تاریخ : ۱۳۹۴/۰۹/۱۶ - ۱۴:۰۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

ماجرای اسارت ۵۴۰ عراقی از زبان خلبان میرزایی/ نفَس گرم شهید کشوری در تنگه قوچ‌علی

سرهنگ خلبان جانباز «ایرج میرزایی» از خلبانان آزمایشی شکاری کبرا در پایگاه هوانیروز کرمانشاه است که از سال ۱۳۵۲ به استخدام هوانیروز درآمد و از سال ۱۳۵۴ وارد پایگاه هوانیروز کرمانشاه شد.

به گزارش سیمرغ ما، صبح امروز خلبان «ایرج میرزایی» هم‌رزم امیر سرلشکر خلبان شهید احمد کشوری با حاضر شدن در شهرستان سیمرغ در بین دانش‌آموزان مدارس این شهرستان از خاطرات خود با شهید کشوری گفت تا دانش‌آموزان این دیار با بُعد دیگری از زندگی این شهید ملی آشنا شوند.

سرهنگ خلبان جانباز «ایرج میرزایی» از خلبانان آزمایشی شکاری کبرا در پایگاه هوانیروز کرمانشاه است که از سال ۱۳۵۲ به استخدام هوانیروز درآمد و از سال ۱۳۵۴ وارد پایگاه هوانیروز کرمانشاه شد.

 

این هم رزم شهید کشوری صبح امروز با حاضر شدن در دبیرستان نمونه دولتی امام خامنه‌ای شهرستان سیمرغ با استقبال پرشور دانش‌آموزان این مدرسه روبه‌رو شد.

 

وی به بیان خاطره‌ای از شهید کشوری پرداخت و اظهار کرد: در تنگه قوچ‌علی ایلام هیچ غذایی برای خوردن نداشتیم، و بلوط و سیب‌زمینی را در آتش می‌پختیم و استفاده می‌کردیم، اگرچه برخی دوستان به این قضیه اعتراض داشتند، ولی شهید کشوری با لحنی خاص، بچه‌ها را آرام می‌کرد.

 

میرزایی بابیان اینکه در آن زمان استاندار وقت مهندس ابراهیمی یک‌ شب در استانداری جلسه‌ای قبل از عملیات میمک برگزار کرد، افزود: شهید کشوری بعد از آن جلسه ابتدا برای ما و خلبانان جلسه‌ای گذاشت و گفت «آقایان عملیاتی به ما محول شده که این عملیات برای ما نیست و اختصاص به نیروی هوایی دارد.»


این خلبان هوانیروز اضافه کرد: شهید کشوری در آن جلسه با اشاره به وضعیت نیروی هوایی در کنترل و اداره منطقه عظیم برون‌مرزی، خلیج‌فارس و بندر امام گفت «به این دلیل هوانیروز این عملیات را قبول کرده است.»

 

این خلبان دوران دفاع مقدس بیان کرد: شهید کشوری به همه ما گفته بود این عملیات، عملیات سختی است و شاید همه ما شهید بشویم. و با خلبانان اتمام‌حجت کرد و که آنهایی که دوست دارند، باشند و کسانی که دوست ندارند در این عملیات شرکت کنند رُک به من بگویند.

 

وی اضافه کرد: بین ما بودند کسانی که با ما هم‌عقیده نبوده و دنبال رفاه خودشان بودند، ولی بچه‌ها آن شب همه اعلام آمادگی کردند، زدند زیر گریه و به احمد گفتند: «ما تو را تنها نمی‌گذاریم.»

 

میرزایی با اشاره به اینکه همان شب احمد کشوری در تنگه قوچ‌علی یک جلسه‌ای برای کل بچه‌های هوانیروز تشکیل داد، تصریح کرد: احمد رو به گروه‌هایی که در آنجا بودند گفت «بچه‌ها تنگه قوچ‌علی و ارتفاعات را می‌بینید؟» همه گفتند «بله» احمد از بچه‌ها پرسید «چقدر فکر می‌کنید این کوه قوی باشد؟» یک راننده‌ای آنجا بود به اسم علی‌آقا، احمد از او پرسید «علی‌آقا! سن این کوه را می‌توانی به من بگویی؟» علی‌آقا در جواب احمد گفت: «من یادم نمی‌آید.»

 

وی افزود: احمد به ما گفت بچه‌ها بیایید امشب همه که هستیم شهر را نگاه کنیم، مردم همه خوابند، چراغ‌ها خاموش، فقط به امید امنیتی که ما می‌خواهیم برقرار کنیم، هستند، دلتان به حال مردم بسوزد و استقامت، سرفرازی، مقاومت را از این کوه بیاموزیم.

 

میرزایی ادامه داد: گفته‌های شهید کشوری روی حساب‌ و کتاب بود، در آن مقطع سنی گفته‌هایش را بر اساس قرآن ایراد می‌کرد.

 

این خلبان هوانیروز با اشاره به اینکه همان شب تصمیم گرفتیم و به احمد لبیک گفتیم، ادامه داد: همه ما با خودمان عهد بستیم که استقامت را از این کوه یاد بگیریم تا آسایش و امنیت را برای مردم کشورمان فراهم کنیم.

 

وی در جمع دانش‌آموزان گفت: اندیشه‌های شهید کشوری بر اساس صحبت‌های امام حسین(ع) در کربلا بود.

 

میرزایی اذعان کرد: کشوری، شیرودی و من از خود شما بودیم و هستیم و امید ما به شما است و شما نباید فکر کنید که میرزایی در حال قصه تعریف کردن است این صحبت‌ها همه از واقعیت هستند.

 

وی همچنین گفت: در عملیات فتح‌المبین من به کمک رزمندگان رفته بودم اما به دلیل توجیه نبود در مسیر گم‌ شدم. اما من به مسیر خود ادامه دادم و ناخودآگاه در یک قرارگاه عراقی نشستم و همین هنگام دیدم همه دستشان بالاست. این لطف خدا بود که من در خاک عراق نشستم و وقتی پیاده شدم دیدم یکی از نیروهای بعثی آرپی‌جی رو برعکس به‌طرف من گرفته است…


وی افزود: بعد از جنگ تن به تنی که با یکی از نیروهای بعثی داشتم، ۵۴۰ نفر عراقی را به اسارت گرفتیم.

 

میرزایی با اشاره به اینکه شما در هر شهر و هر کوچه و خیابانی که وارد می‌شوید، کوچه‌ای نیست که به نام شهدا نباشد، گفت: شما همه مسئولید چراکه دشمن نتوانست از نظر قدرت نظامی با ما برابری کند، همین‌طور که در کشورهای اطراف ما مشاهده می‌کنید دشمن به‌سادگی وارد شد اما نتوانست وارد ایران بشود.

 

وی ادامه داد: اما دشمن به‌ گونه‌ دیگری وارد کشور شده است که خیلی خطرناک است و آن تهاجم فرهنگی است.

 

این خلبان دفاع مقدس در پایان با اشاره به نامه دوم رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپایی، گفت: این نامه بین جوانان اروپایی بسیار مورد توجه قرار گرفت و من شما نیز باید از این نامه استفاده کنیم. و امیدوارم همه شما با خواندن کتاب‌های دفاع مقدس نیز حامی خون شهدا باشید و رهبر عزیزمان را هیچ‌وقت تنها نگذارید.

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه