تاریخ : ۱۳۹۴/۱۰/۳۰ - ۲۳:۲۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

اظهارات ضد و نقیض درباره گشایش ۱۰۰۰ ال سی به کشور

اظهارات رئیس جمهور درباره گشایش هزار ال اسی با واکنش اتاق بازرگانی و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی مواجه شد.

به گزارش سیمرغ ما، به نقل از کارمند شمال، بحث اعتبارات اسنادی ( ال سی ) یکی از مهمترین و عمده ترین روشهای پرداخت در بازرگانی بین الملل بشمار می‌رود، وارد کنندگان و صادر کنندگان کالاهای تجاری به ویژه خریداران کالا خدمات در سراسر جهان ، حین استفاده از این ابزار اصلی بعنوان یک روش پرداخت با ارزش و مطمئن ضمن برخورداری از تکنیک و سیستم‌های پیشرفته ارتباطی در عصر حاضر نظیر نسبت به مبادله اسناد و همچنین پرداخت وجه اعتبارات توسط بانک‌های کارگزار براساس شرایط اعتبار اسنادی عملاً ارتباط بین خریدار و فروشنده را با شرایط مختلف جغرافیائی ، سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی فراهم آورده و ضمن صرفه‌جوئی مناسب ، در حداقل زمان با صرف کمترین هزینه امکان پذیر ساخته و بدین طریق سهم بسیار مهمی را در توسعه و پیشرفت مبادلات برون مرزی ایفامی‌کند.

 

بیشترین مزیت‌های نسبی این روش زمانی تحقق پیدا می‌کند که از این ابزار اصلی به نحو صحیح و درستی استفاده کنیم تا تسهیلات و مزایای ناشی از آنرا مشخص شود.

 

به زبانی ساده،اعتبارات اسنادی تعهد مشروط توسط یک بانک به بانک دیگری می‌باشد،انجام مبادلات تجاری و بین المللی را توسط بانک‌های خریدار و فروشنده را فراهم می‌شود.

 

تا اینجای کار اتفاق بسیار خوب و قشنگی است که رئیس جمهور در نشست خبری با خبرنگاران مطرح کرد و با این تعریف اوضاع و احوال مناسب اقتصادی در کشور شاهد خواهیم بود.

 

رئیس جمهور در جمع خبرنگاران از بازگشائی هزاران ال سی در روز یک شنبه خبر داد که در روز یک شنبه بیشتر بانک‌های خارجی در تعطیلات پایان هفته به سر می‌بردند.

 

بحث بازگشائی هزاران ال سی توسط رئیس جمهور با واکنش نائب رئیس اتاق بازرگانی تهران مواجه شد، سید فاطمه مقیمی گفت: بازگشایی ۱۰۰۰ ال‌سی در ساعات اولیه برجام بسیار بعید است


وی اضافه کرد: سیستم بانکی ما باید خیلی فراتر از سیستم بانکی دنیا باشد که در همان ساعات اولیه اجرای برجام ۱۰۰۰ ال سی باز شود.

 

نائب رئیس اتاق بازرگانی تهران اضافه کرد: بهتر است مسئولان بانک مرکزی در این خصوص شفاف سازی کنند، زیرا باز شدن ۱۰۰۰ ال سی در ساعات اولیه اجرای برجام خیلی دور از ذهن است.

 

تکرار مطرح شدن بازگشائی هزار ال سی در روز تعطیل بانک‌های خارجی توسط رئیس اتاق بازرگانی ایران


در همین ارتباط رئیس اتاق ایران از گشایش یک هزار ال.سی (اعتبار اسنادی) در نخستین روز آغاز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خبر داد.

 

محسن جلالی دستی به گفته‌ها مطرح شده توسط رئیس جمهور کشید و بیان داشت: از حدود دو ماه پیش، مجموعه سیستم بانکی، بانک مرکزی، اتاق ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت تمهیداتی را اندیشیدند تا در نخستین روز اجرای برجام، بیش از یک هزار ال.سی در کشور باز شود که این اتفاق امروز محقق شد.

 

واکنش نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درباره گشایش ۱۰۰۰ ال سی در روز تعطیل


محمد سلیمانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره ارائه آمار نادرست توسط رئیس‌جمهور در نشست خبری روز گذشته‌اش مبنی بر گشایش ۱۰۰۰ ال‌سی در ساعات ابتدایی لغو تحریم‌های بانکی، اظهار داشت: مسئولان کشور باید مستند و مستدل صحبت کنند و اظهارات و جملاتی که بیان می‌کنند چون هم در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی منتشر می‌شود، باید از صحت بسیار خوب و بالایی برخوردار باشد به خصوص شخص آقای رئیس‌جمهور به دلیل جایگاهی که دارد، باید آمارهای دقیق و صحیحی به مردم بدهد.

 

وی افزود: آقای رئیس‌جمهور باید مشاورینی داشته باشد که مسائل را کنترل کند و آمار و اطلاعات درستی را به مردم ارائه دهند که صحیح و مستند باشد، متأسفانه در دولت یازدهم این مشکل واقعاً وجود دارد و آمارهایی در همه زمینه‌ها به مردم ارائه می‌شود که طولی نمی‌کشد که یا تکذیب می‌شود یا غلط از آب درمی‌آید یا مشخص است که در سطح جامعه این آمارها اصلاً صحیح نیست و اشکالات جدی دارد.


اشتباهات آماری که رئیس جمهور 

 

نماینده تهران در مجلس در ادامه تصریح کرد: مصادیق ارائه آمار اشتباه و نادرست در کشور توسط مسئولان مختلف به وفور وجود داشته است، کاملاً در بودجه‌های سالانه هزینه دولت مشخص است، در قانون بودجه هزینه دولت نسبت به سال ۸۹ تقریباً دو برابر شده است اما این آمار طوری ارائه داده می‌شود که مردم تصور می‌کنند افزایش چندانی نیافته است یا در رابطه با تورم، گرانی یا عبور کشور از رکود هم آقای رئیس‌جمهور آمارهای غلطی ارائه داد، مثلا گفته بود ما از رکود عبور کردیم اما همین امروز همه مردم می‌دانند که رکود بی‌سابقه‌ای بر همه بخش‌های کشور حاکم شده است.

 

تعطیلی بانک‌های اروپایی و آمریکا از بعد از ظهر شنبه

 

وی با بیان اینکه تحریم‌های بانکی واقعاً یک تحریم ظالمانه علیه ایران بود، گفت: اهمیت لغو تحریم‌های بانکی بسیار بالاست، درباره اینکه دیروز حدود ساعت ۴ بعدازظهر آقای رئیس‌جمهور اعلام کرد ۱۰۰۰ ال‌سی باز شده است، باید بگویم اروپا حدود ۴ ساعت با ما اختلاف ساعت دارد، یعنی وقتی آقای رئیس‌جمهور در ایران ساعت ۴ سخنرانی می‌کند در اروپا حدود ساعت یک ظهر روز یکشنبه است، در آمریکا هم حدود ۸ صبح روز یکشنبه بوده است، روزهای شنبه و یکشنبه هم که در کشورهای اروپایی و آمریکایی تعطیل است، نظام و سیستم بانکی هم کلاً در این روزها تعطیل هستند، البته بعضاً تا ظهر روزهای شنبه بانک‌ها فعالیت می‌کنند؛ چون بنده مدتی در اروپا زندگی کردم به این روند کاری آنان آشنا هستم، اما ظهر شنبه به بعد دیگر هیچ تراکنش بانکی نمی‌توان داشت.

 

سلیمانی تصریح کرد: اگر تحریم سیستم بانکی برداشته شده اولین مطالبه‌ای که مردم دارند این است که چند میلیون دلاری که در عمان و دُبی بلوکه شده و پول‌هایی که قبلاً آزاد شده بود و نتواستند وارد کشور کنند، همان پول‌ها را وارد کشور کنند، بانک مرکزی هم بگوید که این پول‌ها وارد ایران شد نه اینکه بگوید این پول‌ها دریافت شد.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر آقای رئیس‌جمهور در سخنان روز گذشته خود منظورش شرق قاره آسیا بود، باید بگویم شرق آسیا هم حدود ۶ ساعت با ایران اختلاف ساعت دارند و از ما جلوترند، یعنی ۵ بعد از ظهر روز گذشته ما ساعت ۱۱ شب روز یکشنبه در کشورهایی مانند چین و ژاپن است، پس واقعاً هیچ‌گونه عملیات بانکی به نظر نمی‌رسد که انجام شده باشد، چه برسد به اینکه هزار LC گشایش یافته باشد؛ باید کسی که این اطلاعات و آمار نادرست را به آقای رئیس‌جمهور داده مشخص شود.

 

انتهای پیام/بلاغ

ارسال دیدگاه