تاریخ : ۱۳۹۴/۰۹/۲۳ - ۱۰:۴۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

فتنه‌های سعودی ـ صهیونیستی در کمین مسلمانان آفریقا

نویسنده و پژوهشگر عربستانی در تحلیلی به یورش ارتش نیجریه به شیعیان این کشور و بازداشت شیخ ابراهیم زکزاکی اشاره و تاکید کرد ،نباید بُعد بسیار مهم فتنه‌انگیزی صهیونیستی ـ سعودی را در این حمله نادیده گرفت.

به گزارش سیمرغ ما، «حسن العمری» نویسنده و پژوهشگر عربستانی طی یادداشتی تحت عنوان «فتنه‌های سعودی – صهیونیستی در کمین مسلمانان آفریقا» به بررسی ریشه‌های یورش اخیر ارتش نیجریه به شیعیان این کشور و بازداشت شیخ «ابراهیم الزکزاکی» رهبر شیعیان نیجریه می‌پردازد که مشروح آن در پی می‌آید.

*********

پیش از بازداشت شیخ ابراهیم الزکزاکی رهبر شیعیان نیجریه به دست ارتش این کشور پس از یورش به خانه‌اش در شهر «زاریا»، از توابع ایالت «کادونا» در شمال نیجریه در یکشنبه گذشته، وی در گفت‌وگو با رادیو آفریقایی «هوسا» اتهامات دولت مرکزی به شیعیان این کشور را رد کرد.

دولت مرکزی نیجریه شیعیان این کشور را به تلاش جهت ترور رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور متهم کرده بود، در حالی‌که شیخ الزکزاکی تاکید کرد که این حسینیه «بقیه الله» زاریان بود که مورد حمله غافلگیرانه ارتش قرار گرفت.

حمله آنگونه که شیخ الزکزاکی، شاهدان و برخی از مسئولان شهر توضیح دادند، طی برگزاری مراسم تغییر پرچم‌های سیاه با پرچم‌های سبز که روی آنها عبارت «لبیک یا رسول الله» درج شده بود، به مناسبت حلول ماه ریبع الاول در حسینیه بقیه الله حادث شد.

مراسم تغییر پرچم‌های سیاه با پرچم‌های سبز، مراسم جدیدی نیست، بلکه هرساله برگزار می‌شود، اما ارتش نیجریه پس از حمله بی‌دلیل به حسینیه، خانه شیخ الزکزاکی را مورد حمله قرار می‌دهند.

اهالی منطقه و یاران شیخ برای مقابله با این یورش سپری انسانی مقابل منزل وی تشکیل می‌دهند و جمع کثیری از شیعیان ایالت‌ها و شهرهای دیگر نیجریه در اعتراض به این حمله دست به تظاهرات می‌زنند.

سئوالی که در اینجا مطرح می‌شود، این است که چه کسی عامل این قضیه است؟ چه کسی بنابر آنچه دولت مرکزی نیجریه عنوان می‌کند، قصد ترور رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور را داشت، اگر این ادعا درست است، چرا هیچ گزندی به وی وارد نشده و از سوی کسی مورد حمله قرار نگرفته است؟

این اتهامات در زمانی به جنبش اسلامی نیجریه وارد می‌شود که دولت این کشور هیچ قید و بندی بر گروه تروریستی تکفیری «بوکو حرام» قائل نشده و اجازه داده که این گروه، دست به هر جنایتی بزند و در سکوت مطلق «ابوجا» در هر یک از جنایت‌هایش صدها مسلمان را به قتل برساند.

اینها سئوالاتی است که خود را لاجرم بر عرصه سیاسی و امنیتی نیجریه تحمیل می‌کنند و نیازمند پاسخگویی هستند.

در این تردید نیست که آنچه شاهد آن هستیم، توطئه جدیدی است که صفوف مسلمانان در آفریقا را این بار با سلاح برافروختن آتش منازعات طایفه‌ای – تکفیری نشانه گرفته است.

این توطئه‌ای آشکار و عیان است، همانگونه که ارتش نیجریه سابقه‌ای دیرینه در حمله به مسلمانان این کشور دارد و نمونه آن حمله به مسلمانان طی برگزاری راهپیمایی روز جهانی قدس در سال گذشته بود که خشم و نفرت رژیم صهیونیستی و همپیمانش عربستان سعودی را در پی داشت.

در این ارتباط ناظران تاکید می‌کنند که نمی‌توان از منافع فرانسه در متزلزل کردن ثبات و استقرار قاره سیاه به کمک «محمد بخاری» رئیس جمهوری نیجریه به راحتی گذشت، کسی که در گذشته قدرت را در این کشور در دست گرفت، ژنرال بازنشسته‌ ارتش نیجریه است که در پرونده خود کودتای ۱۹۸۳ و براندازی «شیخو شاجاری» رئیس جمهوری مدنی نیجریه را دارد.

ناظران خاطرنشان می‌کنند که برکسی پوشیده نیست که کودتای بخاری به خواست فرانسه و اسرائیل انجام شده و این موضوعی است که روزنامه انگلیسی «گاردین» در شماره ۲۷ آگوست ۱۹۸۵ به آن اشاره می‌کند.

منابع نزدیک به مراکز تصمیم گیری در ابوجا تاکید می‌کنند که بخاری مدعی است، در ورطه‌ای گرفتار شده که برخی از نزدیکانش وی را درگیر آن کردند و بازتاب سفرهای متعدد شخصیت‌های اسرائیلی و فرانسوی و عربستانی است که ابوجا طی ماه‌های اخیر شاهد آن بوده است.

ژنرال «انور عشقی» جاده صاف کن روابط سعودی – صهیونیستی و نماینده جانشین ولی عهد عربستان از جمله این شخصیت‌ها بود که به ابوجا سفر کرد.

در حالی‌که همه از روابط نزدیک رئیس جمهوری کنونی و سابق نیجریه، از حزب ملت دموکراتیک با شیخ الزکزاکی، رهبر شیعیان نیجریه آگاه هستند.

ناظران سیاسی بر این باورند که این اقدام ارتش نیجریه بدون اطلاع محمد بخاری صورت گرفته و چه بسا پیش زمینه کودتایی است که رئیس ستاد مشترک ارتش نیجریه که دارای روابطی نزدیک با رژیم صهیونیستی است و در این اواخر سفری مخفیانه به تل‌آویو و دیداری با نخست وزیر رژیم صهیونیستی و رئیس ستاد مشترک ارتش و رئیس موساد داشته، آن را به شخصه عهده‌دار بوده است.

روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارانوت» ضمن افشای خبر سفر رئیس ستاد مشترک ارتش نیجریه به تل‌آویو و دیدار با مقامات اسرائیلی نوشته بود که بوکو حرام و جنبش اسلامی نیجریه مهمترین موضوعات مورد بحث طی دیدارهای دو طرفه بود.

برخی کارشناسان نیز یورش اخیر ارتش نیجریه به شیعیان این کشور را با شکست‌های سیاسی مستمر عربستان در خاورمیانه از عراق گرفته تا سوریه و لبنان و یمن مرتبط دانسته و تاکید می‌کنند، ریاض درپی ایجاد شکاف در صفوف مسلمانان آفریقاست تا بازی درگیری‌های طایفه‌ایش را به این قاره انتقال دهد، به ویژه آن که ملک سلمان و محمد بخاری رابطه نزدیکی دارند و این موجب شده، برخی بخاری را به داشتن اندیشه‌های سلفی وهابی و مدارا با بوکوحرام متهم ‌کنند.

شاهدان فعال در عرصه حقوق‌بشر تاکید می‌کنند که ارتش نیجریه شیخ الزکزاکی را پس از یورش به خانه‌اش بعد از ظهر یکشنبه بازداشت کرد. «زینه ابراهیم» همسرش در گفت‌وگوی تلفنی با آسوشیتدپرس در حالی که صدای تیراندازی‌های اطرافش به گوش می‌رسید، تصریح کرد که ۳۰ نفر طی حمله ارتش نیجریه که از شنبه شب آغاز شد و تا بعد از ظهر یکشنبه ادامه داشت، زخمی شدند.

انتهای پیام/ فارس

ارسال دیدگاه