تاریخ : ۱۳۹۴/۰۹/۲۶ - ۲۳:۵۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

ویراژ هکرها با موتور شبکه های اجتماعی

مرکز ماهر به تازگی نسبت به استفاده از موتورهای شبکه اجتماعی ناامن هشدار داد.

به گزارش سیمرغ ما، چندی پیش مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای(ماهر) نسبت به استفاده از موتورهای شبکه اجتماعی ناامن هشدار داد.

 
 شبکه‌های اجتماعی به جزء‌ جدایی‌ناپذیر از زندگی بسیاری از افراد تبدیل شده‌اند و حتی با وجود جذابیت فراوان  شبکه‌های اجتماعی موجود، تب راه‏ اندازی این نوع از کانال های ارتباط جمعی جدید با  موضوعات مختلف در حال افزایش است. 
 
اما یک نکته مهم وجود دارد و آن اینکه همه این شبکه‌های اجتماعی، از سوی افراد متخصص که دارای مهارت های فنی کافی در این زمینه باشند ساخته نشدند. در نتیجه، عمدتا دچار ضعف‌های فراوانی در طراحی و به طور ویژه ضعف‌های امنیتی هستند. حال ممکن اسن کاربران انها با خطرات و تهدیدات متعددی مواجه شوند.
ویراژ هکرها با موتور شبکه های اجتماعی
 
موتورهایی که نا امنی را به حرکت در می آورند
 
یکی از جاهایی که این ضعف در آن بروز می کند موتورهای جستجوی این شبکه هاست.
 
در این زمینه مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای کشور (ماهر) موضوع امنیت شبکه های اجتماعی را از حیث طراحی و استفاده از بسته های نرم افزاری برای راه اندازی موتور این شبکه ها مورد بررسی قرار داده و نسبت به استفاده از موتورهای ناامن شبکه های اجتماعی هشدار داده است. جهت دستیابی به یک شبکه اجتماعی می‌توان از موتورهای شبکه اجتماعی استفاده کرد.
 
موتورهای شبکه‌ اجتماعی، بسته‌های نرم‌افزاری هستند که برای ایجاد یک شبکه اجتماعی سفارشی‌سازی‌شده مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولا با استفاده از این بسته‌های نرم‌افزاری به سادگی می‌توان به یک شبکه اجتماعی دست‌ یافت.
 
مرکز ماهر اعلام کرده اگرچه برای ایجاد یک شبکه اجتماعی تخصص‌های مختلفی مورد نیاز است اما همواره نباید چرخ را از ابتدا خلق کرد. با این وجود ساز و کار نصب و راه‌اندازی این موتورها مشابه سامانه‌های مدیریت محتوا (CMS)  است که مدت‌هاست در داخل کشور به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفته‌اند.
 
موتورهای شبکه اجتماعی مختلف امکانات مختلفی را ارائه می‌دهند که میتوان به عضویت کاربر، امکان برقراری ارتباط با اعضا، درج محتوا و ارائه نظر بر روی مطالب منتشر شده، به اشتراک‌گذاری عکس، فیلم و غیره اشاره کرد. اما این همه ماجرا نیست براساس بررسی های صورت گرفته، استفاده از این موتورهای شبکه اجتماعی خطراتی را نیز به همراه دارد.
 
اگرچه استفاده کننده از این موتورها در تمامی امور، اختیار شبکه اجتماعی خود را دارا بوده و تمامی اطلاعات کاربران محفوظ خواهد ماند اما نکته اینجاست که در صورت استفاده از این‌گونه موتورها تمام مسئولیت‌های نصب، راه‌اندازی و نگه‌داری از شبکه اجتماعی بر عهده استفاده کننده است. 
 
ویراژ هکرها با موتور شبکه های اجتماعی
 
در همین حال باید گفت سازندگان شبکه های اجتماعی سفارشی، به علت عدم اطلاع کافی از بسترهای سخت‌افزاری مورد نیاز برای اجرای مناسب شبکه اجتماعی، از محملی ضعیف استفاده کرده و یا بیشتر هزینه  صرف را برای سخت‌افزار آن هزینه می‏ کنند.
 
مرکز ماهر در این باره به نکته مهمی تاکید کرده و عنوان داشته: اگرچه در طراحی و پیاده‌سازی موتورهای شبکه اجتماعی معمولا به امنیت توجه ویژه شده است اما در صورت استفاده از آن‌ها، فراهم‌ کردن امنیت از جهاتی دشوارتر نیز می‌شود چرا که این موتورها در دسترس عموم قرار داشته و هکرها در سرتاسر دنیا تمامی زوایای کد آن‌ها را با هدف یافتن یک آسیب‌پذیری بررسی و تحلیل می‌کنند. به‌عنوان مثال چندی پیش یکی از شبکه‌های اجتماعی که از موتورهای شبکه اجتماعی بهره برده بود، هک شده و اطلاعات دو میلیون کاربر آن در اختیار هکرها قرار گرفت.
 
ضعف اطلاعات فنی= کاهش امنیت 
 
 بنابر آنچه که ذکر شد کاربران این موتورها باید همواره دغدغه به روزرسانی موتور شبکه اجتماعی خود را داشته باشند چرا که سازندگان این موتورها به صورت پیوسته نسخه‌های جدیدتری را که آسیب‌پذیری‌های کشف شده در آن‌ها رفع شده است، منتشر می‌کنند تا از کاربران لااقل برای مدتی از دسترسی هکرها در امان بماننداما در بسیاری از موارد این‌چنین نیست و کاربران این کار را انجام نمی دهند که در این صورت دچار چالش‌های جدی امنیتی خواهند شد.
 
ویراژ هکرها با موتور شبکه های اجتماعی
 
چالش بعدی نیز این است که برخی از طراحان به علت کمبود اطلاعات فنی ممکن است این موتورها را به گونه‌ای مناسب پیکربندی نکرده و در نتیجه کاربران این موتورها در زمان استفاده با مشکلات مختلفی از جمله کاهش سرعت پردازش،  و کاهش امنیت مواجه شوند.
 
 توصیه مهم به طراحان این کانال های ارتباطی دنیای دیجیتال این است که در بکارگیری موتورهای جستجو موارد امنیتی را رعایت کرده و کاربران نهایی ن این شبکه ها ضمن رعایت کامل اصل آگاهی، اطلاعات مهم و شخصی خود را در این شبکه ها بارگذاری نکنند.
 

گزارش از میثم پوراعظم
 

 
 

انتهای پیام/وبگردی
ارسال دیدگاه