تاریخ : ۱۳۹۴/۰۹/۲۳ - ۱۰:۴۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

طرح آمریکا برای محدودیت سفر به ایران مصداق تحریم است/ مماشات دولت در برابر تحقیر ایرانیان منجر به چنین رفتاری می‌شود

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه هدف مجلس آمریکا از طرح ممنوعیت تردد به ایران نوعی انتقام‌گیری سیاسی است گفت: اعمال محدودیت بر تردد اتباع ایرانی مصداق تحریم است ولو اینکه واژه تحریم در قانون مصوب نمایندگان آمریکا به کار نرود.

به گزارش سیمرغ ما، مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه هفته پیش (۸ دسامبر ۲۰۱۵) با ۴۰۷ رای موافق و ۱۹ رای مخالف به طرحی رأی داد که ورود افرادی که اخیراً به ایران، عراق، سوریه یا سودان سفر کرده‌اند، با محدودیت مواجه می‌کند. بر اساس این طرح شهروندان ۳۸ کشور که دوست آمریکا محسوب می‌شوند و مطابق قوانین ایالات متحده در حال حاضر بدون اخذ روادید و تا سقف ۹۰ روز می‌توانستند وارد خاک آمریکا شوند، در صورتی که در ۵ سال گذشته به ایران، سوریه، عراق یا سودان سفر کرده باشند، باید مورد بررسی قرار گیرند.

مهدی محمدی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس با اشاره به مصوبه اخیر مجلس آمریکا معتقد است که این طرح به امضای کنگره آمریکا و شخص باراک اوباما خواهد رسید زیرا کاخ سفید حمایت خود را از آن اعلام کرده است. محمدی هدف اصلی این طرح را مبارزه با تروریسم نمی‌داند و می‌گوید: اگر آمریکا به صورت جدی در صدد مبارزه با تروریسم باشد باید بر اتباع کشورهایی تمرکز کند که آن کشورها بیشترین حمایت را از تروریسم یا بیشترین پیوند را با کشورهای حامی تروریسم داشته باشند و در حال حاضر در منطقه خاورمیانه ترکیه، قطر و عربستان سعودی در صدر فهرست قرار می‌گیرند و ما می‌بینیم که اسم هیچ کدام از این کشورها در قانون جدید آمریکا نیست.

*هدف طرح اخیر مجلس آمریکا نوعی انتقام گیری سیاسی از ایران است

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه می‌دهد: هدف این طرح، نوعی انتقام‌گیری سیاسی از ایران است؛ آمریکایی‌ها از اینکه در حوزه مبارزه با تروریسم در منطقه خاورمیانه باخته‌اند به شدت ناراحت و نگران هستند و تلاش می‌کنند از طریق اعمال سیاسی این عقب‌ماندگی را جبران کنند.

وی این اتفاق را علامت اعتماد بیش از حد به آمریکا در داخل دانست و گفت: متأسفانه در بخشی از دستگاه سیاست خارجی کشورمان این اعتماد وجود دارد که منجر به بروز چنین نتایج تحقیرآمیزی برای ملت ایران خواهد شد.

این کارشناس مسائل سیاسی طرح جدید مجلس آمریکا را پروژه بی‌اعتبار کردن پاسپورت ایرانی از سوی دولت آمریکا و گفت: آمریکایی‌ها همانطور که به کاندیدای پیشنهادی دولت آقای روحانی برای پست نمایندگی سازمان ملل ویزا ندادند امروز می‌خواهند محدودیت‌هایی را نه فقط برای اتباع ایرانی بلکه برای هر فردی که به ایران مسافرت داشته باشد اعمال کنند.

محمدی این طرح را نشان ‌دهنده عداوتی می‌داند که بخش‌‌های هیأت داخله آمریکا با ملت ایران دارند و می‌گوید: آنها  تحقیر ایران را در دستور کار خود قرار دادند و جز از طریق اقدام متقابل نمی‌‌توان این موضوع را علاج کرد.

وی در خصوص نحوه عکس‌العمل دولتمردان کشورمان به این طرح گفت: طرف ایرانی باید بلافاصله در بخش کنسولی اقدام متقابل را تعریف کند و در غیر این‌صورت دامنه این اقدامات ایرانی روز به روز افزایش پیدا می‌کند.

*طرح آمریکا نتیجه رفتار تیم سیاست خارجی است

این کارشناس مسائل سیاسی اقدامات ایالات متحده علیه ایران را ریشه در نوع ارزیابی آمریکایی‌ها از تیم سیاست خارجی کشورمان می‌داند و تصریح می‌کند: اگر آمریکایی‌ها در طول ۲ سال گذشته به این جمع‌بندی رسیده بودند که وزارت خارجه در ایران تیم قدرتمند و مستحکمی است و نسبت به هرگونه اقدامی که به مثابه به چالش کشیدن عزت و هویت ایرانی باشد واکنش سخت نشان خواهد داد و اگر هزینه اقدامات ضد ایرانی در طول دو سال گذشته بالا برده می‌شد و اگر روزی که آمریکایی‌ها پی در پی ما را به حمله نظامی تهدید می‌کردند پاسخ مناسب داده می‌شد امروز به خودشان اجازه نمی‌دادند چنین رفتاری با اتباع ایرانی داشته باشند.

محمدی ادامه داد: آنچه امروز می‌بینیم محصول دو سال انفعال، سیاست‌زدگی، خوش‌بینی و رفتارهای خلاف شأن ملت ایران در دستگاه خارجی است.

*طرح مجلس آمریکا مصداق تحریم است

این کارشناس مسائل سیاسی در پاسخ به این سوال که آیا بر اساس نامه رهبر معظم انقلاب که فرموده بودند: « وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای (از جمله بهانه‌های تکراری و خودساخته‌ تروریسم و حقوق بشر) توسّط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد» این طرح نوعی تحریم و در فشار گذاشتن ایران نیست؟ گفت: این اقدام نوعی اقدام خصمانه و  اعمال محدودیت بر تردد و حمل و نقل اتباع ایرانی و بنابراین مشخصا مصداق تحریم است ولو اینکه واژه تحریم در قانون مصوب مجلس نمایندگان آمریکا به کار برده نشده باشد. محتوای اتفاق محتوای تحریمی است حتی اگر اسم دیگری بر آن گذاشته باشند و حتما مشمول فرمان مقام معظم رهبری می‌شود و باید از جانب دولت و هیأت نظارت بر اجرای برجام پیگیری شود.

وی در پایان ابراز تاسف کرد: دولت آقای روحانی نشان داده در مواردی واضح‌تر و بزرگ‌تر از این مورد مانند اعمال رسمی تحریم علیه شرکت‌های حقیقی و حقوقی ایران نیز عکس‌العملی نشان نداده و تنها به توجیه و طفره رفتن پرداخته است، بنابراین من امیدی ندارم که دولت واکنش مناسب نشان دهد ولی باید این موضوع را به عنوان بخشی از کارنامه دولت یازدهم در مماشات با آمریکا ثبت کرد که مطمئناً مقدمه اقدامات توهین‌آ‌میز دیگری خواهد بود.

انتهای پیام/ فارس

ارسال دیدگاه