تاریخ : ۱۳۹۴/۱۰/۲۹ - ۱۹:۵۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

آلودگی هوا خطری جدی در کمین نسل‌های آینده/ ترویج فرهنگ هوای پاک در مدارس و خانواده‌ها

با توجه به اینکه کلید اصلی کاهش آلودگی هوا مشارکت مردمی و افزایش هماهنگی بین‌بخشی است بنابراین خانواده‌ها در ترویج فرهنگ کاهش آلودگی هوا نقش موثری دارند.

به گزارش سیمرغ ما، ۲۹ دی‌ماه در تقویم ایران به‌عنوان روز هوای پاک نام‌گذاری شده تا شاید با ایجاد حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه، بار دیگر پاکی و بی‌آلایشی را به این فضا، هوا و زمین برگردانیم، نخستین‌بار در سال ۱۳۷۶ جبهه سبز ایران، روز ۲۶ بهمن را به‌عنوان روز بدون خودرو نام‌گذاری کرد و بعد از آن ۲۹ دی‌ماه ۷۷ به‌عنوان روز هوای پاک نام‌گذاری شد.

 

هدف از اعلام روز ملی هوای پاک، ایجاد حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه بوده و از آنجایی که کلید اصلی کاهش آلودگی هوا، مشارکت مردمی و افزایش هماهنگی بین‌بخشی است، این روز می‌تواند عامل مهمی در ایجاد این مشارکت و هماهنگی باشد.

 

* ضرورت کاشت درخت در روستاها

 

دبیر همایش روز هوای پاک شهرستان چالوس با اشاره به اینکه هدف از برگزاری این همایش روشن‌سازی و حساس کردن مردم نسبت به محیط‌زیست و هوای پاک است، گفت: ما باید کاری کنیم که مردم نسبت به محیط اطراف خویش آگاه‌تر شده و تنها به دولت برای کاهش آلودگی‌ها و رفع مشکلات این حوزه اکتفا نکنند.

 

وی با تأکید بر مشارکت عمومی در حفظ مسائل زیست‌محیطی، خاطرنشان کرد: استفاده از وسائط نقلیه شخصی، قطع بی‌رویه درختان در بالادست و برداشت بی‌رویه از داخل جنگل‌ها از جمله اموری است که شهروندان می‌توانند با دقت نظر در این موارد در کاهش آلودگی‌ها نقش داشته باشند.

 

نورعلی رادمهر، با گله‌مندی از قطع کردن درختان سطح روستاها، تصریح کرد: دهیاران باید هم‌زمان با تصویب طرح هادی اقدام به کاشت درختان در حاشیه خیابان‌ها کنند تا به این ترتیب به حفظ محیط‌زیست در سال‌های آینده نیز کمک شود.

 

وی اجرای طرح خط ویژه تاکسی و خودروهای امدادرسان در شهرستان چالوس را یکی از اقدامات مثبت در حوزه کاهش آلودگی هوا عنوان کرد و افزود: معاینه فنی خودروها، استفاده کمتر از خودروهای شخصی و جایگزین کردن آن از وسائط نقلیه عمومی، تعدیل دمای داخل ساختمان‌ها، منازل و ادارات از مهم‌ترین راهکارهای کاهش آلودگی است.

 

دبیر همایش روز هوای پاک در چالوس با اشاره به اینکه مواردی مانند امنیت، بهداشت و آموزش سه مولفه اصلی در زندگی هر فردی محسوب می‌شود، بیان کرد: با توجه به اینکه در شهرستان چالوس سازمان مردم‌نهادی که درباره حفظ محیط‌زیست و منابع طبیعی فعالیت کند، وجود ندارد خواستار تشکیل سمنی در این زمینه هستیم و از علاقه‌مندان می‌خواهیم تا در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

 

وی در پایان با تأکید بر اینکه زباله یکی از دغدغه‌های اصلی در شهرستان محسوب می‌شود، گفت: همه ما نسبت به حفظ محیط‌زیست وظیفه داریم تا با هم‌افزایی در این حوزه محیط زندگی و فعالیت خود از هرگونه آلودگی زمینی و هوایی حفظ کنیم.

 

* مدیران در تمام پروژه‌ها محیط‌زیست را ببینند

 

فرماندار چالوس با اشاره به اینکه محیط‌زیست امانتی است که از گذشتگان به ما رسیده و ما نیز وظیفه داریم آن را به آیندگان بسپاریم، اظهار کرد: همه ما اعم از مدیران و مردم وظیفه داریم تا از NGO هایی که در راستای حفاظت از محیط‌زیست گام بر می‌دارند، نهایت همکاری را داشته باشیم.

 

محمدناصر زندی با تأکید بر اینکه مدیران باید در تمام پروژه‌ها محیط‌زیست را نیز مورد توجه قرار دهند، بیان کرد: همه باید در ایجاد فرهنگ غنی در حفظ محیط‌زیست در حد توان خویش گام برداریم تا محیطی عاری از آلودگی را شاهد باشیم.

 

وی با نارضایتی از میزان آگاهی و تخصص عمومی در زمینه حفظ محیط‌زیست و هوای اطراف تصریح کرد: واقعیت این است که بیشتر ما نسبت به مسائلی که به محیط‌زیست، فضا و زمین آسیب می‌رساند توجهی نداریم و با صورت سطحی از آن عبور می‌کنیم.

 

فرماندار چالوس خاطرنشان کرد: اگرچه ممکن است اتخاذ تدابیر زیست‌محیطی به ذائقه شهروندان خوش نیاید اما با دقت نظر در این زمینه درمی‌یابند که معدل کار آنها با حفظ منابع طبیعی، محیط‌زیست، جنگل و دریا در آینده خود را نشان می‌دهد.

 

این مسئول با بیان اینکه حفظ محیط‌زیست باید به‌صورت فرهنگ در میان خانواده‌ها و در سطح آموزش و پرورش دربیاید، افزود: باید تلاش کرد تا این نگاه را که این هوا و زمین سرمایه ملی برای همه افراد است حفظ کرد و به افرادی که قصد خدشه وارد کردن به آن را داشته باشند فهماند که مواهب الهی را باید سالم به‌دست آیندگان سپرد، چرا که حق همه فرزندان این مرز و بوم است که از نعمت‌های الهی بهره‌مند شوند.

 

زندی در پایان به آگاه‌سازی جهت رشد سلامت مردم تأکید کرد و گفت: با توجه به اینکه در استان مازندران آمار بیماری‌های صعب‌العلاج در مقایسه با دیگر استان‌های کشور بالاتر است، بنابراین باید ریشه‌یابی کرده و بدانیم که سهم مردم و NGOهای فعال از دولت و مسئولان بیشتر است و ضرورت دارد تا به این مسائلی که با سلامتی افراد مرتبط است، به‌صورت کاربردی‌تر توجه کرد.

 

* تعویض رایگان فیلتر هوای وسائط نقلیه در چالوس

 

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست چالوس، گفت: تعویض فیلتر هوای وسائط نقلیه به‎صورت رایگان، به‎مناسبت روز هوای پاک در شهرستان چالوس اجرا شد.

 

ابوالقاسم محمدپور با گرامی‌داشت روز ۲۹ دی‎ماه به‎عنوان روز هوای پاک در کشور، اظهار کرد: هدف از نام‎گذاری این‎روز، ایجاد حساسیت بین اقشار مختلف جامعه است، زیرا مردم نقش کلیدی در کاهش آلودگی هوا دارند.

 

وی با تأکید بر اینکه با مشارکت عمومی و افزایش هماهنگی بین‌بخشی می‎توان معضل مربوط به آلودگی هوا را کاهش داد، افزود: آلودگی هوا به دو بخش منطقه‎ای و فرامنطقه‎ای (پارگی لایه اوزون و اثر گل‌خانه‎ای) وجود دارد که آلودگی هوای کشور ما بیشتر به‎صورت منطقه‎ای و در سطح شهرهای کلان در قالب پدیده وارونگی هوا نمود، پیدا کرده است که امسال شاهد این نوع از آلودگی به‎ویژه در پایتخت بودیم.

 

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست چالوس با اشاره به شرایط توپوگرافی و پوشش گیاهی شهرهای شمالی و به‎تبع آن شهرستان چالوس، خاطرنشان کرد: با توجه به شعار امسال روز هوای پاک «نقش من در حفظ هوای پاک» ما نیز برای گرامی‌داشت این روز برنامه‎های متنوعی را در شهرستان چالوس به اجرا در آوردیم.

 

محمدپور از برگزاری همایش هوای پاک در شهرستان چالوس خبر داد و بیان کرد: نصب بنر در سطح شهرستان برای تنویر افکار عمومی و اشاعه فرهنگ زیست‌محیطی، ارسال پیامک با شعار نقش من در حفظ هوای پاک در این روز، نصب بنر با شعار جلوگیری از آلودگی هوا توسط شرکت‎ها و واحدهای خدماتی تولیدی از جمله کارهایی است که در شهرستان چالوس اجرایی شد.

 

این مسئول ادامه داد: بازدید از واحدهای صنعتی دارای فیلتر هوا توسط کارشناسان و تعویض فیلتر هوای وسائط نقلیه به‎صورت رایگان با همکاری نمایندگی سایپا از دیگر کارهایی است که صورت گرفت.

 

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان چالوس به ارائه راهکارهای رفع آلودگی هوا توسط دولت پرداخت و تأکید کرد: بهره‎گیری و وارد کردن تکنولوژیکی پاک کارخانجات با خط تولید مناسب، استفاده از خودروهای استاندارد، تهیه سوخت‎های مناسب برای کارخانجات و خودروها که بیشترین بازده را داشته باشند، تقویت سیستم حمل‎و‎نقل عمومی در بخش مترو و اتوبوس شهری از دیگر اقداماتی است که باید توسط دولت مورد توجه قرار گیرد.

 

وی جلوگیری از تغییر کاربری‎های غیرضروری را از مهم‎ترین راهکارهای دولت در کاهش آلودگی هوا عنوان کرد و ادامه داد: جمع‎آوری خودروهای فرسوده و انتقال واحدهای صنعتی از مناطق مسکونی به‎مناطق خارج از شهر از دیگر راه‌کارهاست.

 

این مسئول با تأکید بر صرفه‎جویی در مصرف کاغذ، اظهار کرد: مردم و شهروندان نیز با استفاده کمتر از وسائط نقلیه شخصی و جایگزین کردن دوچرخه که در سلامتی نیز موثر است و پرهیز از سفرهای زائد درون‌شهری نیز می‎توانند در کاهش آلودگی هوا نقش موثری داشته باشد.

 

محمدپور در پایان گفت: ایجاد سیستم عایق‎بندی صحیح در واحدهای مسکونی به‎منظور کاهش مصرف سوخت، استفاده از لباس مناسب در فصل زمستان در منازل به‎دلیل کاهش مصرف انرژی و سوخت و نیز جدی گرفتن معاینه فنی خودروها از مهم‎ترین اصولی است که اگر توسط شهروندان جدی گرفته شود، می‎تواند در کاهش آلودگی هوا نقش مهمی ایفا کند.

 

* اقدامات سخت‌افزاری و فرهنگ‌سازی به شهروندان

 

با توجه به اینکه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم کشورمان به ویژه مناطق پرجمعیت، آلودگی هوا و مشکلات زیست‌محیطی است و متاسفانه آلودگی هوا در کنار هزینه‌های سنگینی که به کشور و مدیریت کشور وارد می‌کند، آسیب‌های جدی به سلامت شهروندان تحمیل کرده است، بنابراین برای مقابله با آسیب‌های زیست‌محیطی از یک سو باید اقدامات سخت‌افزاری انجام داد و از سویی دیگر نیاز است که با فرهنگ‌سازی، ضمن اطلاع‌رسانی به شهروندان آنها را برای تحقق این هدف مهم با دستگاه‌های مرتبط همراه کرد.

 

* آموزش شهروندان از سنین پایه با هوای پاک

 

ارائه آموزش‌‌های لازم به شهروندان، آشنایی شهروندان به‌ویژه در سنین پایه با مفاهیم مرتبط با هوای پاک، چگونگی داشتن محیط‌زیستی سالم و در نهایت زندگی در هوایی بدون آلاینده‌ها از جمله فاکتورهای حفظ محیط‌زیست است.

 

به گزارش فارس، اصلاح سیستم مدیریت، اصلاح مقررات اداری، بهره‌گیری از تکنولوژی‌های پاک، جانمایی مناسب صنایع آلاینده، افزایش کیفیت سوخت و فرآورده‌های نفتی، آموزش جلب و مشارکت‌های مردمی، کاهش سفرهای زائد درون‌شهری، کاهش تردد خودروهای شخصی و از همه مهم‌تر تقویت سیستم حمل و نقل عمومی مطمئن از مهم‌ترین راه‌کارهای معضل آلودگی هوا به‌شمار می‌آید.

 

روز ۲۹ دی‌ماه روز هوای پاک نامیده شد؛ امید است که به این بهانه یادی از پاکیزگی هوا کرده و همه دست در دست هم، برای فراهم ساختن هوایی پاک که نیاز همه افراد جامعه است، تلاش کنیم.

 

انتهای پیام/فارس

ارسال دیدگاه