تاریخ : ۱۳۹۴/۱۰/۰۱ - ۱۳:۵۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

چله‌نشینی کودکان سیمرغ در کانون پرورش فکری+ تصاویر

آیین شب یلدا در اقصی نقاط کشور با شیوه خاصی برگزار می‌شود که در این‌ بین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان سیمرغ نیز با اجرای برنامه‌ای به استقبال طولانی‌ترین شب سال رفتند.

به گزارش سیمرغ ما، برپایی آیین‌ها و مراسم شب یلدا از قرن‌های دور در ایران مرسوم بوده و جزو آیین چند هزارساله فرهنگ ما ایرانیان است.

 

آیین شب یلدا در اقصی نقاط کشور با شیوه خاصی برگزار می‌شود که در این‌ بین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان سیمرغ نیز با اجرای برنامه‌ای به استقبال طولانی‌ترین شب سال رفتند.

 

در چله کودکان سیمرغ، بنگر به طلوع مهربانی، کانون بلوغ نوجوانان، آیین کمال زندگانی شعری زیبا است که در وصف شب یلدا و توسط این بچه‌ها سروده شده است.

 

8

 

اعضای کانون که عموماً کودکان و نوجوانان آن را تشکیل می‌دادند، بعد از اتمام مدرسه خود در کانون با حضور در کانون مشغول فراهم کردن مقدمات این برنامه شدند.

 

در چهره تک‌تک‌شان موجی از شادی و خوش‌حالی نمایان بود که گویا آن‌هم به خاطر در پیش بودن این آیین بود.

 

بعد از پایان مقدمات، برنامه با حضور میهمانان و اعضای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شروع شد.

 

در ابتدا این آیین با برگزاری چیستان، ضرب‌المثل و واژگان محلی شروع و به قصه‌گویی و شعرخوانی مازندرانی ختم شد.

 

ابراهیم باقری حمیدآبادی نویسنده و پژوهش‌گر مازندرانی در این آیین، ضمن تبریک آغاز امامت و ولایت امام زمان (عج) اظهار کرد: شب یلدا و دورهم جمع شدن در این شب یک ریشه قدیمی و باستانی دارد.

 

وی با بیان اینکه شب یلدا از ایام پهلوی به این سمت باب شده است، تصریح کرد: واژه یلدا برگرفته از کلمه سریانی به معنای، «طولانی، زایش یا تولد» است.

 

5

 

باقری‌حمیدآبادی با اشاره به اینکه در زمان‌های گذشته بیشتر زمین‌های استان مورد استفاده کشاورزی قرار می‌گرفتند، تصریح کرد: چله و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است که توسط مردم روزگاران دور و گذشته، که کشاورزی، بنیان زندگی آنان را تشکیل می‌داد صورت می‌گرفت.

 

وی افزود: در زمان قدیم که پنبه کشت می‌شد و به‌صورت سنتی پنبه را از درخت جدا می‌کردند؛ به این صورت بود که «وش» پنبه را از خود «قوزه» در خود زمین جدا می‌کردند یا با «قوزه» جدا می‌کردند و در زمان بعد پنبه را از قوزه جدا می‌کردند.

 

این نویسنده و پژوهش‌گر مازندرانی با بیان اینکه برای جدا کردن پنبه و سر گرفتن قوزه خانواده‌ها دورهم جمع می‌شدند، افزود: بعد از دورهم جمع شدن مشغول سر گرفتن پنبه می‌شدند. خانواده میزبان هم با آجیل و «شب چره»، که شامل محصولاتی چون بشت‌زیک، بهودانه یا دختردانه و دانه‌هایی چون گندم و نخود برشته، تخمه هندوانه و کدو، بادام، پسته، فندق، کشمش، انجیر و توت خشک است، از میهمانان خود پذیرایی می‌کرد.

 

وی ادامه داد: رفته‌رفته و به دلیل اینکه چون شب‌های زمستان بلند بود برای اینکه حوصله‌شان سر نرود از کار کردن با یکدیگر صحبت می‌کردند و خاطره و افسانه‌های کهن تعریف می‌کردند.

 

باقری‌حمیدآبادی با بیان اینکه افسانه‌ها را گاه از کتاب قدیمی تعریف می‌کردند و بداهه قصه‌ای می‌گفتند که این قصه ریشه در اندیشه‌های کهن داشت، و در طول یک‌شب ممکن بود یک تا چند حکایت و قصه تعریف کنند.

 

وی افزود: چون بلندترین شبی که با آن برخورد می‌کردند شب یلدا و شب سی‌ام آذر بود این شب را به‌صورت ویژه یک نکوداشتی می‌گرفتند و کم‌کم از این باب شب یلدا به‌عنوان طولانی‌ترین شب سال اهمیت پیدا کرد به خاطر پاسداشت شب‌هایی که دورهم جمع می‌شدند.

 

این نویسنده و پژوهش‌گر مازندرانی خاطرنشان کرد: حدود چند سالی است که دور هم‌نشینی‌ها بسیار کم شده است و شب یلدا بهانه خوبی برای جمع شدن دورهم به یاد ایام گذشته است.

 

در ادامه این آیین ابراهیم باقری‌حمیدآبادی به تعریف یک افسانه مازندرانی به نام «وا مار خاله» یا «مادر باد» پرداخت.

 

این آیین با برگزاری بازی‌های بومی و محلی مازندرانی همچون «آغوزکا» همراه بود که مورد توجه اعضای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و به ویژه مسئولان شهرستانی قرار گرفت پیگیری شد.

 

photo_2015-12-21_23-00-02

 

در پایان این مراسم نیز شعرخوانی محلی توسط ابراهیم باقری‌حمیدآبادی صورت گرفت، و از نفرات برگزیده مسابقات خوش‌نویسی و نقاشی با موضوع شب یلدا با اهدا جوایز تقدیر به عمل آمد.

 

مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان سیمرغ در حاشیه این مراسم در گفت‌وگو با سیمرغ ما، اظهار کرد: برنامه سیمرغ در چله کانون، با همکاری و همیاری اعضای کانون پرورش فکری و با حضور مسئولان شهرستانی و مهمانان ویژه برگزار شد.

 

نعیمه خنکدار با بیان اینکه این محفل بیشتر به دلیل آشنایی اعضای کانون با آداب‌ و رسوم بومی و ملی این ایام به‌ویژه شب یلدا و پاسداشت فرهنگ گرانقدر هم‌نشینی و صله‌رحم که درگذشته در بین خانواده‌های ایرانی به هر بهانه‌ای بیشتر مرسوم بوده است.

 

وی همچنین با پراهمیت شمردن نقش قصه در رشد فعالیت نقش کودکان و نوجوانان، تصریح کرد: با توجه به اینکه یکی از اهداف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تلاش برای شکوفایی خلاقیت کودکان و نوجوان است ما علاوه بر فعالیت‌ها مستمر و هفتگی قصه‌گویی در این برنامه با دعوت از آقای ابراهیم باقری‌حمیدآبادی شاعر، نویسنده و پژوهش‌گر مازندرانی با قصه‌گویی و شعرخوانی و گفت‌وگوی فعال دوجانبه با حاضرین با تمرکز بر فرهنگ مازندران و آداب‌ و رسوم و اصطلاحات بومی سعی در شناخت و آگاهی افراد نسبت به این مسائل داشتیم.

 

1

 

به گزارش فارس، شب یَلدا یا شب چلّه یکی از جشن‌های ایرانی است، در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم‌کره‌ شمالی، که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته می‌شود.

 

یلدا به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) گفته می‌شود.

 

در حدود دو سال قبل بود که جمهوری آذربایجان در پی آن بود تا یلدا که یکی از آیین‌های باستانی و ملی ایران است را به نام خود ثبت کند.

ارسال دیدگاه