تاریخ : ۱۳۹۴/۰۹/۲۳ - ۱۰:۳۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

کاهش هزینه مسافر با رشد درآمد غیرهوانوردی فرودگاه‌‌‌/‌ تأمین درآمد هوانوردی فقط از محل‌ بلیت‌ منطقی نیست

کارشناس حمل و نقل هوایی با بیان اینکه فرودگاه‌ها باید درآمد غیرهوانوردی خود را افزایش و درآمد هوانوردی را کاهش دهند، کاهش هزینه مسافر را از مزایای اجرای این طرح دانست و گفت: نگاه یک‌سویه به افزایش درآمد هوانوردی، ایرلاین را مجبور به تأمین هزینه از محل نرخ بلیت و کیفیت خدمات می‌کند.

به گزارش سیمرغ ما، با بیان اینکه فرودگاه‌های کشور باید هر کدام به‌صورت مناسب درآمدزا باشند، اظهار داشت: متأسفانه در کشور ما یک مدیریت واحد برای ۵۴ فرودگاه وجود دارد و وقتی بخواهیم حتی یک خط‌کشی ساده روی باند داشته باشیم، باید حتماً مجوز از ستاد مرکز صادر شود و این موارد هزینه بر است.

نماینده اسبق ایران در ایکائو ادامه داد: امروز در دنیا شاخص و توصیه ایکائو (سازمان بین‌المللی هوانوردی‌) این است که فرودگاه‌ها باید درآمدهای غیرهوانوردی خود را افزایش داده و درآمدهای هوانوردی را کاهش دهند؛ این امر این به کاهش هزینه شرکت‌های هواپیمایی و سپس کاهش هزینه مسافران می‌انجامد.

وی اضافه کرد: این در حالی است که در ایران، فرودگاه‌ها به فکر افزایش درآمد هوانوردی هستند و ایرلاین هم مجبور به تأمین این هزینه‌ها از محل نرخ بلیت و کیفیت خدمات است.

معاون اسبق سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به تلاش‌ فرودگاه‌های بزرگ دنیا برای افزایش درآمد خود از محل‌های غیر از هوانوردی، گفت: به‌تازگی کشور هنگ‌کنگ در یکی از فرودگاه‌های خود ۲ درصد درآمد هوانوردی خود را کاهش داد، زیرا ۲ درصد درآمد غیرهوانوردی این فرودگاه افزایش یافته است.

منظری افزود: در کشورهای توسعه‌یافته، ساخت فرودگاه و بخش‌های غیر مرتبط با ترمینال، نباید در قیمت‌گذاری نشست و برخاست محاسبه شود.

وی درباره ظرفیت درآمد‌های غیرهوانوردی فرودگاه‌‌ها، اظهار داشت: از درآمدهای غیرهوانوردی می‌توان به اجاره آشیانه به هواپیماهای شخصی، اجاره غرفه‌ها و حتی استفاده از فضای سالن فرودگاه در ایام غیر پیک برای مراسم مختلف اشاره کرد.

نماینده اسبق ایران در ایکائو ادامه داد:‌ می‌توان در ایام غیر پیک، از برخی سالن‌ها به‌ عنوان تالار مهمانی استفاده کرد و درآمدزایی داشت، حتی در برخی از فرودگاه‌های دنیا، در فاصله ایمن از باند، مسابقات رالی برگزار می‌شود و اینگونه درآمدزایی، ‌به کاهش هزینه‌های فرودگاه‌ها می‌انجامد.

این کارشناس حمل و نقل هوایی همچنین بیان کرد: از سوی دیگر مالکیت فضای کشور همانند نفت، در اختیار دولت است، با این تفاوت که مالکیت نفت مربوط به حاکمیت و انفال عمومی تلقی می‌شود، باید برای کشف، تولید و انتقال آن هزینه کرد، ‌اما در مورد استفاده از فضای کشور این مورد مصداق ندارد؛ فضای کشور در اختیار حاکمیت است و می‌تواند اجازه دهد، هواپیماها پرواز کنند و با ارائه خدمات هوانوردی مختصری که در اختیار پرواز‌های عبوری قرار می‌گیرد، این امکان درآمدی برای دولت ایجاد می‌شود.

 

معاون اسبق سازمان هواپیمایی کشوری اضافه کرد: درآمد حاصل از این محل می‌تواند به جای آنکه هزینه امور جاری شرکت فرودگاه‌ها و سرمایه‌گذاری در فرودگاه‌های زیان‌ده شود که بازگشت سرمایه هم ‌ندارد، باید در سرمایه‌گذاری‌های جدید استفاده شود تا خروجی مناسب‌تری داشته باشد.

انتهای پیام/ فارس

ارسال دیدگاه