تاریخ : ۱۳۹۴/۱۰/۱۳ - ۱۱:۱۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

موج گسترده محکومیت اعدام آیت‌الله نمر در سراسر کشور

علمای اهل‌سنت و تشیع سراسر کشور اعدام “شیخ نمر” را محکوم کردند.

به گزارش سیمرغ ما، به نقل از خبرگزاری تسنیم، علمای سنت و تشیع سراسر کشور اقدام جنایتکارانه آل سعود در به‌شهادت رساندن شیخ نمر را یکصدا محکوم کردند.

 

آیت‌الله صافی‌گلپایگانی: آل‌سعود با اعدام آیت‌الله نمر راه سقوط خود را هموار کرد

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، آیت‌الله صافی‌گلپایگانی مرجع تقلید شیعیان در پیامی به‌مناسبت شهادت آیت الله نمر اظهار داشت: "من قتل مظلوماً فقد جعلنا لولیه سلطاناً" با کمال تأسف و تأثر مطلع شدیم که رژیم سفاک و خون‌آشام سعودی، بار دیگر طینت جنایتکارانه خود را نشان داد و یکی از بندگان بی‌گناه، مظلوم و آزاده را با تعداد دیگری از ستمدیدگان به شهادت رساند، رژیمی که با نوشیدن خون پاک مظلومان و آزادگان خود را سیراب نموده و راه و رسم جنایتکاران بزرگ تاریخ را دنبال می‌کند.

 

آیت الله صافی گلپایگانی بیان کرد: شهادت عالم آزاده، روحانی عالی‌مقام، شهید بزرگوار شیخ نمر رضوان الله تعالی علیه روی سیاه این رژیم را سیاه‌تر و خبث و پلیدی باطن آنها را آشکارتر کرد.

 

استاد سطوح عالی حوزه علمیه با اشاره به تبعاتی که حکم اعدام آیت الله نمر برای رژیم آل سعود به‌همراه دارد، عنوان کرد: حکام آل سعود که ان‌شاءالله تعالی سقوط آنان نزدیک است، بدانند که خون به‌ناحق ریخته این روحانی شهید، خواب راحت را از آنان سلب و جهان اسلام را بیدار کرده، و راه سقوط برای این رژیم هموار خواهد شد.

 

وی اظهار داشت: مسلماً این جنایت ددمنشانه را آزادگان دنیا و مجامع آزاد بین المللی محکوم می‌کنند و فریاد مظلومیت این شهید بزرگوار به گوش جهانیان خواهد رسید.

 

آیت الله صافی گلپایگانی در انتهای این پیام گفت: اینجانب به جهان اسلام و مردم غیور و مسلمان عربستان که از ستم و جنایات رژیم سفاک خود خسته شده‌اند و به خانواده بزرگ و داغدار این شهید بزرگوار تبریک و تسلیت گفته، ترفیع درجات این شهید سعید و سایر شهیدان را از خداوند متعال مسئلت دارم.

 

آیت‌الله خاتمی: اعدام شیخ النمر برای آل‌سعود گران تمام می‌شود

 

آیت‌الله علی خاتمی در گفت‌وگوی  اختصاصی با خبرنگار تسنیم در زنجان با بیان اینکه حکومت آل‌سعود با موضع‌گیری که در  مقابل کل جهان اسلام ومخصوصا محبان اهل بیت(ع) گرفته تیشه به ریشه خود می‌زند اظهار داشت: در حکومت دیکتاتوری آل‌سعود هیچ صحبتی از نقش مردم و مردم سالاری وجود ندارد و دنیا می‌داند که این حکومت ابزار دست آمریکا است.

 

نماینده ولی فقیه در  استان و امام جمعه زنجان افزود: وقتی سران ارشد این کشور می‌گویند اسرائیل دشمن ما نیست و ایران دشمن ما است، پس می‌توان نتیجه گرفت این کشور به دنبال بهانه است.

 

وی با تاکید بر اینکه اعدام شیخ نمر قطعا برای آل‌سعود گران تمام می‌شود، گفت: حکومت جنایتکار آل‌سعود از زمان دستگیری قصد شهادت این عالم را داشت و به خاطر اعتراضات دست نگه داشته بود.

 

آیت‌الله خاتمی با اشاره به اینکه جهان اسلام باید در مقابل این اقدام تحرک نشان دهد، عنوان کرد: بنا به فرموده مقام معظم رهبری نباید به سیاست‌مداران امیدوار بود و باید جهان اسلام به پاخیزند.

 

وی خاطرنشان کرد: باید روشنگری شود که چرا آل‌سعود به سایر فرقه‌ها حساسیت نشان نمی‌دهد و فقط با محبان اهل‌بیت(ع) دشمنی می‌کند.

 

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان اظهار داشت: با این اعدام نه تنها بیداری اسلامی خاموش نمی‌شود بلکه قول می‌دهم خون این مظلومان ملت‌های مسلمان را بیدارتر می‌کند.

 

وی افزود: امام خمینی(ره) در شهادت دکتر بهشتی این جمله را فرمودند که با کشتن ما، مردم بیدارتر می‌شوند.

 

آیت‌الله خاتمی عنوان کرد: این شهادت‌ها خون‌هایی هستند که در انقلابها جاری می‌شوند و شیخ‌ نمرهایی سربلند می‌سازند که نمونه‌های آن را در نیجریه، جنوب لبنان، بحرین و غیره می‌بینیم.

 

وی با اشاره به سکوت سازمانهای بین‌المللی در مقابل جنایات آل‌سعود تصریح کرد: سازمانهای بین‌المللی در اختیار صهیونیست‌ها قرار دارد که هزاران نفر بدون هیچ بهانه‌ای کشته می‌شوند.

 

نماینده ولی فقیه در  استان و امام جمعه زنجان افزود: مجامع بین‌المللی تحت سیطره آمریکا و رژیم صهیونیستی است که نباید انتظاری داشت و باید ملتها اقدام کنند.

 

آیت‌الله مکارم‌شیرازی: جهان اسلام انتقام شیخ نمر را از رژیم آل‌سعود می‌گیرد

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در مورد جنایات وحشتناک اخیر آل‌سعود کانون فتنه و تکفیر در جهان اسلام بیانیه شدید اللحنی صادر کرد و به سعود‌ها هشدار داد که انتقام شیخ نمر روحانی مظلوم و بیگناه گرفته خواهد شد.

 

در پیام مرجع تقلید شیعیان آمده است: خبر وحشتناک اعدام آیت‌الله شیخ نمر و ۴۶ نفر از بیگناهان، جهان اسلام را در بُهت و تعجب فرو برد، به‌خصوص اینکه این جنایت تحت عنوان خوارج و تکفیر صورت گرفت، اگر کسانى تاکنون تردید داشتند که کانون فتنه و تکفیر در جهان، آل‌سعود هستند با این نمونه آشکار، جاى تردیدى باقى نماند.

 

در ادامه این پیام تصریح شده است: ما به‌شدت این جنایت هولناک را محکوم مى‌کنیم و به‌یقین انتقام آن گرفته خواهد شد و مى‌دانیم این جنایت انتقام شکست‌هایى است که آل‌سعود در عراق، سوریه و یمن دامنگیرشان شده است، ولى باید در انتظار شکست‌هاى مهم‌ترى در این سه منطقه باشند.

 

در بخش دیگری از این پیام عنوان شده است: به‌یقین این جنایت، بدون اطلاع آمریکا نبوده است، آن‌ها در مسائل کم‌اهمیت‌ترى با نظر آن‌ها اقدام مى‌کنند و مى‌دانیم در راستاى ایجاد جنگ طائفه‌اى میان سنى و شیعه است، اما هم سعودى‌ها و هم آمریکا کور خوانده‌اند، ما با برادران اهل سنت اختلافى نداریم، اختلاف ما با تکفیرى‌هاست که همه مسلمین در برابر آن‌ها اتفاق نظر دارند.

 

در این پیام با بیان اینکه آل‌سعود بدانند این جنایت فراموش نشدنى است و آثار این کار نابخردانه را در آینده خواهند دید، آمده است: نه‌تنها شیعیان جهان و اهل سنت این جنایت را شدیداً محکوم مى‌کنند، بلکه تمام آزادگان دنیا نیز آن را محکوم خواهند کرد.

 

در بخش پایانی این پیام خاطرنشان شده است: آن‌ها چه گناهى داشتند، قیام مسلحانه کردند؟ کسى را کشته بودند؟ تنها گناه‌شان این بود که مى‌گفتند اقلیت شیعه در عربستان سعودى از حقوق حقه خویش باید برخوردار شوند و براى انجام مراسم مذهبى آزاد باشند. آیا این گناه است و در خور آن جنایت سنگین؟

 

آیت‌الله نعیم‌آبادی: علما در سکوت حکام و سیاستمداران جهان اسلام اعدام شیخ نمر را فریاد زنند

 

آیت الله غلام علی نعیم آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بندرعباس، با اشاره به شهادت روحانی شهید شیخ باقر نمر توسط دولت عربستان اظهارداشت: این اولین و آخرین جنایت آل سعود و یا همان  آل یهود نیست.

 

وی در ادامه با بیان اینکه، حکومت آل سعود از همان آغاز با کشتار و اعدام و نابودی و جنگ و جنگ و خونریزی کار را شروع کرده و همچنان ادامه داده است، بیان داشت: مردم کشور بحرین توسط چه کسانی به خاک و خون کشیده می‌شوند، یمن را کدام کشور رو به نابودی کشانده و در سوریه و عراق چه کسانی انسان‌های پاک را دارد از بین می‌برد.

 

نماینده مردم هرمزگان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: حکومت آل سعود دست در دست آل یهود گذاشته و مرتکب جنایت‌های بزرگی می‌شود اما متاسفانه حکام جهان اسلام در قبال این جنایت ها سیاست سکوت را پیش گرفته‌اند.

 

آیت الله نعیم آبادی تاکید کرد: از علمای جهان اسلام توقع می‌رود تا فراتر از  سیاست مداران و حکام کشورهای اسلامی که متاسفانه در این مواقع لب فرو می‌بندند، دست آل سعود را دجال زمان خود است و اقدام به مظلوم کشی کرده فریاد بزنند و این یک تکلیف شرعی است.

 

ماموستا غفوری: اعدام شیخ نمر لبیک آل‌سعود به استکبار است

 

ماموستا عبدالله غفوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: شهادت یکی از شخصیت‌های برجسته جهان اسلام و از علمای اهل تشیع عربستان توسط آل‌سعود سبب رنجش و آزردگی جهان اسلام شده و حقیقت این عمل تاسف‌بار تلاش آل‌سعود برای بقای حکومت فاسد خود است.

 

امام جمعه روانسر با محکومیت اعلام شیخ نمر به‌ عنوان یک رهبر دینی، از علما و رهبران جهان اسلام خواست با بیداری و آگاهی نسبت به اقدامات تفرقه‌افکنانه آل‌سعود بصیرت داشته و علیه این جنایات به‌ پا خیزند و افزود: با وحدت امت اسلامی و درایت و بصیرت مقام معظم رهبری مسلمانان آگاه شده و در برابر شیاطین قیام می‌کنند.

 

ماموستا غفوری با اشاره به جنایات آل‌سعود در منطقه مسلمانان، خاطرنشان کرد: این دولت روزی اسرائیل را تقویت می‌کند و روزی دیگر به تقویت داعش اقدام می‌کند یا علیه زنان و مردان و کودکان یمن مظلوم دست به جنایت می‌زند که تمامی این اقدامات در جهت خدمت به آمریکای جنایتکار قرار دارد.

 

امام جمعه روانسر با بیان اینکه اعدام شیخ نمر در راستای سیاست‌های استکبار برای تفرقه در جهان اسلام قرار دارد، تاکید کرد: متاسفانه دولت آل‌سعود برای بقای خود، برای دلار و طمع دنیا سرسپرده استکبار جهانی شده است و برای خوش خدمتی به شیطان بزرگ دست به هر عمل ناپسندی می‌زند.

 

ماموستا غفوری با تاکید بر اینکه حقیقت کارهای خلاف اسلام و انسانیت آل‌سعود قلب همه را جریحه‌دار کرده است، بیان کرد: فعالیت‌های رهبر فقید شیعیان عربستان در جهت کارهای دینی و تبلیغی بود و بر این اساس برخورد و اعدام وی در چارچوب قتل و جنایت قرار می‌گیرد که ان‌شاالله جنایتکاران به سزای اعمال خود خواهند رسید.

 

ماموستا محمودی: اعدام شیخ نمر نفرت عمومی از حکومت عربستان را برمی‌انگیزد

 

ماموستا مصطفی محمودی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با ابراز تأسف از اعدام شیخ نمر توسط حکومت عربستان با وجود اعتراضات جهان اسلام اظهار داشت: عربستان دارای حکومتی بر پایه خشونت و بغض نسبت به دیگران است.

 

امام جمعه پیرانشهر گفت: دولت عربستان وهابی است و وهابیت نیز رحم و مهربانی نداشته و تنها به عقاید انحرافی خود احترام می‌گزارند و نظرات اسلامی مورد تأیید آنها نیست.

 

وی تصریح کرد: وهابیت تنها بر ضد اسلام عمل کرده و دست به انسان‌کشی می‌زنند در حالی که عقل و شرع و قانون‌های بین‌المللی چنین چیزهایی را نمی‌پذیرند.

 

محمودی افزود: حکومت خشن و زور و تزویر عربستان سعودی متکی به آرای مردمی و دموکراسی نبوده و بر پایه پادشاهی است و هیچ کس نیز حق اعتراض به آن را ندارد.

 

امام جمعه پیرانشهر با اشاره به پیامدهای اعدام شیخ نمر برای حکومت عربستان بیان کرد: بی‌شک اعدام شیخ نمر نفرت و انزجار عمومی جهان از حکومت عربستان را برمی‌انگیزد.

 

محمودی اظهار داشت: نباید شخصی به‌دلیل اعتراض به بی‌قانونی و گفتن حرف حق اعدام شود چون حرف حق باید بیان شود.

 

امام جمعه پیرانشهر گفت: در شرایط کنونی، جهان اسلام باید فریاد اعتراض خود را بر اقدامات حکومت عربستان نشان داده و این وضعیت را محکوم کنند و در برابر ظالمان و ستمگران سکوت اختیار نکرده و به‌شدت مبارزه کنند.

 

آیت‌الله دری‌ نجف‌آبادی‌: سیاستمداران و علمای جهان اسلام در برابر اعدام شیخ نمر سکوت نکنند

 

آیت‌الله قربا‌ن‌علی دری نجف‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اراک، ضمن تسلیت شهادت شیخ‌نمر اظهار داشت: شهادت این مجاهد فی سبیل‌الله را به همه دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و آزادگان و مسلمانان در جهان و حجاز و سرزمین‌های تحت اشغال آل سعود تسلیت می‌گوییم و این رفتار ارتجاعی و قرون وسطایی که آل سعود به نمایش گذاشت، جای تاسف دارد.

 

وی افزود: حرکت قرون وسطایی و ارتجاعی آل سعود که از هیچ قانونی تابعیت نمی‌کند و هیچ قانون اساسی ندارد از سوی آزادگان جهان محکوم است.

 

عضو هیئت‌رئیسه خبرگان رهبری ادامه داد: آل‌سعود نشان داد رفتاری برپایه ارتجاع و دیکتاتوری و در جهت منافع استکبار و صهیونیزم دارد و با چماق کشتار و تکفیر مسلمانان را مظلومانه به شهادت می‌رساند و این درحالیست که آل‌سعود بااین رفتار سخیف و زشت که به نام اسلام انجام می‌دهد، آبروی اسلام را می‌برد.

 

وی بااشاره به رفتار آل‌سعود در به‌شهادت رساندن آزادگان مسلمان در عربستان و کشورهای مسلمان گفت: آل‌سعود بابهانه‌های واهی و سست هرکس که از سیاست‌های خصمانه‌اش تبعیت نکند، باوحشی‌گری و قتل از پیش‌رو بر می‌دارد.

 

آیت‌الله دری‌ نجف‌آبادی‌ ادامه داد:‌ سیاستمداران و علمای جهان اسلام در برابر اعدام شیخ نمر سکوت نکنند.

 

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی بااشاره به پاسخگو نبودن آل سعود گفت: آل‌سعود که حکم اعدام شیخ نمر را بدون قانون و دادگاه صالح صادر و اجرا کرد، نشان داد دولتی مستبد، غیرپاسخگو در برابر رفتار و کار‌هایش است، همانطور که در فاجعه منا نیز این دولت مستبد پاسخگوی کشته‌شدن هزاران حاجی مظلوم نبود.

 

وی اضافه کرد: چطور مدعیان حقوق بشر به خاطر نفت ارزان، پول‌های کثیف آل‌سعود خفقان گرفته و سکوت کرده‌اند و این سکوت ننگین در قبال وحشی‌گری آل سعود را در پیش گرفته‌اند.

 

آیت‌الله دری‌ نجف‌آبادی‌ بااشاره به جنگ افروزی آل سعود گفت: آل سعود در جهان عموماً و در منطقه خصوصاً و به‌طور خاص در عربستان و در قبال مردم شریف مسلمان، دست به جنایت و کشتار می‌زند و آتش‌افروزی می‌کند؛ این درحالیست که شیخ عالم و مجاهد بافضیلت که به مردم خدمت کرده و فریاد اعتراض به رفتار ارتجاعی آل‌سعود را فریاد زد در مرحله نخست با تیر زد، پس از آن نیز با وضعی اسفناک وی را به زندان انداخت و باکمال تاسف امروز وی را اعدام و به شهادت رساند.

 

وی ادامه داد: قطعا خون‌های مظلومان که عربستان می‌ریزد روزی دامان آل‌سعود را می‌گیرد، چراکه این وعده الهی است و همانطور که بنی‌عباس و بنی‌امیه پایدار نماندند و به‌زوال رفتند، خون پاک شیخ نمر‌ها دامن آل‌سعود را می‌گیرد و این خلف بنی‌عباس و بنی‌امیه روسیاه به زباله‌دان تاریخ می‌افتد.

 

نماینده‌ ولی‌فقیه در استان مرکزی رفتار آل‌سعود را نشأت گرفته از سرخوردگی شکست در یمن، سوریه و عراق دانست و گفت: ملت‌های مسلمان سیلی محکمی به آل‌سعودی زد که دستش در دست آمریکا، داعش، صهیونیست و استکبار است و شهادت شیخ نمر نتیجه شکست‌های پی در پی آل‌سعود در کشورهای مسلمان اتفاق افتاد چراکه آل سعود راهی جز شکست ندارد.

 

وی اضافه کرد: این رفتار برای سرکوب آزادی‌خواهی مسلمانان در دنیا اتفاق افتاده و باید جهان اسلام و مسلمانان، الازهر و دیگر مراکز اسلامی جهان اسلام، پاسخ محکم و قاطعی در برابر جنایت آل سعود اتخاذ کنند.

 

امام‌جمعه اهل‌سنت تایباد: نقش استکبار در پشت‌پرده اعدام شیخ نمر واضح است

 

مولوی غلام نبی‌توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس، اظهار داشت: رژیم آل‌سعود باید بداند که اعدام شیخ‌نمر سبب افزایش تفرقه میان امت می‌شود؛ این دسته از اقدامات سبب می‌شود که مذاهب مختلف روبه‌روی هم قرار گرفته، چند دستگی افزایش پیدا کرده و  وحدت امت که بسیار مورد تأکید است، تهدید می‌شود.

 

امام جمعه اهل سنت تایباد با تأکید بر اینکه مردم کشورهای منطقه باید همگی موضعی یکسان در برابر اعدام شیخ نمر داشته باشند، تصریح کرد: تمام امت اسلام باید دل به دل هم داده و این اقدام رژیم آل سعود را محکوم کنند.


مولوی توکلی بیان کرد: اقدامی که دولت عربستان انجام داده برای امت اسلام بسیار خطرناک است زیرا وحدت را در معرض تهدید قرار داده و مسلمانان را با هم درگیر می‌کند.

 

وی با بیان اینکه جمعیت اهل تسنن خراسان رضوی اقدام دولت عربستان را محکوم می‌کند، خاطرنشان کرد: نقش استکبار جهانی در این حوزه  بسیار مشخص است زیرا نظام سلطه همواره مترصد فرصت است که امت اسلام را با هم درگیر کرده و بتواند از فرصت‌های به وجود آمده به نفع خود استفاده کند.

 

آیت‌الله واعظ‌موسوی: اعدام شیخ نمر پایه‌های حاکمیت آل‌سعود را متزلزل‌تر می‌کند

 

آیت‌الله سیدمحمد واعظ‌موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، با اشاره به اعدام شیخ نمر روحانی برجسته شیعیان در عربستان، اظهار داشت: رژیم جنایات کار و مزدور و دست‌نشانده آل‌سعود وظیفه‌ای جز ایجاد اختلاف در بین مسلمانان و تربیت تروریست و اعزام آن‌ها به سایر نقط جهان را ندارد.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه ایجاد ناامنی در جهان یکی از خصوصیت‌های ویژه این نظام جنایتکار است، افزود: رژیم آل‌سعود بین تمام کشورهای منطقه و فراتر از آن در عالم و به‌ویژه در بین ملت خود عربستان به بدنامی و خباثت معروف شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: اقدام ناجوانمردانه و خلاف اخلاق و اعتقادات دینی آل‌سعود در انجام حکم اعدام برای شخصیت وارسته و برجسته دینی همچون شیخ نمر که پناه بسیاری از آزادی‌خواهان، آزادگان و مظلومان در منطقه شیعه نشین عربستان بوده، از سوی همه عدالتخواهان جهان محکوم است.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه اعدام شیخ نمر اقدام ددمنشانه‌ای است که نفرت از رژیم آل‌سعود را بیش از پیش افزایش می‌دهد، خاطرنشان کرد: اعدام شیخ نمر پایه‌های حاکمیت آل سعود را متزلزل‌تر می‌کند.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری: شهادت شیخ نمر موج گسترش اسلام را تقویت می‌کند

 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید‌مجتبی طاهری خرم‌آبادی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در ایلام، اظهار داشت: شهادت این عالم گرانقدر را به امام زمان (عج) و علمای اسلام به ویژه رهبر معظم انقلاب و همه شیعیان تسلیت عرض می‌کنیم.

 

وی افزود: امیدواریم که خداوند ریختن خون این عزیزان را سبب نابودی دشمنان اسلام به ویژه وهابیت و آل‌سعود و افرادی که این فرقه‌های افراطی‌گری و تکفیری را تقویت می‌کنند و به دنبال ضربه زدن به اسلام هستند، قرار دهد.

 

نماینده مردم استان ایلام در مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: از اول مشخص بود که آن‌ها برای براندازی تعالیم اسلام نقشه‌ها دارند و با افرادی که در مسیر اسلام کاری کنند برخورد می‌کنند.

 

وی گفت: آیت‌الله نمر یک روحانی برجسته، مبارز و مجاهدِ شجاع بود که در این برنامه مورد خشم و غضب آل‌سعود قرار گرفت و البته بدون شک خداوند برای وی جایگاه عالی در نظر گرفته شده است.

 

طاهری خرم‌آبادی خاطرنشان کرد: دشمنان باید بدانند که درخت اسلام با خون این شهدا بیشتر تقویت می‌شود و به قدرت بیشتری می‌رسد این عرض اندام‌های آل‌سعود کاری از پیش نمی‌برد چون خداوند وعده داده است که قرآن را حفظ می‌کند.

 

وی با بیان اینکه ریختن این خون‌ها در آینده نزدیک سبب پیروزی اسلام در منطقه خواهد بود، گفت: باید بدانند که ظلم دوام نخواهد داشت و حکومت با ظلم به‌زودی به پایان می‌رسد.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: حکومت ممکن است با کفر مدتی دوام داشته باشد، اما با ظلم دوام نخواهد داشت آن‌ها در حق مسلمانان و شیعیان و حتی شهروندان خود ظلم می‌کنند و در عین حال ادعای حقوق بشر دارند در واقع ظالم‌ترین افراد در دنیا هستند.

 

وی افزود: امیدواریم که خدواند جامعه اسلام را بیدار کند و امت اسلامی به خود بیاید و یک حرکت از سر بصیرت هوشمندانه پایه و اساس ظلم را از اسلام و انسانیت برچیند.

 

ماموستا قادری: فقط آمریکا، رژیم صهیونیستی و انگلیس از اعدام شیخ نمر سود می‌برند

 

ماموستا ملاقادر قادری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با محکومیت اقدام دولت سعودی در اعدام شیخ نمر اظهار داشت: فقط آمریکا، رژیم صهیونیستی و انگلستان از این اقدام سود می‌برند زیرا اقدامی ضد وحدت و برادری میان مسلمانان است.

 

امام جمعه پاوه با اشاره به محکومیت این اقدام توسط ائمه جمعه اهل سنت استان کرمانشاه، خاطرنشان کرد: به شهادت رساندن شیخ نمر به ضرر مسلمانان و به نفع دشمنان اسلام است و اگر به رخدادهای اخیر نگاه کنیم اکثر کارهای آل‌سعود از جمله حمایت از گروه‌های تندرو در کشورهای افغانستان، عراق، سوریه، لیبی اشتباه بوده است.

 

ماموستا قادری جنگ با کشور مسلمان یمن و اقدام امروز آل‌سعود در اعدام یک رهبر دینی را از دیگر اقدامات اشتباه عربستان دانست و بیان کرد: امیدواریم شهادت شیخ نمر سبب خاتمه رویه کنونی دولت آل‌سعود شود یا به برچیدن این تشکیلات که به نام دین دست به جنایت می‌زنند و بدترین اقدامات را علیه دین اسلام انجام می‌دهند، منجر شود.

 

امام جمعه پاوه با بیان اینکه رسانه‌های آل‌سعود به صورت گسترده درصدد توجیه این اقدام هستند، تصریح کرد: سه هزار عالم برجسته دنیای اسلام اعم از شیعه و سنی به ملک سلیمان دیوانه نامه نوشتند و خواستار جلوگیری از اعدام شیخ نمر شدند ولی دولت سعودی بی‌توجه به درخواست علمای جهان اسلام اقدام به این کار کرد.

 

علمای اهل سنت استان گلستان اعدام "شیخ نمر" را محکوم کردند

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، علمای اهل سنت استان گلستان با اشاره به اعدام شیخ نمر با بیان اینکه آل سعود ماموریت ایجاد اختلاف بین مسلمانان را دارد، اظهار داشتند: با این اقدام راه سقوط رژیم سعودی هموار خواهد شد.

 

امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس در گفت‌وگو با تسنیم با ابراز تاسف از اعدام شیخ نمر گفت: این عالم ربانی به علت اجرا و گسترش مسائل دینی و مذهب خود اعدام شده و از دنیا اسلام می خواهیم که در این زمینه برخورد لازم را داشته باشند.

 

آخوند نوری‌زاد افزود: جهان اسلام باید با این برخوردهای ناعادلانه و ناشایست دولت سعودی برخورد کند.

 

وی تصریح کرد: این اقدام نشان از آن دارد که در کشور عربستان هیچ‌گونه آزادی بیان، آزادی مذهب و آزادی افراد وجود ندارد.

 

امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس تصریح کرد: این اقدام قلب همه مسلمانان جهان را جریحه‌دار کرده و این اقدامات از سوی استکبار جهانی برای ایجاد تفرقه و اختلاف بین ملسمانان انجام می‌شود.

 

آخوند عبدالباسط نوری‌زاد گفت: شیخ نمر عالمی ربانی بود که گناهی مرتکب نشد و تنها به علت تبلیغ دین و مذهب خود جان خود را از دست داد که نشان از نبود آزادی تبلیغ در عربستان است.

 

امام جمعه اهل سنت نگین شهر هم با محکوم کردن این اقدام دولت عربستان گفت: این عالم برجسته برای تلبغ دین اسلام جان خود را از دست داد و باید جهان اسلام عکس‌العمل مناسبی نشان دهند.

 

آخوند ابوبکر خوجملی اظهار داشت: این اقدام توطئه دشمنان و استکبار جهانی است و از مجامع بین‌المللی تقاضا داریم که نسبت به این اقدام دولت سعود که سبب جریحه‌دار شدن قلب مسللمانان شده عکس‌العمل نشان دهد.

 

مدیر حوزه علمیه فاروقیه سقریلقی شهرستان آق‌قلا هم در این‌باره اظهار داشت: شیخ نمر یک روحانی مبارز بود که حکام سعودی از ترس حرف‌های ایشان دست به اعدام این روحانی بزرگوار زدند.

 

آخوند سلاق افزود: این نشان از بی‌عدالتی حکومت آل سعود است و اعدام شیخ نمر ضربه سنگینی بر پیکره حکومت آل سعود وارد خواهد کرد.

 

وی تصریح کرد: با این اقدام ،دولت عربستان جهان اسلام را بیدار کرده و راه سقوط برای این رژیم هموار خواهد شد.

 

مدیر حوزه علمیه فاروقیه سقریلقی شهرستان آق‌قلا گفت: عربستان مأموریت ایجاد تفرقه بین مسلمانان و ضربه زدن به آنها را دارد و با این اقدام خلاف اخلاق و دین سبب نفرت بیش از پیش جهانیان از این رژیم ظالم خواهد شد.

 

امام جمعه اهل سنت پیرواش هم در گفت‌وگو با تسنیم گفت: شیخ نمر برای پایان دادن به تبعیض‌ها بر علیه شیعیان کشور عربستان تلاش می‌کرد و این اقدام دولت سعودی سبب خشم مسلمانان خواهد شد.

 

آخوند سن سبلی اظهار داشت: شیخ نمر برای انجام امور دینی به شهادت رسیده و من به عنوان یک طلبه اهل سنت این اقدام را محکوم می‌کنم.

 

اطلاعیه مشترک جامعه مدرسین، شورای عالی و مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه: اعدام شیخ نمر نشان از تزلزل ارکان حکومت نامشروع آل‌سعود دارد

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، اطلاعیه مشترک جامعه مدرسین، شورای عالی و مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در پی شهادت شیخ نمر باقر النمر(ره) منتشر شد.

 

متن این اطلاعیه به‌شرح زیر است:

 

در نهایت تأسف و تأثر باخبر شدیم که رژیم سرسپرده عربستان با وجود اعتراض‌های  فزاینده و گسترده جهان اسلام، حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر و تعدادی از همراهان وی را اجرا کرده است.

 

این حرکت ناجوانمردانه بیش از هرچیز بیانگر ناکامی دشمنان اسلام و حکام خودفروخته آل سعود در مقابله با مبارزات مردم مسلمان کشورهای اسلامی همچون یمن، سوریه، لبنان و عراق بوده و نشان از تزلزل هرچه بیشتر ارکان حکومت نامشروع آنها است.

 

حوزه علمیه قم، با اعلام محکومیت شدید این حرکت نابخردانه، حسب نظر مراجع عظام تقلید، در اعتراض و اعلام انزجار از اجرای این حکم ننگین، دروس حوزه را روز یکشنبه ۱۳۹۴/۱۰/۱۳  تعطیل اعلام می‌کند.

 

به همین مناسبت تجمع بزرگ حوزویان، ساعت ۱۰:۳۰ صبح در مسجد اعظم قم با سخنرانی حضرت آیت الله حاج سید احمد خاتمی برگزار خواهد شد.

 

آیت‌الله میرعمادی: شهادت شیخ نمر زمینه نابودی رژیم آل‌سعود را فراهم می‌کند

 

آیت‌الله سید احمد میرعمادی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد، اظهار داشت: با توجه به اقدام ننگینی که آل‌سعود در اعدام شیخ نمر مرتکب شد، نشان داد که رژیم آل‌سعود یک رویکرد ضد دینی و ضد الهی در پیش گرفته است.

 

وی افزود: در حقیقت امروز سیاستی که آل‌سعود به دنبال آن است، دقیقاً همان سیاست‌های استکباری است که در جهت ضربه زدن به اسلام است.

 

نماینده ولی‌فقیه در لرستان به حمایت آل‌سعود از گروه‌های تروریستی اشاره کرد و افزود: یکی از عوامل مهم رویکرد ضد دینی و ضد اسلامی رژیم آل‌سعود حمایت دولت عربستان از گروه‌های تروریستی عراق، سوریه و دیگر مناطق است.

 

وی با بیان اینکه رژیم آل‌سعود با حمله نظامی به یمن ثابت کرده که در برابر اراده ملت‌ها قرار گرفته و به دنبال  سرکوب نهضت‌های اسلامی و بیداری اسلامی است، عنوان کرد: علاوه بر این خفقان حاکم در عربستان که نتیجه حکومت‌نظامی آل‌سعود است نشان می‌دهد که رژیم آل سعود پایگاه مردمی و مذهبی ندارد.

 

آیت‌الله میرعمادی با تأکید بر اینکه اعلام شیخ نمر اقدام نسنجیده و ناپخته آل‌سعود بوده است، بیان کرد: اعدام شیخ نمر زمینه را برای زوال و نابودی رژیم آل‌سعود فراهم کرده است چرا که هر دولتی یا باید پایگاه مردمی یا پایگاه مذهبی و اعتقادی داشته باشد بنابر این تا قبل از روی کار آمدن گروه جدید از آل‌سعود تلاش حاکمان عربستان این بوده که از پایگاه دینی و مذهبی برخوردار باشند از این‌ رو سعی می‌کردند با تظاهر و لقب خادم‌الحرمین بتوانند جایگاه مذهبی و اعتقادی خودشان را پیش ببرند.

 

وی گفت: اما اکنون این اقدام‌های پی‌درپی که گروه جدید حاکم در عربستان دنبال می‌کنند در حقیقت وجه عربستان را هم از نظر مردمی و هم از نظر سیاسی و مذهبی از بین برده است بنابر این ملت‌های آزاده، جوامع بین‌المللی و سازمان کنفرانس اسلامی وظیفه‌دارند در برابر رژیم آل‌سعود برخورد و واکنش قاطع داشته باشند و این جنایت را محکوم کنند.

 

نماینده ولی‌فقیه در لرستان تصریح کرد: ملت‌های آزاده، جوامع بین‌المللی و سازمان اجلاس اسلامی اجازه ندهند رفتارهای وحشیانه و درنده‌خویی که آل‌سعود به دنبال آن است خودش را بروز بدهد برای اینکه جهان اسلام واقعاً نیازمند به وحدت و اقتدار است.

 

وی گفت: امروز متأسفانه آل‌سعود سردمدار گروه‌های تروریستی و ایجاد اختلاف بین مسلمانان شده است و سرزمین عربستانی که باید سرزمین وحدت، اتحاد و قدرت اسلام باشد، امروز به سرزمین پرورش تروریست تبدیل‌شده است از این‌جهت ما اعدام شیخ نمر این روحانی آزاده، مجتهد آگاه و انقلابی که به دنبال احقاق مسلمانان و به ویژه شیعیان در عربستان بود را محکوم می‌کنیم و از مجامع بین‌المللی درخواست می‌کنیم که در برابر رژیم آل‌سعود برخورد قاطع و انقلابی داشته باشند.

 

مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران: عواقب هولناک اعدام شیخ نمر به‌عهده خاندان کثیف آل‌سعود است

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران با صدور بیانیه‌ای اعدام آیت‌الله شیخ نمر توسط رژیم آل‌سعود را محکوم کرد.

 

متن این بیانیه به شرح زیر است:

 

شهادت مظلومانه عالم ربانی و مجاهد سبحانی، آیت الله شیخ نَمر (ره) را به‌دست عوامل مزدور وهابیت سعودی به عموم مسلمانان جهان و پیروان خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام تسلیت می‌گوییم.

 

خونی که هرگز خشک نخواهد شد، خونی که هماره جوشان و خروشان سیلی خواهد شد و بنیان آل‌سعود مزدور غربی را ویران می‌کند.

 

عالمی به دیدار پرورگار خویش شتافت که با دست‌های بسته و غریبانه تنها به جرم پیروی از قوانین ربانی و مودّت آل رسول (ص) به شهادت رسید.

 

وهابیت، نپندارد که با اعدام این عالم بزرگوار و مجاهد به آرزوی کثیف خویش در امحای دین الهی خواهد رسید.

 

آنان یقین بدانند هر ستاره‌ای که از آسمان انسانیت و دین فروبکشند، هزاران ستاره دیگر خواهد شکفت و آسمان خدا را نورباران هدایت ربانی خویش خواهند ساخت.

 

تفکر علامه آیت‌الله نَمر نمرده است و هرگز نمی‌میرد؛ اندوهش را در پیشگاه الهی به اجر و ثوابی گرانقدر انشاءالله بر شانه‌های غم ‌دیده‌مان هموار خواهیم کرد و راه روشن آن شهید بزرگ سرزمین حجاز را برای همیشه زنده خواهیم داشت.

 

حوزه‌های علمیه خواهران شهادت این عالم بزرگوار را به ساحت مقدس حضرت ولی‌الله الاعظم اباصالح المهدی(عج)، مقام معظم رهبری، مراجع عظام تقلید و علمای بزرگوار و تمامی پیروان اهل بیت (ع)در سراسر جهان تسلیت عرض کرده و این حرکت ددمنشانه را محکوم می‌کند و عواقب هولناک این جنایت بزرگ را بر‌عهده خاندان کثیف آل سعود می‌داند.

 

آیت‌الله هریسی: خون شیخ نمر دامان رژیم آل‌سعود را می‌گیرد

 

آیت الله هاشم هاشم‌زاده‌هریسی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با بیان اینکه عامل شهادت هر دو عالم ربانی، «شیخ نمر» و «شیخ زکزاکی»، عربستان است، اظهار داشت: این اقدامات خاندان آل سعود نه تنها جراحتی بر پیکره شیعیان و سایر مسلمانان است، بلکه جراحتی بر بشریت است که هیچ چیزی آن را درمان نمی‌کند.

 

وی با بیان اینکه کشورهای مدعی حقوق بشر باید این جنایت را محکوم کنند، افزود: این تأسف بار است که مسلمان علیه مسلمان جنایت کند و این اقدام را یک کشور به اصطلاح مسلمان انجام دهد.

 

نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری، ادامه داد: خون «شیخ نمر»  دامان رژیم آل سعود را می‌گیرد و به زودی به فروپاشی کشیده می‌شود.

 

آیت الله هریسی، در مورد آینده روابط ایران و عربستان، تصریح کرد: ایران تمام احترام را در ارتباطات خود با عربستان رعایت کرده ولی هر چه پیش می‌رویم، تحقیر، توهین و ظلم عربستان نسبت به شیعیان و مسلمانان افزایش یافته و جری تر می‌شوند.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری، با تاکید بر اینکه باید تصمیم متناسب با اقدام عربستان در عرصه سیاسی و دیپلماتیک اتخاذ شود، تصریح کرد: جری شدن عربستان از حد گذشته و با یکه تازی و آدم کشی در بین مسلمانان، منطق قرآن را زیر پا گذاشته‌اند.

 

وی افزود: القاعده و داعش در مدارس عربستان تربیت یافته و به جان دیگر مسلمانان انداخته شده، لذا اگر برخورد نشود، ظلم و ستم آن‌ها روز به روز افزایش خواهد یافت.

 

آیت الله هریسی، با تاکید بر اینکه ظلم‌ها در یمن، بحرین، عراق، سوریه و… همگی بر گردن عربستان است، ابراز داشت: این‌ها همه نقشه است که آل سعودِ تحریک شده توسط آمریکا و اسرائیل در حال اجرای آن‌ها است، در حالی که عربستان اگر از این اقدامات خود دست بردارد، دشمنان هیچ غلطی در بین مسلمانان نمی‌توانند بکنند.

 

این عضو خبرگان رهبری، با بیان اینکه دشمن، زمانی که مسلمانان ضعف داشته باشد، از آن سوء استفاده می‌کند، تصریح کرد: نبود وحدت بین مسلمانان و مزدوری عربستان بسیاری از امور را برای مسلمانان سخت کرده است.

 

وی با تاکید بر اینکه باید حق و حساب خود را از عربستان به کلی جدا کنیم، ابراز داشت: نباید عربستان را اینگونه به حال خود رها کنیم تا جری تر شود، بلکه باید در مجامع بین المللی به محکوم کردن عملکرد ظالمانه عربستان اقدام کنیم.

 

امام جمعه اهل‌سنت تالش: اعدام شیخ نمر از نظر علمای اهل‌سنت تالش محکوم است

 

حجت الاسلام حسین خانی‌پور شیراز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تالش، اظهار داشت: اعدام شیخ نمر عمل بسیار زشتی است و کاری که عربستان انجام داد، دینی و اسلامی نبود و این عمل مورد تأئید علمای دین نیست ومحکوم است.

 

امام جمعه اهل سنت تالش تصریح کرد: اصلا پسندیده نیست عالمی را که مبلغ دین و دعوت‌گر دین خداست اعدام کنند و خونش را بریزند، این‌ها باید در روز قیامت جوابگوی عمل خود باشند.

 

وی با بیان اینکه انسان‌هایی را زندانی می‌کنند و به ناحق متهم می‌کنند، خاطر نشان کرد: همه می‌دانیم شیخ نمر در عالم ندای دعوت به دین حق سر داده بود و  یکی از علمای بزرگ جهان اسلام بود اما او را ناجوانمردانه اعدام کردند و از نظر ما و علمای اهل سنت منطقه تالش این عمل محکوم است.

 

مدیرحوزه علمیه محمدیه اهل سنت شهرستان تالش اظهار کرد: شیخ نمر یک شخصیت شناخته شده و از تئوریسین‌های فکری جهان اسلام بود و با شناختی که از ایشان داشتیم از علمای طراز اول و یکی از رهبران بزرگ جهان اسلام بود که دعوت به دین اسلام، عدالت وعدالت محوری و انسجام و وحدت بین مسلمانان می‌کرد.

 

خانی‌پور بیان کرد: استکبار جهانی با هر دسیسه ناجوانمردانه‌ای علمای ما را به بهانه‌های مختلف یکی پس از دیگری از بین می‌برد و از جمله این بزرگوار که به‌دست حکومت آل سعود اعدام شد و ای کاش حکومت آل سعود به عقل بیاید و این کارها را ادامه ندهد و این اعدام‌ها را متوقف کند.

 

روحانی برجسته اهل‌سنت هرمزگان: اقدام عربستان در اعدام شیخ نمر بدون تبعات نمی‌ماند

 

شیخ محمد علی امینی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بندرعباس، اظهار داشت: با توجه به این که این‌گونه برخوردها به وحدت جوامع اسلامی ضربه وارد می‌کند اقدام حکومت عربستان در اجرای این حکم کار نادرستی بوده است.

 

وی در ادامه با بیان اینکه هر شیخ و عالمی در جهان اسلام، دوستان، مقلدان و مریدانی دارد بیان داشت: این اقدام برای اجرا کنندگان حکم اعدام بدون تبعات نمی‌ماند.

 

شیخ محمد علی امینی تصریح کرد: بهتر است کشور عربستان در سیاست‌های خود تجدید نظر کرده تا آرامش و وحدت به این کشور اسلامی بازگردد.

 

روحانی برجسته اهل سنت هرمزگان تاکیدکرد: همه مسلمانان جهان علاقمند به آرامش و صلح و دوستی هستند و هر کدام ازکشورهای اسلامی که این موضوع را در اولویت سیاست‌های خود قرار ندهد قطعا با مشکل مواجه می‌شود.

 

وی در پایان با بیان اینکه امیدواریم حکام برخی کشورهای اسلامی سر عقل بیایند و با پرهیز از اقدامات تفرقه‌انگیز، با ایجاد صلح و دوستی و وحدت توسعه جهان اسلام را در دستور کار خود قرار دهند.

 

آیت‌الله سبحانی: آیت‌الله نمر در راستای مقابله با خودکامگی آل‌سعود به شهادت رسید

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، آیت‌الله سبحانی مرجع تقلید شیعیان در جمع خبرنگاران به مناسبت شهادت آیت‌الله نمر اظهار داشت: شیخ نمر فقط یک درخواست از رژیم آل‌سعود داشت که آن هم حاکمیت عدالت در کشور عربستان بود.

 

مرجع تقلید شیعیان در ادامه این پیام افزود: در منطقه شرق عربستان شیعیانی زندگی می‌کنند که مظلوم هستند، سخن شیخ نمر این بود که باید محرومیت از چهره شیعیان عربستان زدوده شود.

 

آیت‌الله سبحانی با اشار به اقدامات رژیم آل‌سعود علیه شیعیان عربستان بیان کرد: رژیم سعودی اجازه تعمیر مساجد را به شیعیان عربستان نمی‌داد و حسینه‌ها را تخریب می‌کرد و این مرد بزرگ، فقط طالب عدالت و تقوا بود و می‌خواست جلوی خودکامگی رژیم آل‌سعود را بگیرد.

 

استاد سطوح عالی حوزه علمیه گفت: دولت آل‌سعود خانواده‌ای است که کشوری را به نام خود ثبت کرده و هر کاری که بخواهد انجام می‌دهد بدون اینکه به آرای مردم احترام بگذارد.

 

آیت‌الله سبحانی بیان کرد: من شهادت مظلومانه این فقیه عالیقدر را به محضر حضرت ولی‌عصر(عج) و خانواده و بازماندگان ایشان و شیعیان عربستان، تسلیت عرض می‌کنم.

 

عاش سعیداً و استشهد سعیداً رحمة الله علیه و رحمة الله الواسعه

 

تسنیم

ارسال دیدگاه