تاریخ : ۱۳۹۴/۱۰/۲۸ - ۱۹:۳۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

دشمني که در خانه لانه مي‌کند/ سريال‌هايي که بنيان خانواده را مي‌زند

سريال هاي ماهواره اي يکي از تاکتيک هاي شبيخون و تهاجم فرهنگي دشمن است که در خانه و خصوصي ترين حريم خانواده لانه مي کند،لانه اي ويرانگر که تيشه بر ريشه خانه و خانواده مي زند.

به گزارش سیمرغ ما، به نقل از  پایگاه خبری پلیس ایران، سريال هاي ماهواره اي از نمونه ابزارهاي دشمن براي هجمه و شبيخون فرهنگي محسوب مي شود که به صورت کاملا موذيانه و با چراغي خاموش و ظاهري جذاب،در خانه خانواده ها لانه مي کند.

 

پروژه اي هوشمندانه و طراحي شده که استادانه زيرآب بنيان خانواده ها را مي زند و به تدريج عوارض و تبعاتي را به همراه خود مي آورد که آرامش حاکم بر خانواده ها را به تاراج مي برد.

 

ظهور تکنولوژي هاي نوين بخش عمده اي از کارکردهاي خانواده ها را با دگرگوني همراه ساخته است و در پس اين تغييرات،عوارض و تبعات سهمگيني به صورت پنهان و آشکار بروز پيدا مي کنند که سرنوشت نسل آينده را به چالش و مخاطره مي کشد.

 

به طور يقين فاصله گرفتن و پرهيز از همنوايي و همنشيني با چنين برنامه هايي مستلزم استدلال هايي منطقي است که تبعات و عوارض شوم چنين محصولاتي را تشريح و تبيين کند،برنامه هايي که با موضوعات به ظاهر اجتماعي پيامد هاي سنگين و بعضا غير قابل جبراني را به همراه دارد که برخي از آنها به شرح ذيل است.

 

وارونه سازي ارزش ها


اساسا صدا و تصوير نقش بسزايي در روح و روان انسان ايجاد مي کند و در صورتي که به صورت هدفمند و طراحي شده آواها و تصاوير تکرار شوند،باورها و عقايد انسان را تحت تاثير قرار مي دهد.

 

عموما محصولات،تبليغات ،توليدات،فيلم ها و سريال هاي ماهواره اي از درون مايه هايي برخوردار هستند که به دليل پيشينه و عقبه غربي آن ،در تقابل با عقايد و فرهنگ جاري حاکم و جاري در جامعه ما قرار مي گيرد و به صورتي نرم و آهسته بي ارزشي را جايگزين ارزش و لا ابالي گري و بي قيد و بندي را با عبارت شيکِ آزادي به ذهن مخاطبان خود تزريق و تحميل مي کند.

 

در شرايطي که عقايد و باورها تحت تاثير چنين استحاله ها و تغييراتي قرار گيرد ناخودآگاه رفتار نيز با تغييرات ماهوي همراه مي شود. زيرا بخش اعظمي از افعال و رفتار انسان ناشي از انديشه ها و جهان بيني اوست.

 

حاصل چنين تغييراتي،شکاف و تزلزل در بنيان خانواده است و به تدريج بستر و زمينه هاي لازم براي لغزش هاي اخلاقي فراهم مي شود و به تبع کشتزاري که در آن بذر بي اخلاقي و ناهنجاري پاشيده شده ، محصولش نيز مبتني بر هنجارهاي اخلاقي و ارزشي نخواهد بود.


الگوسازي ماهواره براي خانواده 

 

رنگ ها،تيپ ها و مدل هاي متعددي در قالب سريال ها و محصولات شبکه هاي ماهواره اي به مخاطبان عرضه مي شود و پس از مدتي مخاطبان سعي مي کنند با همزادپنداري با شخصيت هاي مورد علاقه خويش که در سريال ها و فيلم ها به ايفاي نقش پرداخته اند مشابه سازي هايي را در وجود خود بپرورانند.

 

اغلب سريال هاي به ظاهر خانوادگي حاوي داستان هايي از عشق هاي مثلثي و روابط نامتعارفي است که بيننده را پس از مدتي به طور غيرارادي و ناخود آگاه به همسان سازي با خود سوق مي دهد.

 

بي اعتمادي به همسر،خيانت،افزايش سن ازدواج،بي تفاوتي به حريم خانواده و بي بندو باري فکري و جنسي،ارمغان چنين الگوپذيري هاي غلط و انحرافي است که اخلاق را در جامعه به انحطاط مي کشد.

 

يکي از نتايج سريال هاي ماهواره اي،تحت الشعاع قرار دادن روابط عاطفي ميان زوجين است.به واقع پس از مدتي زندگي مشترک، به عرصه اي براي رقابت تبديل مي شود که تقابل،وجه غالب آن مي شود.

 

رفاقت يا عدم پايبندي به همسرگزيني دائمي

 

يکي ديگر از القائات سريال ها و فيلم هاي ماهواره اي که در پوشش موضوعات و سوژه هاي خانوادگي به ذهن مخاطب تزريق مي کند هم خانگي و يارگزيني غير رسمي است.

 

به واقع عدم پايبندي به همسرگزيني دائمي يکي ديگر از تبعات چنين سريال هايي است که به مقابله با اصل تحکيم خانواده بر مي خيزد.

 

عدم تعهد اخلاقي علاوه بر اين که به سست شدن بنيان خانواده منتهي مي شود باعث ترويج فرهنگ و عادت ميل گرايي و ميل محوري مي شود.

 

در چنين فضايي روابط مقدس خانوادگي دچار خدشه مي شود و با ترويج انديشه فردگرايي،همه چيز منوط به خواسته ها و اميال شخصي مي شودکه به طور طبيعي محصول چنين مناسباتي،فرزنداني متعهد،مسئوليت پذير و اخلاق مدار نخواهد بود.

 

پديده دختران فراري،فساد اخلاقي،روابط نامشروع،بدحجابي،زنان خياباني از ديگر نمونه معضلات خانواده هايي است که در چنين فضا و شرايطي سِير مي کنند.


قبح زدايي


يکي ديگر از عوارض شوم سريال ها و فيلم هاي ماهواره اي،کنار رفتن پرده هاي شرم و حيا در ارتباطات ميان اعضاي خانواده است.

 

در واقع در شرايطي که اعضاي يک خانواده در کنار يکديگر نظاره گر صحنه هايي مستهجن و غير اخلاقي هستند،شرم و حيا رنگ مي بازد و به نوعي قبح زدايي ايجاد مي شود که به تدريج باعث گستاخي و عدم پايبندي به معذوريات و ملاحظات اخلاقي مي شود.

 

در صورت شکسته شدن و از بين رفتن چنين معذورياتي،باب بسياري از ناهنجاري ها،نارسايي هاي اخلاقي و مفاسد باز مي شود.

 

به طور يقين در صورتي که فرد به شرم و حيا قائل باشد،از انجام بسياري از رفتارها و اعمال غير اخلاقي اجتناب و پرهيز مي کند و هر گونه سستي در اين شاخصه و ويژگي اخلاقي،زمينه را براي وقوع بسياري از ناهنجاري ها و بزه ها فراهم مي سازد.

 

راهکارهاي موثر در مهار شبکه هاي ماهواره اي

 

موارد اشاره شده فوق،زنجيره اي از تهديد هايي است که در کنار هم قرار گرفتن آن،تکميل کننده پازل تخريب و فروپاشي خانوادگي،اخلاقي و اجتماعي خواهد بود.

 


مسلما مقابله و دفع چنين خطر بالقوه اي از ضرورياتي به شمار مي رود که غفلت از آن هزينه هاي جبران ناپذيري را به همراه خواهد داشت.

 

خاصيت سرگرم کننده چنين سريال هايي يکي از اصلي ترين دلايل گرايش خانواده ها به شبکه هاي ماهواره اي است و در چنين شرايطي تنوع برنامه هاي تلويزيوني و جذاب سازي هرچه بيشتر آن از نمونه راهکارهايي است که در کاهش اقبال مخاطبان به سريال ها و فيلم هاي مساله دار ماهواره اي موثر واقع مي شود.

 

در کنار آن تبيين مضرات ماهواره،تعميق و تقويت برنامه هاي فرهنگي و ارتقاء سطح آگاهي ها نيز از مولفه هاي اثرگذاري است که در کنترل و مهار چنين برنامه هايي مثمرثمر واقع مي شود.

 

و البته نبايد از نظر دور داشت که توسل و تمسک به ارزش ها و فرهنگ اسلامي نيز به مثابه سنگري ايمن و نيرومند است که دلدادگان به آن از هرگونه گزند ترکش هاي انحرافي مصون مي مانند و به تبع در چنين شرايطي هجمه و حمله فرهنگي دشمنان به ريشه ها و بنيان هاي جامعه خنثي و مهار خواهد شد.

ارسال دیدگاه