تاریخ : ۱۳۹۴/۰۹/۲۱ - ۷:۱۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

آمریکا ۵۰ سال پیش به این شکل بود + تصاویر

«ویویان مایر» از عکاسانی است که توانسته لایه‌های پنهان کوچه‌ و پس‌کوچه‌های نیویورک، شیکاگو و شهرهای دیگر را برای همیشه در تاریخ ثبت کند.

به گزارش سیمرغ ما، «ویویان مایر» بانوی عکاسی است که در سال ۱۹۲۶ در شهر نیویورک متولد شد و در دوره‌ای از زندگی پر از ابهام خود از فرزند یک خانواده پرستاری می‌کرد؛ وی سال‌ها در شیکاگو زندگی کرد و از سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰ به عکاسی از خیابان‌های آمریکا پرداخت.
 
ویویان مایر خانواده‌ای نداشت و سرانجام در آوریل ۲۰۰۹ درگذشت. حاصل زندگی این عکاس صدها هزار قطعه عکس سیاه و سفید و رنگی با کادربندی‌های جالب و هنرمندانه از خیابان‌ها و کوچه‌ و پس‌کوچه‌های نیویورک، شیکاگو و شهرهای دیگر است که به واقعیت و عمق زندگی مردم می‌پردازد.
 
در واقع پرسه‌زنی‌های ویویان مایر در میان کوچه‌ها، خیابان‌ها و محلات شیکاگوی نیم قرن پیش، دریچه‌ای از زندگی‌ روزمره‌ی مردم آن دوره گشوده است. اکنون، چند سال بعد از درگذشت بی‌سروصدای او در خانه‌ سالمندان و پس از سال‌ها زیستن در گمنامی، استعدادش شناخته شده و به نوعی آثارش در تاریخ عکاسی خیابانی می‌درخشد.
 
 
 
 
 
وی در یکی عکس‌هایش نژادپرستی در آمریکا را به تصویر کشیده که کودک سفیدپوست با غرور روی صندلی در کنار خیابان نشسته تا کودک سیاه‌پوست کفش او را واکس بزند.
 
 
 
 
 
در میان هزاران قطعه از عکس‌های وی می‌توان به فقر و گرسنگی و بیکاری در کوچه پس کوچه‌های شهر اشاره کرد که این هنرمند توانسته لایه‌های پنهان شهر‌های آمریکا را برای همیشه در تاریخ ثبت کند.
 
 
 
 
 
نکته قابل توجه در کشف و انعکاس این عکس‌ها هم خواندنی است؛ جان مالوف هزاران نگاتیو از عکس‌های مایر را در یک حراجی وسایل یک انباری متروکه،خریداری کرد. مالوف در آن حراج جعبه‌ قفل شده‌ مایر را به دست آورد که بابت آن هزینه‌ی زیادی را پرداخت کرده بود. در زمان حراج، مایر در بیمارستانی هنوز زنده بود اگر چه در مدت کوتاهی پس از آن درگذشت. آن مجموعه شامل ۳۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ هزار نگاتیو و ۱۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰رولهای فیلم عکاسی ظاهر نشده متعلق به سالهای ۱۹۵۰تا ۱۹۷۰بود.
 
مالوف بعد از آن پردازش و فهرست‌بندی این تصاویر را به کمک تاریخ و محل عکس‌ها که به زبان فرانسه با مداد در لبه‌های آنها نوشته شده، آغاز کرد.
 
 
 
 
 
 
منبع: اتاق خبر۲۴
ارسال دیدگاه