تاریخ : ۱۳۹۴/۱۰/۱۹ - ۱۳:۱۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

خانه و مدرسه به عنوان دو جریان همدل و مکمل عمل کنند/نگاه و بینش اجتماعی و فرهنگی اولیا به مدرسه عوض شود

امام‌جمعه شهرستان سیمرغ گفت: بین روش‌ها و منش‌های خانه و مدرسه باید همسویی و تشابه وجود داشته باشد و یکی از این دو کانون، کار دیگری را خنثی نکند، بلکه به‌عنوان دو جریان همدل و مکمل عمل کنند.

به گزارش سیمرغ ما، حجت‌الاسلام محمدباقر یوسفی ظهر امروز در دیدار با روسای انجمن اولیا و مربیان مدارس شهرستان سیمرغ  بابیان اینکه خانه و مدرسه در انجام وظایف تربیتی مکمل یکدیگرند، اظهار کرد: خانه مدرسه‌ی اول فرزند و مدرسه، خانه دوم اوست. اگر این دو نهاد روش‌ها و برنامه‌های هماهنگ نداشته باشند، درروند رشد کودک اختلال به وجود می‌آید.

 

امام‌جمعه شهرستان سیمرغ با اشاره به اینکه دو نهاد خانه و مدرسه نقش اساسی در تکوین شخصیت کودکان و نوجوانان دارند، تصریح کرد: بین روش‌ها و منش‌های خانه و مدرسه باید همسویی و تشابه وجود داشته باشد و یکی از این دو کانون، کار دیگری را خنثی نکند، بلکه به‌عنوان دو جریان همدل و مکمل عمل کنند.


 


وی در ادامه افزود: مدرسه باید پیشاهنگ ارتباط با خانه باشد و با روش‌های گوناگون اسباب مشارکت فکری اولیا را در امر تعلیم و تربیت فرزندانشان فراهم کند.

 

فرامرز رحیمی بابیان اینکه خانواده، نخستین نهاد اجتماعی است که تأمین‌کننده‌ی نیازهای روانی و جسمانی افراد است، اظهار کرد: خانواده در رشد شخصیت فرزندان، تحکیم ارتباط میان اعضای خود و اعتلای فرهنگ جامعه نقش و اهمیت بسزایی دارد.

 

 وی با اشاره به اینکه نفوذ والدین در کودکان تنها محدود به جنبه‌های ارثی نیست، تصریح کرد: خانواده نقش مهمی را در آشنایی کودک بازندگی جمعی و فرهنگی ایفا می‌کند. موقعیت اجتماعی خانواده، وضع اقتصادی آن، افکار و عقاید، آداب‌ورسوم، ایده آل‌ها، آرزوهای والدین و سطح تربیت آنان در رفتار کودکان نفوذ فراوان دارد.

 

رئیس اداره آموزش‌وپرورش شهرستان سیمرغ با اشاره به شرایط موجود جامعه و عدم ارتباط صمیمی خانواده‌ها با فرزندان به لحاظ پرداختن به دنیای مجازی، خاطرنشان کرد: یکی از نیازهای اساسی والدین و مربیان در امر تربیت و پرورش اخلاقی کودکان، برقراری ارتباط سالم با آن‌هاست. ارتباط صحیح بین پدر و مادر و روابط سالم آنان با کودکان، اولین و مهم‌ترین زمینه رشد و پرورش اخلاقی نونهالان است.

 

این مسئول اساس تربیت سالم نونهالان جامعه را بستگی به‌سلامتی خانواده دانست و گفت سلامتی خانواده مستلزم ارتباط سالم بین اعضای خانواده است.

رحیمی با اشاره به مشارکت کمرنگ اولیا در امور مدرسه، تأکید کرد: مهم‌ترین عامل این موضوع عدم آگاهی اولیا نسبت به حقوق خویش است.


 


وی ادامه داد: بسیاری از اولیا معتقدند که مسئولان مدرسه ارزشی برای عقاید و نظریات آموزشی و پرورشی آن‌ها قائل نیستند. بسیاری از اولیا نیز تعلیم و تربیت را وظیفه‌ی دولت می‌دانند و هرگونه مسئولیتی در این زمینه را از خود سلب می‌کنند. برخی به تجربه دریافتند که مسئولان مدرسه از طریق انجمن اولیا و مربیان مدرسه تنها نگاه اقتصادی به آن‌ها دارند و در دیگر امور هیچ حقی برایشان قائل نیستند.


 


رئیس اداره آموزش‌وپرورش شهرستان سیمرغ بابیان اینکه باید این نوع نگاه و بینش اجتماعی و فرهنگی اولیا به مدرسه عوض شود، افزود: این امر رسالت شمارا بسیار سنگین و دشوار می‌کند که امیدواریم با همدلی و همفکری در مدارس اجرایی شود.

ارسال دیدگاه