تاریخ : ۱۳۹۴/۱۱/۰۲ - ۱۶:۴۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

اطلاع‌رسانی ضعیف و احتمال تضییع حقوق یارانه‌بگیرها

در حال حاضر بحث حذف یارانه افرادی که نسبت به دریافت کارت ملی هوشمند خود اقدام نکرده‌اند، نگرانی‌های بسیاری برای افراد به‌وجود آورده و این موضوع موجب صفوف طولانی در ادارات ثبت‌احوال و دفاتر پیش‌خوان شده است.

به گزارش سیمرغ ما ، در حال حاضر بحث حذف یارانه افرادی که نسبت به دریافت کارت ملی هوشمند خود اقدام نکرده‌اند، نگرانی‌های بسیاری به‌وجود آورده و این موضوع موجب صفوف طولانی در ادارات ثبت‌احوال و دفاتر پیش‌خوان شده و همه تلاش دارند که سریع‌تر کارت ملی خود را دریافت کنند تا مشکلی برای‌شان به‌وجود نیاید.

 

هجوم بسیار زیاد مردم به‌دلیل نداشتن اطلاعات کافی موجب پر شدن سامانه شده و این موضوع سبب شد حق افرادی که باید ثبت‌نام می‌کردند نیز ضایع شود.

 

به‌دلیل هجوم زیاد افراد، از هفته گذشته نیز دفاتر پیش‌خوان و محل ثبت‌نام کارت ملی هوشمند در نوبت‌دهی به مراجعه‌کنندگان دچار مشکل شد.

 

* امکان قطع یارانه وجود دارد

 

«ع.ط ـ ۲۴ ساله» در این باره به فارس می‌گوید: به‌دلیل اینکه سرباز هستم و در شهر دیگری مشغول انجام وظیفه هستم تاکنون موفق به ثبت‌نام نشدم، روز گذشته به ثبت‌احوال مراجعه کردم که گفتند باید به دفاتر پیش‌خوان مراجعه کنم.

 

وی افزود: پس از مراجعه به دفتر پیش‌خوان و دریافت وجه گفتند دیر مراجعه کردم و سامانه پُر شده و امکان ثبت‌نام وجود ندارد، تنها اقدام‌شان این بود که برگ ثبت‌نامی را به ثبت‌احوال تحویل می‌دهند و امکان قطع یارانه وجود دارد.

 

* افراد مسن هم آمدند

 

مسئول یکی از دفاتر پیش‌خوان در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، گفت: بحث قطع یارانه موجب شد با خیل عظیم متقاضیان برای دریافت کارت هوشمند ملی مواجه شویم، به‌طوری که افراد مسن نسبت به ثبت‌نام اقدام کردند، در حالی‌که ضرورتی نداشت.

 

وی افزود: این موضوع موجب شد سامانه تکمیل شود، به‌طوری‌که افراد بالای ۱۸ سال فاقد کارت ملی موفق به ثبت‌نام نشدند و تنها مسئولان ثبت‌احوال به ما اعلام کردند که با دریافت کد رهگیری لیست این افراد را به ثبت‌احوال تحویل دهیم.

 

* افراد بالای ۱۸ سال حتماً باید کارت ملی داشته باشند

 

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: تا سال گذشته وظیفه هدف‌مندی یارانه‌ها برعهده وزارت اقتصاد و دارایی بود اما از سال جدید سازمان هدف‌مندی یارانه‌ها و در استان‌ها سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی متولی این کار شد اما براساس اطلاعات و آمار گذشته از آذرماه سال ۸۹ تا پایان دی‌ماه ۹۴ تاکنون ۵۹ مرحله و ۶۱ ماه حدود ۸۲ هزار میلیارد ریال یارانه به حساب خانوارهای مازندرانی پرداخت شد.

 

موسی قاسم‌پیشه بیان کرد: براین اساس در فاز نخست اجرای قانون هدف‌مندی یارانه‌ها و ماده هفت برای تعداد ۹۶۹ هزار و ۳۰۰ خانوار مازندران یارانه نقدی به مبلغ ۱۴۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به‌صورت ماهانه واریز شد که ۹۹ درصد خانوارهای استان را شامل می‌شود.

 

وی یادآور شد: از ابتدای اجرای طرح هدف‌مندی یارانه‌ها تا پایان فروردین‌ماه ۹۳ که پرونده فاز نخست بسته شد، طی ۳۸ مرحله در مجموع مبلغ حدود ۵۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار مازندران واریز شد.

 

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی مازندران تصریح کرد: از اردیبهشت‌ماه ۹۳ مرحله دوم پرداخت یارانه‌ها آغاز شد که تا پایان آبان‌ماه سال جاری ۲۱ میلیارد ریال یارانه پرداخت شده و در مجموع ۲ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان در مازندران پرداخت شد.

 

قاسم‌پیشه اظهار کرد: با توجه به ابلاغ قانون بودجه ۹۴ و حذف حدود ۶ میلیون نفر از دهک‌های بالای درآمدی یارانه برخی از گروه‌های درآمدی از اردیبهشت‌ماه سال جاری حذف شد که خانوارهای حذف‌شده در صورت اعتراض می‌توانند به سامانه مراجعه و اعتراض خود را ثبت و منتظر پاسخ از طریق پیامک باشند.

 

وی اضافه کرد: براساس ماده چهار آیین‌نامه اجرایی سازمان هدف‌مندسازی یارانه‌ها تمامی هم‌وطنان بیشتر از ۱۸ سال سن که دارای شماره ملی هستند که تاکنون کارت ملی خود را دریافت نکردند موظف هستند حداکثر تا تاریخ ۱۵ بهمن‌ماه سال جاری اقدامات لازم را برای دریافت کارت ملی انجام دهند، در صورت عدم تعیین تکلیف کارت ملی مربوطه پرداخت یارانه این افراد از بهمن‌ماه سال جاری متوقف می‌شود.

 

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی مازندران ادامه داد: به‌دلیل اینکه در گذشته یارانه پرداخت می‌کردند، افراد ۱۵ سال مشمول اخذ یارانه بودند، کارت ملی نیازی نبود الان به بالای ۱۸ سال رسیدند که حتماً باید کارت ملی خود را دریافت کنند.

 

* از افراد بالای ۱۸ سال، به‌صورت خارج از نوبت قانونی ثبت‌نام انجام می‌شود

 

مدیرکل ثبت‌احوال مازندران نیز در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: در بحث کارت ملی حدود ۸۰ هزار نفر در مازندران کارت ملی خود را دریافت نکرده و نسبت به ثبت‌نام کارت هوشمند ملی نیز اقدامی انجام ندادند.

 

علی رجبی با بیان اینکه در مهرماه امسال برای این افراد ۲۰ روز مهلت دادیم که تعدادی نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کردند، افزود: افرادی که کارت ملی قدیم را دارند مشکل خاصی در دریافت یارانه ندارند اما افراد بالای ۱۸ سالی که کارت ملی قدیم و جدید را دریافت نکردند این اتفاق برای‌شان می‌افتد.

 

وی اضافه کرد: در این راستا افراد بالای ۱۸ سال فاقد کارت ملی به دفاتر ثبت‌احوال مراجعه کنند تا به‌صورت خارج از نوبت و قانونی ثبت‌نام انجام می‌شود.

 

به گزارش فارس، مبلغی که به‌عنوان یارانه به افراد پرداخت می‌شود، واقعاً بسیاری از مردم روی آن حساب باز کرده‌اند و نگران این هستند که قطع شود، متأسفانه درباره دریافت کارت هوشمند ملی برای افراد اطلاع‌رسانی درستی صورت نگرفت که این موضوع تضییع حقوق بسیاری از افراد را به‌دنبال دارد.

 

انتهای پیام/فارس

ارسال دیدگاه