تاریخ : ۱۳۹۴/۰۹/۲۰ - ۰:۱۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

پیام محرمانه یک مقام اطلاعاتی انگلیس به ایران

جنگ یمن به کلاف پیچیده ای برای آل سعود، آمریکا، غرب و رژیم صهیونیستی تبدیل شده به گونه ای که چندی قبل یک مقام انگلیسی پیام محرمانه ای را برای ایران ارسال کرده است.

به گزارش سیمرغ ما، یک مقام مطلع در امور منطقه ای از دیدگاه سعودی نسبت پایان جنگ یمن گفته و خاطرنشان ساخته است: از منظر مقامات سعودی، خطر انصارالله برای عربستان  تا زمانی که خلع سلاح نشود ولو آنکه شهرها را تحویل دهد، برطرف نمی‌شود.
 
بر همین اساس یک مقام اطلاعاتی- دیپلماتیک انگلیس در تماسی حضوری با یک مقام وزارت خارجه ایران این نگرانی سعودی را منتقل ساخته و تاکید داشته که عربستان سعودی، بیشتر از همه نگران موشکهایی است که در اختیار جریان انصارالله قرار دارد.
 
این مقام اطلاعاتی- دیپلماتیک انگلیس خاطرنشان کرده است که با توجه به این نگرانی، مقامات سعودی، تضمین قابل قبولی از ایران می خواهند.
 
وی همچنین تصریح داشته در صورتی که موشک ها در اختیار انصارالله باشد امکان تسلط این جریان را بر پایتخت و چند مرکز استان یمن را فراهم می کند.
 
در عین حال خبرنگار «پارس» به اطلاعاتی دست یافت که بر اساس آن، اختلافات جدی بین مقامات سعودی و غرب و آمریکا درخصوص بحران یمن بوجود آمده است.
 
عربستان معتقد است مذاکره با جنبش انصارالله در شرایطی  که به اندازه کافی اقتدار دارد  منجر به پذیرفتن فهرستی از خواسته‌های این گروه می‌شود که در رأس آن پایان یافتن جنگ و رفع محاصره خواهد بود و این در حالی است که اگر فشار جنگ و محاصره از روی مردم یمن و جنبش انصارالله برداشته شود و در عین حال سلاح در دست انصار باقی بماند به معنای بی‌نتیجه بودن کامل جنگ است عربستان  به شدت از پذیرش آتش‌بس پیش از آنکه به یک نتیجه تا حدی قابل قبول برسد، اجتناب می‌کند.
 
از طرف دیگر، غرب و به خصوص آمریکا معتقد است اگر قرار بود از طریق تهاجم نظامی، اتفاق قابل قبولی در یمن بیفتد باید در این ۸ ماه که انواعی از تهاجمات هوایی، دریایی و زمینی علیه یمن بکار گرفته شده است، می‌افتاد. آمریکایی‌ها با نگاه به صحنه عملیاتی معتقدند وقتی عربستان نتوانسته از پیروزی‌های خود در جنوب برای تضعیف انصارالله استفاده کند و عملا مدیریت جنوب به دست القاعده و حراک‌ جنوبی افتاده است، چه شانسی برای تغییر صحنه طی یک تا دو ماه آینده دارد.
 
از نظر آمریکا وقت آن فرا رسیده است تا سرنوشت بحران عربستان به گفت‌وگوهای سیاسی سپرده شود و با استفاده  از ساز و کارهای حقوقی و سیاسی، حرکت انصارالله مهار گردد.
 
از  منظر آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها، ایران روند مذاکره پیرامون مسائل منطقه‌ای  را پذیرفته و این اولین گام در حل پرونده یمن مطابق با الگوی غرب است و در این مسیر انصارالله ناچار است پای میز مذاکره بیاید و اندک اندک به خلع سلاح و تسلیم شهرها تن دهد در این صورت،  انصار به شدت ضعیف شده و قادر به مزاحمت برای عربستان و دیگران نیست. در منظر رژیم سعودی، خطر انصارالله برای عربستان  تا زمانی که خلع سلاح نشود ولو آنکه شهرها را تحویل دهد، برطرف نمی‌شود.
 
سعدالله زارعی کارشناس مسایل منطقه در این زمینه معتقد است: واقعیت این است که ورای اختلافات عربستان و آمریکا درباره نحوه مهار انصارالله، این جنبش انقلابی یک جنبش پخته و با تجربه است ضمن آنکه ایران بعنوان مهمترین متحد منطقه‌ای انصارالله بی‌تجربه نیست. شرکت در گفت‌وگویی سیاسی هم الزاما به معنای پذیرش دستور کار طرف مقابل نیست. انصارالله می‌گوید اولین نتایج گفت‌وگوها باید آتش‌بس و رفع محاصره باشد و دومین نتایج باید رسیدن به یک توافق یمنی یمنی برای شکل‌دهی به دولت و حل و فصل اختلافات باشد.
 
وی افزود: برخلاف تصور آمریکایی‌ها، انصارالله روی طرح ۷ ماده‌ای خود که در مسقط به ولدشیخ نماینده دبیرکل سازمان ملل داده، تاکید دارد و تنها بحث درباره قطعنامه ۲۲۱۶ را پذیرفته‌ نه اینکه آن را به رسمیت شناخته است. انصارالله معتقد است بحث درباره سلاح انصارالله باید به زمانی سپرده شود که قانون اساسی یمن با اکثریت آراء مردم تصویب شده و بر اساس آن دولتی شکل گرفته باشد کما اینکه تحویل ادارات دولتی در صنعا و سایر مراکز استانها نیز مستلزم شکل‌گیری دولت قانونی است. بنابراین کاملا واضح است که انصار حاضر نیست در چارچوب یک طرح آمریکایی به مذاکره بپردازد. اما در عین حال واقعیت این است که میز مذاکره بسیار لغزنده است بخصوص زمانی که یک طرف آن سازمان ملل و نماینده آن بر قطعنامه‌ای تاکید دارند که دربردارنده منافع و اغراض دشمنان انصارالله است.
 
 
 
 
منبع: خبرگزاری فارس
ارسال دیدگاه