تاریخ : ۱۳۹۴/۰۹/۲۰ - ۰:۱۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

۱۸ توله “یوزپلنگ” جدید در کشور

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست از مشاهده ۱۸ توله جدید یوزپلنگ آسیایی در کشور خبر داد.

به گزارش سیمرغ ما، معصومه ابتکار در مراسم روز جهانی یوزپلنگ آسیایی ضمن بازدید از سایت تکثیر یوزپلنگ آسیایی در اسارت گفت: مهم‌ترین تلاش ما حفاظت از ایستگاه‌های ارزشمند یوزپلنگ است که یک سوم مناطق تحت حفاظت سازمان حفاظت از محیط زیست را تشکیل می‌دهد.
 
وی ادامه داد: یوزپلنگ آسیایی بسیار ارزشمند است که متاسفانه در کل آسیا منقرض شده‌اند و تنها آنها را در ایران داریم.
 
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: خوشبختانه در مدت اخیر دوربین‌های تله‌ای ما از ۱۸ مورد توله یوزپلنگ جدید تصویربرداری کرده‌اند که این اتفاق و بهبود وضعیت یوزپلنگان مدیون محیط‌بانان فداکار، مردم جوامع محلی، کمک‌های سازمان ملل، سازمان‌های مردم نهاد و… است.
 
معاون رئیس جمهور با اشاره به استخدام مشاور بین‌المللی متخصص گربه‌سانان اظهار کرد: در حال حاضر سایتی برای مطالعه، پژوهش و تکثیر یوز‌پلنگ در اسارت تشکیل شده است البته تکثیر یوزپلنگ در اسارت بسیار پیچیده است اما اگر بتوانیم شرایطی را برای دستیابی به این مسئله فراهم کنیم دستاورد مهمی را به دست آوردیم.
 
وی با اشاره به حضور دو یوزپلنگ آسیایی یعنی کوشکی و دلبر در این سایت تحقیقاتی گفت: امیدواریم شرایط مناسب برای تکثیر این دو فراهم شود اما از طرف دیگر باید بدانیم که مطالعه شرایط رفتاری و مطالعات بیولوژیک یوزپلنگ در این سایت بسیار پراهمیت است.
 
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به اینکه آمار متقنی در خصوص تلفات یوزپلنگ در کشور نداریم اظهار کرد: امسال تعداد تلفات پلنگ‌های ما بیش از یوزپلنگ‌ها بوده که این مشکلات ناشی از شکار غیرمجاز، درگیری با دامداران و ناآگاهی مردم باز می‌گردد.
 
وی در پایان افزود: ارزیابی ما این است که در ایستگاه‌هایی که آرامش برقرار بوده و عوامل تهدید‌کننده کاهش یافته است نتایج خوبی را در زمینه حفاظت از یوزپلنگ به دست آورده‌ایم.
 
 
 
 
منبع: خبرگزاری ایلنا
ارسال دیدگاه