تاریخ : ۱۳۹۴/۰۹/۲۰ - ۰:۲۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

تعطیلی آموزش های پیش از ازدواج؟!

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت ضمن تکذیب خبر یکی از رسانه ها مبنی بر «تعطیلی غیر رسمی آموزش‌های پیش از ازدواج در مراکز بهداشتی» به تشریح اقدامات این دفتر در زمینه سلامت ازدواج پرداخت.

به گزارش سیمرغ ما، مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت ضمن تکذیب خبر یکی از رسانه ها مبنی بر «تعطیلی غیر رسمی آموزش‌های پیش از ازدواج در مراکز بهداشتی» به تشریح اقدامات این دفتر در زمینه سلامت ازدواج پرداخت.
 
 محمد اسماعیل مطلق با بیان اینکه در سال ۹۳، حدود ۷۲۰ هزار ازدواج در کشور صورت گرفت و به عبارت دیگر حدود یک میلیون و ۴۴۰ هزار نفر در کلاس‌های آموزشی پیش از ازدواج، شرکت کردند، گفت: اگر موردی مشاهده شده که بدون شرکت در کلاس‌ها، معرفی نامه زوجین ممهور شده، آن مرکز را به ما معرفی کنند تا رویکرد قانونی در قبال آن صورت گیرد.
 
وی تصریح کرد: آموزش‌های پیش از ازدواج به زوجین در قالب یک کتاب ارائه می‌شود که شامل چهار بخش است، فصل اول این کتاب، مربوط به مبانی مذهبی ازدواج است که به طور کامل از بیانات و پیام‌های مقام معظم رهبری استفاده شده است.
 
مطلق افزود: بخش دیگری از آموزش‌های پیش از ازدواج که هم در کتاب و هم در فیلم به زوجین ارائه می‌شود، مربوط به مسائل روانی، عاطفی و اجتماعی بین زوجین است که به آنها چگونگی ارتباط صحیح را می‌آموزد تا کمترین مشکلات بین آنها به وجود آید.
 
وی بخش دیگری از آموزش‌های پیش از ازدواج را مربوط به روابط زناشویی پس از ازدواج بین زوجین دانست و گفت: این قسمت از آموزش، در کلاس و توسط مربی و متناسب با آن در کتاب نیز ارائه می‌شود.
 
مدیر کل دفتر سلامت جمعیت،خانواده و مدارس وزارت بهداشت ادامه داد: بخش دیگری از آموزش‌ها در خصوص سلامت باروری و فرزندآوری است که با توجه به سیاست‌های کلی جمعیت و سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری تدوین شده و در آن مباحثی چون پیشگیری از ناباروری، اهمیت فرزندآوری، آمادگی برای بارداری و مراقبت‌های پیش از بارداری و همچنین مباحث مربوط به بیماری ایدز و انتقال آن از طریق رفتارهای پرخطر جنسی به زوجین ارائه می‌شود.
 
مطلق یادآور شد: علاوه بر مباحث مطرح شده در کلاس‌های آموزشی پیش از ازدواج و به منظور اینکه نکات مهم در کلاس‌ها فراموش نشود، محتوای آموزشی مفیدی مانند کتاب که قیمت آن بسیار ارزان است را در اختیار زوجین قرار داده‌ایم همچنین پس از ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری نیز محتوای آموزشی مانند یک عنوان کتاب، فیلم در خصوص مسائل زناشویی دارای مجوز از وزارت ارشاد و دستیابی از طریق فضای مجازی در اختیار آنها قرار گرفت.
وی افزود: ممکن است یک زوج یکی از این محتوا و زوج دیگری تمام آنها را انتخاب کند اما بیش از ۸۵ درصد از زوجین، حداقل یکی از این محتوا را درخواست کرده‌اند بنابراین آموزش‌های ما به زوجین پس از ابلاغ سیاست‌های جمعیتی از سوی مقام معظم رهبری غنی‌تر از گذشته شده است.
 
مطلق در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اگر در یک واحد بهداشتی مشاهده کردیم که افراد بدون شرکت در کلاس‌های آموزشی پیش از ازدواج، معرفی‌نامه مهمور دریافت می‌کنند به هیچ عنوان نمی‌توانیم آن را برای کل کشور تعمیم دهیم، افزود: کمبود نیروی انسانی چالش بزرگ ما به ویژه در بخش مردان بوده اما این مشکلات در سالیان اخیر بسیار کاهش یافته اما این کلاس‌های آموزشی به هیچ عنوان تعطیل نشده است.
 
مدیر کل دفتر سلامت جمعیت،خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: ممکن است افراد بسیار کمی بدون شرکت در کلاس‌ها معرفی نامه مهمور دریافت کنند اما این زوجین به خودشان ضرر بسیار بزرگی می‌رسانند و نباید تصور کنند که اگر یک ساعت و نیم در کلاس حضور نداشتند برنده شده‌اند و قطعا بازنده بسیاری از مسائل شده‌اند و فردی که معرفی نامه آنها را مهمور می‌کند به انها خیانت می‌کند.
 
مطلق تصریح کرد: در این زمینه همه مردم ناظر ما باشند و در صورت مشاهده این تخلف، آن را سریعا به ما اطلاع دهند. ما هم ابتدا به مسول مرکز متخلف تذکر می‌دهیم و در صورت عدم رعایت تذکر، اقدامات قانونی را انجام می‌دهیم.
 
مدیر کل دفتر سلامت جمعیت،خانواده و مدارس وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: بیش از شش ماه است که در شورای عالی انقلاب فرهنگی، کارگروهی تخت عنوان «ترویج ازدواج و کاهش طلاق» فعالیت‌های خود را آغاز کرده و در آن دستگاه‌های متعددی نظیر وزارت علوم، بهداشت، رفاه ، آموزش و پرورش، ورزش و جوانان، نیروی انتظامی، قوه قضاییه و دیگر دستگاه‌های ذیربط عضویت دارند.
 
وی یادآور شد: وزارت بهداشت تنها متولی ترویج ازدواج و کاهش طلاق در جامعه نیست بلکه این وزارتخانه در حوزه سلامت ازدواج انجام وظیفه می‌کند.
 
 
منبع:آنا
ارسال دیدگاه