تاریخ : ۱۳۹۴/۱۰/۱۵ - ۲۳:۵۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

مازندران ظرفیت خوبی در حوزه هوانوردی دارد

دبیر کمیته جشنواره هوانوردی سیمرغ گفت: مازندران ظرفیت فراوانی در حوزه هوانوردی وجود دارد که پنهان مانده است.

به گزارش سیمرغ ما، رضا خسروی در جلسه ستاد هماهنگی برگزاری نخستین جشنواره هوانوردی سیمرغ، اظهار کرد: تصمیم ورود به حوزه محوری هوانوردی کشور تقریباً از سال گذشته طراحی شد.

 

وی با بیان اینکه در این موضوع به نظر می‌رسد دانشگاه‌ها نتوانستند به‌ درستی به وظیفه خودشان عمل کنند و پارک‌های علم و فناوری باید بیشتر و دقیق‌تر ورود پیدا می‌کردند، افزود: اگر امروز در نمایش عملیات پروازی و در نمایش تجهیزات پروازی اگر بچه‌های مدارس ما در یک فروند بالگرد بنشینند و عکس بگیرند شاید در آینده یک شخصیت ممتاز در عرصه پروازی مملکت به دست آورند.

 

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی شهرستان سیمرغ با اشاره به اینکه در مازندران بضاعت فراوانی در حوزه هوانوردی وجود دارد که مخفی مانده است، تصریح کرد: آنچه ما می‌توانیم به آن توجه داشته و شاهد باشیم ایجاد اشتغال جدید در این صنعت است.

 

این مسئول به بعد معنوی و برکت آمیز این جشنواره اشاره کرد و گفت: تابه‌حال یادواره‌ای تحت عنوان یادواره شهدای خلبان که دربردارنده همه شهدای هوانیروز و نیروی هوایی باشد نداشته‌ایم.

 

خسروی ادامه داد: در حوزه برندسازی که بسیار مهم است اگر سیمرغ را به‌عنوان یک شهرستان پروازی همان‌طور که شأن نام و یاد شهید کشوری است، اشاعه دهیم بیشتر از پیش می‌تواند باعث برکاتی در آینده باشد.

 

وی با اشاره به اینکه ۱۶ شهید خلبان در استان داریم، اظهار کرد: هماهنگی‌های با بنیاد شهید برای حضور خانواده این ۱۶ شهید بزرگوار صورت گرفته و به‌صورت ویژه و به نحو شایسته‌ای در طی این جشنواره از حضور معنوی خانواده‌ها استفاده کنیم.

 

دبیر کمیته نخستین جشنواره هوانوردی سیمرغ با بیان اینکه گروه‌هایی از سطح کشور حامی و پشتیبان این جشنواره هستند، تصریح کرد: از سال گذشته نشست و جلسات پراکنده‌ای در سطح شهرستان، استان و کشور برقرار شد.

 

وی با بیان اینکه ۱۲ مرکز هوانوردی علمی کاربردی در کشور داریم، افزود: از ظرفیت غریب به‌ اتفاق شرکت‌های هوانوردی دولتی و خصوصی کشور که به‌نوعی در شبکه دانشگاه علمی کاربردی هم هستند استفاده کرده‌ایم.

 

خسروی با اشاره به آخرین نشست این مجمع، بیان کرد: نشست آخر در مشهد به میزبانی مرکز خدمات علوم و فنون هوایی مشهد برگزار شد و نشست به بعدی نیز در کرمان و به میزبانی مرکز هواپیمایی ماهان با محوریت برنامه‌ریزی جزییات دقیق‌تر جشنواره هوانوردی سیمرغ برگزار می‌شود.

 

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی سیمرغ با اعلام اینکه بخشی به‌صورت محوری به یادمان و یادواره شهدای خلبان اختصاص دارد، گفت: نگاه ما در این است که بحث فناورانه محور را وارد کنیم و هدف ما هدفی مقدسی است، تحت یک یا دو دهه آینده کشوری‌ها و ذبیحی‌های دیگر را در این شهر و منطقه شناسایی کنیم و این امر دور از دسترس نیست.

 

وی به بخش عملیات پروازی اشاره کرد و گفت: در طول رایزنی‌های مختلفی که داشتیم با حاضر شدن در فرودگاه‌های کوچک و بزرگ کشور به تعدادی از افراد رسیدیم که عاشقانه و علاقه‌مندانِ وارد این کار شدند.

 

این مسئول با بیان اینکه طبعاً بحث اهداف پروازی برای همه اقشار جامعه دیدنی و جذاب است، افزود: این بخش برای نوجوانان و جوانان ما بسیار جالب و انگیزه‌بخش است و نشان‌دهنده راه‌های پیشرفت، تعالی و آینده شغلی آن‌ها است.

 

خسروی با اشاره به اینکه در حال حاضر موافقت‌های انجام عملیات پروازی با هواپیماهای فوق سبک، پرواز هلی‌کوپتر همراه با عملیات چتربازی را از خلبانان گرفته‌ایم، گفت: در تمامی موارد ما تا مطمئن نشدیم کاری را انجام نمی‌دهیم.

 

دبیر کمیته نخستین جشنواره هوانوردی سیمرغ با اشاره به اینکه باید دید موقعیت آب و هوایی و شرایط پروازی تا چه مقدار به ما اجازه می‌دهد، اظهار کرد: باید از ارگان‌ها و نهادهای ذی‌ربط مجوزهای لازم اخذ شود و بعد از آن نیز این موضوع در شورای تأمین مطرح شود.

 

وی ادامه داد: تا به امروز بحث پرواز سه مدل پهباد را نیز داشته‌ایم، برای کودکان و دانش‌آموزان نیز جالب خواهد بود که بدانند پهبادها فقط مصارف جاسوسی و نظامی ندارند پهبادها مصارف غیرنظامی متعددی دارند و اگر نسل جدید ما بتواند کاربری جدید را کشف کند این دانش فنی در کشور وجود دارد و بومی‌ شده است چه‌بسا افراد سرمایه‌گذاری هم در این بخش وجود دارد.

 

خسروی با بیان اینکه پرواز و فرود کایت دو موتورِ حداقل دونفره آب‌نشین را داریم، گفت: اگر تا بهمن‌ماه آب‌بندان جنب مرکز آب‌گیری شود با یک فروند کایت روی آب عملیات پرواز و فرود انجام می‌شود و این کار به‌منظور نشان دادن یک فرصت اساسی کسب‌ و کار هوانوردی در حوزه آب‌بندان‌ها است.

 

وی با اشاره به اینکه با اشاره به بخش دوم جشنواره هوانوردی سیمرغ که شامل نمایشگاه‌ها و دستاوردهای صنعت هوانوردی کشور است، بیان داشت: دانشگاه شهید ستاری و شرکت هواپیمایی ساها در این جشنواره شرکت می‌کنند.

 

این مسئول افزود: تمام شرکت‌های هواپیمایی تا آنجا که شرایط و امکانات حمل‌ونقلی، زمان برای هماهنگی‌های نظامی و غیرنظامی اجازه می‌دهد تجهیزات و امکانات خود را به این جشنواره می‌آورند.

 

دبیر کمیته نخستین جشنواره هوانوردی سیمرغ با اعلام اینکه سه کلاس تخصصی را پیش‌بینی کرده‌ایم، ادامه داد: کلاس دوره توجیهی آموزش خلبانی هواپیمای فوق سبک، کلاس آموزش دوره توجیهی مهمانداری هواپیما و کلاس دوره آموزشی آشنایی با موتور هواپیما در روزهای جشنواره برگزار می‌شود.

 

خسروی در پایان گفت: بخش‌های نمایشگاهی، کلاس‌های آموزشی، فن بازار در شهرستان سیمرغ انجام می‌گیرد و بخش همایشی این جشنواره با توجه به مهمان‌های زیاد ما در یکی از سالن‌های همایش بزرگ شهرستان بابلسر برگزار می‌شود.

ارسال دیدگاه