تاریخ : ۱۳۹۴/۰۹/۱۵ - ۲۰:۲۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

تغییر برنامه بانک‌مرکزی برای صدور کارت اعتباری خرید کالا

براساس آخرین تصمیمات بانک مرکزی، طرح کارت اعتباری در قالب خرید دین اجرایی نخواهد شد و این بانک تصمیم دارد کارت اعتباری را به روش دیگری اجرا کند.

به گزارش سیمرغ ما، طرح اعطای کارت اعتباری تا سقف ۱۰ میلیون تومان به عنوان یکی از سه طرح بسته خروج از رکود مطرح شد.

در ابتدا مقرر شد طرح در قالب عقد خرید دین انجام شود. بر اساس اعلام بانک مرکزی در ابتدای معرفی بسته خروج از رکود افراد می‌توانند تا سقف تعیین شده که متناسب با درآمد ماهیانه و حداکثر معادل ۱۰۰ میلیون ریال، کالاهایی را که فهرست آنها توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین شده است، خریداری کنند.

در قالب این طرح قراردادی بین بانک مرکزی، بانک عامل و فروشندگان کالا منعقد می‌شد و افراد از فروشگاه‌های طرف قرارداد می‌توانند کالاهای مشخصی را خریداری کنند.

براساس آخرین تصمیمات بانک مرکزی، اجرای طرح کارت اعبتاری در قالب خرید دین منتفی شده و این بانک به دنبال روشی دیگر برای اجرای آن است.

خرید دین، خرید اوراق و اسناد تجاری به قیمتی کمتر از مبلغ اسمی است. بنابراین روش تامین مالی طرح که قرار بود همانند خرید خودرو از طریق تامین مالی توسط بانک مرکزی با عاملیت چند بانک باشد، منتفی شده است.

اینکه آیا همچنان بانک مرکزی تامین کننده منابع مالی طرح کارت اعتباری خواهد بود یا خیر سوالی است که بانک مرکزی هنوز پاسخی به آن نداده است.

به نظر می‌رسد رشد نقدینگی قابل توجه با اجرای طرح کارت اعتبار در قالب خرید دین، یکی از دغدغه‌های اصلی بانک مرکزی است و به همین دلیل به دنبال تغییر روش اجرای آن است.

منبع: فارس
ارسال دیدگاه