تاریخ : ۱۳۹۴/۱۰/۲۸ - ۲۳:۳۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

خشونت خانوادگي : همسرآزاري

خانواده مهم ترين و اصلي ترين واحد اجتماعي به شمار مي رود. نقش خانواده در ارتقاء و پرورش ابعاد روحي رواني اعضاي خويش و تربيت فرزندان انکارناپذير مي باشد و دستيابي به جامعه سالم بدون شک در گرو سلامت خانواده مي باشد.

به گزارش سیمرغ ما، به نقل از پایگاه خبری پلیس ایران، يکي از مسائلي که شديدا سلامت خانواده را با مخاطره مواجه مي کند بهره گيري از خشونت درون خانواده است.اين امر نه تنها مي تواند زوجين را با يک منبع دائمي ترس و استرس روبرو سازد بلکه وجود تنش در خانواده و بهره گيري از خشونت،اثرات تربيتي مخربي روي فرزندان به جاي مي گذارد.


تحقيقات نشان مي دهد، در حدود ۵۰ درصد از مرداني که همسرانشان را مورد آزار و تهديد قرار مي دهند نسبت به کودکان خويش نيز اعمال خشونت مي کنند.همچنين بررسي ها نشان مي دهد آناني که شاهد و يا قرياني خشونت خانوادگي بوده اند،خود نيز در آينده رفتارهاي خشونت بار از خود نشان مي دهند.۳۰درصد افرادي که در کودکي شاهد و يا قرباني خشونت در خانواده بوده اند در آينده نيز خود اين روش را در پيش گرفته اند.


بررسي وضعيت افرادي که به دليل اختلافات خانوادگي به مرکز مشاوره و يا واحدهاي مددکاري مراجعه نموده اند،نشان مي دهد که يکي از دلايل عمده ي مراجعه،مربوط به بدرفتاري جسمي عليه همسر است که عمدتا از طرف شوهر و پدر خانواده عليه همسر و يا فرزندان صورت گرفته است.


در يک مفهوم ،خشونت خانوادگي عبارت است از کليه ي رفتارهاي تهاجمي و سرکوبگرانه از جمله حملات فيزيکي،رواني و نيز اعمال فشار اقتصادي توسط افراد بالادست نسبت به اشخاصي که با آنها ارتباط نزديک و تنگاتنگ دارند.


از عوامل مهم خشونت خانوادگي فشار،فقر اقتصادي،ارزش هاي پدر سالارانه،اعتياد،بيماري هاي روحي رواني و شخصيتي است.


آثار،عوارض و پيامدهاي خشونت خانوادگي:


خشونت در خانواده و همسرآزاري موجب تضعيف و قطع ارتباط عاطفي بين اعضاي خانواده و نابودي صميميت و عشق در زندگي زناشويي شده و بنيان خانواده را متزلزل مي سازد.


نتايج بررسي ها نشان مي دهد که بين پديده ي همسرآزاري و مشکلات عديده در خانواده که شامل مشکلات رفتاري و تحصيلي فرزندان،فرار از مدرسه و منزل،ترک تحصيل و درگيري با اولياي مدرسه،ارتباط مستقيمي وجود دارد و در اين قبيل خانواده ها اختلالات رفتاري،شب ادراري،ناخن جويدن،انزوا طلبي و…در کودکان مشاهده مي گردد.


همچنين زناني که از طرف همسران خويش مورد ضرب و شتم و بد رفتاري جسمي و عاطفي قرار گرفته اند دچار عواقب و مشکلاتي نظير کاهش عزت نفس،درماندگي،عدم توانايي در غلبه بر خشم،بي ميلي،احساسات منفي و خصمانه نسبت به مردان،ترس از جنس مخالف و در موارد شديد دچار استرس پس از حادثه(p.t.s.d)مي گردند.


انواع همسرآزاري :


خشونت بر عليه زنان معمولا به دو حالت اعمال مي گردد.


۱-خشونت فيزيکي:


بدرفتاري عليه زنان از اعمال ساده اي همچون هل دادن و ضربه هاي شديدتري شامل سيلي زدن،مشت زدن به سر و صورت ،لگدزدن،کشيدن موي سر و در موارد حادتر به قتل رساندن مي تواند صورت پذيرد.


۲-خشونت رواني:


شامل ندادن جيره و نفقه يا سوء استفاده مالي و اقتصادي از زنان، ممنوعيت ارتباط با اقوام و آشنايان،حبس کردن،فحاشي،دشنام و ناسزا،تحقير وضعيت ظاهري،خشونت جنسي و … مي شود.


راهکارها:


۱- قانونمند و نهادينه کردن مشاوره هاي قبل از ازدواج و ارائه آن به دختران و پسران در آستانه ازدواج و نيز برگزاري کارگاه هاي آموزشي براي زوجيني که در ساليان اوليه زندگي مشترک مي باشند، از قبيل مهارت هاي حل مسئله،کنترل خشم و برقراري ارتباط مناسب.


۲-تغيير ديدگاه مردان نسبت به نقش زن در جامعه و منزل از طريق رسانه هاي گروهي

 

۳-تهيه و نمايش فيلم هايي در خصوص خشونت خانوادگي و آثار و عواقب پيامدهاي آن


۴-راه اندازي مراکز حمايت از زنان خشونت ديده و اطلاع رساني آن

 

۵-ارتقاء سطح تحصيلات افراد جامعه و اصلاح فرهنگ جامعه و نگرش به زن از اين طريق


۶-راه اندازي خط ويژه اورژانس هاي اجتماعي و اعلام عمومي آن از طريق رسانه هاي جمعي جهت تماس زنان آسيب ديده در مواقع بحراني


۷-اصلاح و تصويب قوانين مناسب در خصوص حمايت از زنان آسيب ديده از خشونت


۸-فعال نمودن مراکز و انجمن ها(NGO) و جلب مشارکت آنها به منظور حمايت از زنان آسيب ديده از خشونت


شيوه هاي کاهش بحران در خانواده و افزايش امنيت رواني :


خانواده در ادامه حيات خويش،نيازمند امنيت رواني براي رفع احتياجات مادي و معنوي،همچون نيازهاي فيزيولوژيکي ، امنيت فردي و گروهي است علاوه بر اين به عشق و محبت نيز نياز دارد تا در قالب چنين موهبت هايي،فرد بتواند عزت نفس خويش را بيابد و استعدادهاي بالقوه خود را بشناسد و آنها را شکوفا نمايد.


اعمال مديريت درست و اصولي از سوي پدر و مادر ،اين امنيت و بهداشت رواني را فراهم مي آورد.زن و شوهري که پيوسته در حال نزاع،خيانت و پنهان کاري به سر مي برند، اين امنيت را از خود و بقيه افراد خانواده سلب مي کنند و مديريت نامناسبي را در خانه ايجاد مي نمايند که نتيجه آن ورود افرادي با اختلالات رواني و درگير با خويش و محيط ،به درون لايه هاي مختلف جامعه خواهد بود.


در ادامه به ذکر مواردي که در کاهش بحران هاي خانوادگي نقش مهمي را ايفا مي کنند مي پردازيم.


۱-توانمند سازي خانواده :


دلگرم کردن و تشويق، توانايي مقابله با ناملايمات و نيز قدرت سازگاري و انطباق را در افراد خانواده افزايش مي دهد و باعث پرداختن موفقيت آميز آنها به رفع معضلات مي شود. بدين ترتيب ، توان مقابله خانواده ، بستگي به سلامت اعضاي آن دارد گاهي اوقات از طريق تقسيم قدرت، يکپارچگي خانواده و رشد فردي اعضاء در بستر آن در برخورد با بحران مي تواند در موقع اضطراري ، برخوردي مناسب به وجود آورد.


کمک اعضاء به يکديگر در خلال بحران هايي که گريبان گير يکي از افراد خانواده مي گردد، حمايت و پشتيباني آنها از همديگر را طلب مي کند. اين امر موجب افزايش همدلي، مسئوليت پذيري خانوادگي و مشارکت عمومي در حالات اضطراري مي شود.


رعايت بهداشت رواني خانواده و آگاه ساختن افراد از شيوه هاي حل مشکل و تقويت همدلي و نوع دوستي بين اعضاء خانواده باعث مي شود که هرکس بتواند با احساس امنيت و راحتي و با توجه به شناختي که از توانمندي هاي خود به دست مي آورد،بهترين برخورد را با مسائل و مشکلات خود و خانواده اش داشته باشد.


۲- ايجاد معيار و اهداف روشن براي خانواده :


از مواردي که زندگي را براي اعضاي خانواده به ويژه زن و شوهر، روشن و معني دار مي سازد اين است که انتظارات افراد از زندگي و اهداف آن به همراه تلاش آنها در پيشبرد زندگي مشخص باشد تا جهت رسيدن به معيارهايي مشروع و اخلاقي، با اطمينان بيشتري گام بردارند.البته داشتن هدف به تنهايي براي تداوم حيات مطلوب کافي نيست. 


چرا که اگر اهداف زندگي با معيارهاي قابل قبولي توام نباشند، سرانجام روشني هم نخواهند داشت. اهداف زندگي بايد طوري تعيين گردند که براي همه اعضاي خانواده ، به خصوص براي پدر و مادر، محترم، خواستني و مطلوب تلقي شوند.احترام گذاردن به چنين معيارهاي پايه اي و رعايت آنها مي تواند جزيي از ارزشهاي آن خانواده به حساب آيد. 


همچنين درستکاري، احترام به حقوق ديگران ، احترام نهادن به جايگاه والدين مي توانند به عنوان ملاک و معياري مناسب جهت سنجش هر کاري در خانواده به شمار آيند.نکته ديگري که در مورد وضع مقررات خانوادگي مطرح مي شود، اين است که قوانين مجازات ها بهتر است به طور دقيق و روشن، تعريف شده باشند و بر مواردي مشخص براي همه اعضاي خانواده دلالت کنند.

 

۳- دادن حس مسئوليت و آزادي:


از آنجا که "آزادي" و "مسئوليت" دو مفهومي هستند که در پشت و روي يک سکه قرار دارند، براي دادن بها و ارزش به افراد خانواده، مي توان چنين مفاهيمي را به آنها فهماند و فرزندان را طوري تربيت کرد که پيوسته در زندگي، مسئوليت رفتار خويش را به عهده بگيرند. براي اين کار بهتر است نخست به چگونگي اظهارات خود توجه کنيم.


 نحوه بيانات ما به عنوان والدين نبايد به صورت تحکمي يا اظهارات محکم و يا صرفا به شکل مثبت يا منفي باشد. بر عکس ، بهتر است منظورمان را به صورت غير مستقيم و يا با مطرح کردن يک سوال و به فکر واداشتن فرزندان، بيان کنيم و آنها را به سوي هدف و ديدگاه خود سوق دهيم.


بدين ترتيب با عدم تحميل نظرات خود و با نشان دادن سعه صدر و انعطاف پذيري و اجازه اظهار وجود به فرزندان، به نتيجه بهتري مي رسيم. به قول ژان پل سارتر، مي توان معناي "آزادي" و حدود آن را به طور مشخص در حيطه مسئوليت پذيري افراد جامعه روشن نمود. آزادي در صورتي زيباست که مسئوليت در آن نهفته باشد و حدود و اندازه آن روشن باشد.


۴- ترويج اصل صداقت و اعتماد:


يکي از مهم ترين اصولي که بر بهداشت رواني خانواده اثر مي گذارد و درپشت سر گذاردن بحران ها نيز موثر است ، اصل صداقت و اعتماد اعضاء به يکديگر است.کودکان و ساير اعضاي خانواده به سادگي به ميزان صداقت ديگران پي مي برند و بر آن اساس،ميزان اعتماد خود نسبت به صداقتي را که مي بينند، تنظيم مي کنند. 


هرگونه رياکاري و عدم صداقت ، بدون شک به صورت مستقيم و غير مستقيم در رفتار هرکس تاثير مي گذارد و سرانجام واکنش هاي مختلف رفتاري را به صورت يک تعامل طبيعي عيان مي سازد.بيشترين رياکاري ها وقتي ايجاد مي شوند که منافع شخصي پيش مي آيند و يا اعضاي خانواده به خاطر مصالحي خاص موضوعاتي را از يکديگر پنهان مي کنند.


بنابراين لازمه جلب اعتماد، داشتن صداقت اعضاء نسبت به يکديگر است.براي اين منظور بايد اندکي از منافع شخصي گذشت کرد و يا حداقل منافع خانواده را به منافع شخصي ترجيح داد. وجود اعتماد در افراد يک خانواده باعث هماهنگي و يکپارچگي مي شود و دلگرمي هاي لازم را براي حفظ ارزشهاي خانوادگي به وجود مي آورد.

ارسال دیدگاه