تاریخ : ۱۳۹۴/۱۰/۲۸ - ۰:۴۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

اعلام آمادگی هوانیروز ارتش در نخستین جشنواره هوانوردی سیمرغ/ «احمد»؛ گل سرسبد هوانیروز

فرمانده هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: در رأس شهدای بزرگ هوانیروز می‌توان به گل سرسبد این بزرگواران، امیر سرلشکر خلبان احمد کشوری فرزند دیار سیمرغ و شهر کیاکلا اشاره کرد.

به گزارش سیمرغ ما، نخستین جشنواره هوانوردی سیمرغ با گرامیداشت یاد و خاطر شهدای پروازی مازندران با محوریت امیر سرلشکر خلبان احمد کشوری و شهید سرلشکر خلبان پرویز ذبیحی هم‌زمان با ایام‌الله دهه‌ فجر برگزار می‌شود.

 

به همین منظور در ادامه مسیر جشنواره هوانوردی سیمرغ دبیر اجرایی نخستین جشنواره هوانوردی سیمرغ، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی سیمرغ و دبیر کمیته رسانه نخستین جشنواره هوانوردی سیمرغ در ستاد فرماندهی هوانیروز حاضر و در راستای برگزاری این جشنواره دیداری با امیر سرتیپ خلبان هوشنگ یاری فرمانده هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران داشتند.

 

124 (7)

 


دبیر کمیته اجرایی نخستین جشنواره هوانوردی سیمرغ در این دیدار نخست به تشریح برنامه‌های اجرای این جشنواره و سپس به اهداف درنظرگرفته‌شده این جشنواره پرداخت.

امیر یاری فرمانده هوانیروز که استقبال گرمی از تیم اجرایی جشنواره پروازی داشت، برای حضور تیم عمل‌کننده هوانیروز اعلام آمادگی کرد.

 

وی در این دیدار خاطرنشان کرد: شهید سوخته، شهید ایستاده و شهید بی‌سر ازجمله القابی است بزرگ‌مردان و مسئولان مملکتی به خلبانان هوانیروز دادند و شهدای بزرگ هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران این اسامی را به یدک می‌کشند که در رأس آنها می‌توان به گل سرسبد هوانیروز امیر سرلشکر خلبان احمد کشوری فرزند دیار سیمرغ و شهر کیاکلا اشاره کرد.

 

فرمانده هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به نقش هوانیروز در دوران دفاع مقدس و دفاع از وجب‌به‌وجب خاک ایران، اظهار کرد: دفاع از جزایر مجنون، هویزه، کرخه، کارون و عملیات حماسه‌آفرین از حصر آبادان تا بیت‌المقدس، فتح‌المبین، رمضان، والفجرها تا فتح بزرگ فاو و عملیات قادر بی‌حضور هوانیروز شروع و پایان نمی‌یافت.

 

124 (1)


وی ادامه داد: این صحبت‌ها شعار و بزرگنمایی نیست، هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران در طول ۸ سال دفاع مقدس برابر اسناد و مدارک ۲۱۹ شهید گلگون‌کفن، ۸ جاویدالاثر، ۸۴ آزاده سرافراز و بیش از ۶۰۰ جانباز و ایثارگر تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کرده است.

 

امیر یاری با بیان اینکه بعد از جنگ نیز هوانیروز پای کار بوده و در حوادث و بلایای طبیعی حضور داشته است، گفت: در سیل، زلزله، آتش‌سوزی، سوانح جاده‌ای، مبارزه با سوداگران مواد مخدر حضور و نقش هوانیروز بر کسی پوشیده نیست.

 

وی افزود: این نشان از آن دارد که هوانیروز همواره و با تمام توانش در دفاع از نظام، انقلاب و آرمان‌های بلند امام راحل و همراه و در کنار مردم همیشه در صحنه حضور دارد و باعث افتخار است که هوانیروز امروز بازوان توانمند ولایت است.

 

124 (2)

 

در این دیدار امیر سرتیپ خلبان یاری ضمن اعلام آمادگی خود و مجموعه عمل‌کننده هوانیروز، بیان کرد: به‎منظور هرچه پربار شدن اولین جشنواره هوانوردی سیمرغ با یاد شهدای خلبان استان مازندران در دو بخش هوانیروز و نیروی هوایی، با تمام وجود پای‌کار هستیم تا شاهد برگزاری هر چه باشکوه‌تر این برنامه باشیم.

 

در ادامه این برنامه بازدیدی از معارف و موزه جنگ هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران توسط هیئت جشنواره هوانوردی سیمرغ صورت گرفت.

 

سرهنگ خلبان، جانباز و آزاده محمدابراهیم باباجانی، در این بازدید گفت: در معارف و موزه جنگ هوانیروز تاریخ دفاع مقدس، حضور هوانیروز و لایه‌های پنهانی جنگ با حضور خلبانان و پیشکسوتان دفاع مقدس ثبت و به نگارش درمی‌آید.

 

مسئول معارف و موزه جنگ هوانیروز افزود: برای حفظ و جلوگیری از، از بین رفتن این گنج معنوی عکس، فیلم، اسناد به‌جامانده از آن دوران، دفتر بچه‌های پروازی، دیدار مقام معظم رهبری به همراه شهید صیاد از جبهه‌های غرب و جنوب کشور و تمام تصاویر، به‌عنوان یک بسته کامل و دایرة‌المعارف دفاع مقدس در کتاب‌هایی مانند اطلس هوانیروز، حماسه و نبردهای ماندگار هوانیروز به رشته تحریر درآورده شده است، البته این مسیر همچنان ادامه دارد.

 

124 (5)

 

وی بیان کرد: هوانیروز با توجه به پایگاه‌های خود و خلبانان عزیزی که در این راه داده، نقش ارزنده‌ای در عملیات‌های مختلف داشته، معارف و موزه جنگ هوانیروز در تلاش است تا نگذارد ذره‌ای از حضور هوانیروز در دفاع مقدس کم‌رنگ شود.

 

باباجانی با بیان اینکه هوانیروز یک نیروی واکنش سریع محسوب می‌شود، اظهار کرد: هلی‌کوپتر نیاز به باند فرود ندارد و در زمان جنگ در بیشتر نقاط می‌توانست فرود آید.

 

وی ادامه داد: وظیفه ذاتی معارف و موزه جنگ هوانیروز تألیف کتاب‌هایی است به‌عنوان تاریخ زرین هوانیروز به یادگار بماند.

 

مجموعه کتاب‌هایی مثل چای آخر شامل خاطراتی از خلبان شهید احمد کشوری، مردی با عطر شالی، بی‌قرار، راهیان معراج و سایر آثاری که از دل همین معارف جنگ و جلسات خارج شده است، به‌عنوان برگ زرین نیروهای مسلح و نقش هوانیروز در دفاع مقدس به‌جامانده است.

 

124 (3)

 

مسئول معارف و موزه جنگ هوانیروز خاطرنشان کرد: مازندران تنها کُشتی‌خیز نیست بلکه خلبان‌خیز نیز است، حماسه‌آفرینی و پرواز در ذات فرزندان شمال وجود دارد.

 

وی در ادامه با اشاره به نامه امام راحل در تقدیر از خلبانان نیروی هوایی و هوانیروز و نشان دادن تندیس این نامه، بیان کرد: امام راحل در قسمتی این نامه فرموده‌اند: «شجاعت شما دل تمامی میهن دوستان و اسلام‌باوران را شاد کرده است، شما در صحنه‌های سخت کارزار به دشمنان میهن عزیزمان آموختید که دیگر خیال تعرض به کشورمان و مکتب حیات‌بخش هم میهنانمان را ننمایند.»

 

124 (4)


در ادامه بازدید از معارف و موزه جنگ هوانیروز میهمان مرکز مطالعات راهبردی هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران می‌شویم.

 

سرهنگ خلبان عابدین تقوی در این دیدار، گفت: در این جشنواره پیشکسوتان و خلبانان هوانیروز را دورهم جمع بیاورید تا از بطن این همایش یک گروه یا کمیته خلبانان بازنشسته هوانیروز شکل گیرد تا بتوانیم در قالب برگزاری کلاس‌های انتقال تجربیات، تجربیات این بزرگواران را به نیروهای جوان آموزش داد.

 

وی ادامه داد: با تشکیل این کلاس‌ها می‌توانیم از تجربه پیشکسوتان این عرصه استفاده کرده تا شامل پربارتر شدن صنعت هوانوردی کشور باشیم و بتوانیم از تجربیات ارزنده این عزیزان استفاده کنیم.

عضو مرکز مطالعات راهبردی هوانیروز ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری این جشنواره خاطرنشان کرد: هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران در این زمینه کمک می‎کند تا شاهد برگزاری سالیانه و تداوم این جشنواره باشیم البته امیدواریم اتفاقات خوبی در این جشنواره رخ بدهد و فقط در حد برگزاری همایش نباشد.

 

 

124 (6)


این مسئول در بخش از سخنانش به نقش تاکتیکی و استراتژیکی هوانیروز در زمان قبل، هنگام و بعد از انقلاب اشاره داشت و ضمن اعلام آمادگی معاونت راهبردی برای حضور در این جشنواره، گفت: برای ایفای بهتر نقش هوانیروز در این جشنواره بازدیدهایی را از منطقه خواهیم داشت.

ارسال دیدگاه