تاریخ : ۱۳۹۴/۱۰/۰۵ - ۱۶:۳۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

تجارت داعش با اعضای بدن اسرا

گروه تروریستی تکفیری داعش استفاده و خرید و فروش اعضای بدن اسیران را بر اساس حکمی که اخیرا فاش شده، مجاز دانسته و این نگرانی را بوجود آورده است که این گروه اقدام به خرید و فروش و قاچاق اعضای بدن انسان ها می کند.

به گزارش سیمرغ ما، گزارشی تکاندهنده از تجارت داعش با اعضای بدن اسرا نشان می دهد رهبران این گروه تروریستی جدا کردن و فروش اعضای بدن اسرا در صورتی که آنها "کافر" باشند و عضو به بدن یک مسلمان پیوند داده شود را جایز دانسته‌اند. 

خبرگزاری رویترز بر اساس اسناد جدید اعلام کرد رهبران این گروه فتوای مجاز بودن استفاده از اعضای بدن اسرای "کافر" برای نجات جان مسلمانان را صادر کرده و این فتوا نگرانی‌ درباره دست داشتن این گروه تروریستی در قاچاق اعضای بدن انسان را تشدید کرده است. 
 
به موجب این گزارش در نسخه‌ای از فتوای صادره به دست مفتی‌های سعودی که در بهمن ماه امسال صادر شد آمده است که برداشتن اندامها از بدن یک اسیر زنده به منظور نجات جان یک  فرد داعشی حتی اگر به مرگ آن اسیر بیانجامد جایز است.
 
این اسناد طی حمله کماندویی نیروهای ویژه آمریکا در ماه می ۲۰۱۵ علیه "ابوسیاف" یکی از رهبران داعش به دست آمده است. روزنامه نگاران خبرگزاری رویترز بر این عقیده اند که اوباما با این اسناد قصد دارد که از حمایت بیشتری در جنگ علیه داعش برخوردار شود.
 
در این سند، موسوم به فتوای شماره ۶۸ که «کمیته فتوا و تحقیقات داعش» صادر کرده، آمده است: «زندگی و اعضای بدن مرتد نباید مورد احترام قرار گیرد و می‌تواند بدون مصونیت مورد استفاده قرار گیرد.»
 
به گزارش منابع امریکایی، فتوای شماره ۶۸ داعش حاکی است: «اعضایی که در صورت خروج، جان اسیر را بگیرد: این خروج ممنوع نیست.»
 
در این سند براساس اصول و قوانین داعش آمده است: «پیوند اعضای سالم به بدن یک مسلمان برای حفظ جان وی یا جایگزینی آن با اعضای آسیب دیده وی مجاز است.»
 
اگرچه این سند به واقع دست داشتن گروه تروریستی داعش را در قاچاق اعضای بدن انسان اثبات نمی‌کند ولی براساس تعابیر مذهبی این گروه چنین کاری جایز شمرده می‌شود. 
 
پیشتر دولت عراق داعش را به همکاری با باندهای قاچاق اعضای بدن انسان ، به عنوان راهی برای درامدزایی متهم کرده بود. 
 
همچنین در این سند «مرتد» به طور کامل توضیح داده است؛ داعش غیرمسلمانان نظیر مسیحیان و همچنین شیعیان و حتی سنی‌هایی را که از دیدگاه افراطی آنان تبعیت نمی‌کنند، می‌کشند و به زندان می‌اندازند. 
 
در اسنادی که به دست خبرگزاری رویترز رسیده است، داعش از لحاظ قانونی جنایات خود را برای هوادارانش توجیه کرده است؛ به عنوان مثال در «فتوای شماره ۶۴» که در تاریخ ۲۹ ژانویه ۲۰۱۵ صادر شده است، جزئیات حکم تجاوز و باید و نبایدهای مردان داعشی در سوء  استفاده جنسی از زنان برده اشاره شده است.
 
در همین حال محمد علی الحکیم نماینده عراق در سازمان ملل گفت این اسناد می‌تواند در شورای امنیت سازمان ملل به عنوان مدارکی موثق درباره قاچاق اعضای بدن از سوی داعش مورد استناد قرار گیرد. 
 
حکیم در ماه فوریه از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا درباره مرگ ۱۲ پزشک در شهر موصل که کنترل آن در اختیار داعش بود، بررسی کند؛ حکیم گفت این پزشکان پس از امتناع از جدا کردن اعضای بدن اسراء، کشته شدند.
 
این در حالی است که پیشتر گزارشات غیر رسمی حاکی از آن بود که داعش یک مرکز فروش اعضای بدن انسان نیز در موصل افتتاح کرده است که در آن اعضای بدن بازداشت شدگان و کشته شدگانش را به حراج می گذارد.
 
پیش از این روزنامه انگلیسی «دلی میل» نیز اعلام کرده بود داعش پزشکانی را برای خارج کردن اعضای بدن کشته شدگان و گروگان‌ها از جمله کودکان دستگیر شده در سوریه و بغداد استخدام کرده است.

فرارو
ارسال دیدگاه