«مدانلو»، بازرگان ایرانی – آمریکایی و موسس شرکت «فاینال آنالیسیس» است که وزارت دادگستری آمریکا در ژوئن ۲۰۱۰ او را به تأمین سخت‌افزار و فن‌آوری ماهواره‌ای برای ایرانیان و نقض محدودیت‌های صادراتی آمریکا متهم کرد. 

 

او روز جمعه در مصاحبه با واشنگتن‌پست گفته هنوز فکر می‌کند که بازداشتش در زندان آمریکا منصفانه نبوده و او تقریباً پیشنهاد وزارت دادگستری آمریکا برای مبادله شدن با زندانیانی در ایران را رد کرده، چون لازمه این کار، صرفنظر از درخواست تجدید نظر در محکومیتش بوده است.

 

«مدانلو» به واشنگتن‌پست گفت: «اگر مرا زندانی سیاسی نمی‌دانند، پس چه هستم؟»

 

مدانلوی ۵۱ ساله که دانشمند سابق سازمان «ناسا» است و در سال ۱۹۷۹ برای تحصیل در دانشگاه جورج واشنگتن به آمریکا رفته می‌گوید او زمانی، مطابق باور «رویای آمریکایی» زندگی کرده: بعد از ازدواج، صاحب دو فرزند شده و شرکتی با صدها میلیون دلار سرمایه را اداره می‌کرده است.

 

بعداً دادستان‌های فدرال او را به ایفای نقش در قراردادی در اوایل سال ۲۰۰۰ مابین ایران و روسیه برای راه‌اندازی ماهواره در ایران متهم کردند. «نادر مدانلو» به نادیده گرفتن قوانین تحریمی واشنگتن و تحمل هشت سال حبس محکوم شد.

 

این بازرگان ایرانی – آمریکایی که معتقد است مرتکب هیچ جرمی نشده منتقد رویه‌های قضایی برای دادرسی پرونده‌ها در آمریکا است.

 

«مدانلو» می‌گوید که او درخواست تجدید نظر در حکمش را پس گرفته تا آزاد شود. می‌گوید که اولین واکنشش به پیشنهاد وزارت دادگستری آمریکا برای مبادله، رد آن بوده، اما بعد از مکالماتی احساسی با خواهر و همسرش نظرش را تغییر داده است. 

 

او گفت: «می‌توانستم شانسم را امتحان کنم اما تأثیری که این بر زندگی همسر، خواهر و فرزندان من می‌گذاشت چیزی نبود که بخواهم بر سر آن معامله کنم.»

 

انتهای پیام/ فارس

ارسال دیدگاه