تاریخ : ۱۳۹۴/۰۹/۱۵ - ۱۹:۰۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

آیا روس‌ها در فکر استفاده از سلاح شوروی بر ضد ترکیه هستند؟

روسیه مین هایی دریایی در اختیار دارد که می تواند دو تنگه بسفر و داردانل را به طور کلی مسدود کند.

به گزارش سیمرغ ما، رسانه های آمریکا در روزهای گذشته احتمال اقدام ترکیه را به بستن دو تنگه بسفر و داردانل به روی کشتی های جنگی روسیه بررسی کردند.
 
اسپوتنیک نوشت: چنین معروف است که ترکیه بر اساس موافقتنامه « مونترو » در سال ۱۹۳۶ در صورت درگیر شدن در جنگ حق دارد از عبور کشتی ها از این تنگه جلوگیری کند.
 
این رسانه های آمریکایی افزودند رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه شاید تلاش کند اقداماتش را توجیه و با این بهانه تنگه بسفر را ببندد که ترکیه در معرض تهدید نظامی روسیه قرار دارد و تصمیم منطقی ، بستن این تنگه به روی همه کشتی های روسی مستقر در دریایی سیاه است که با اهداف نظامی به سوریه می روند.
 
ولی آن چه که رسانه های آمریکایی نمی دانند این است که روسیه نیز کلید تنگه بسفر و داردانل را در اختیار دارد و از قدرت زیاد و کافی برای محروم کردن آنکارا از این دو تنگه برای همیشه برخوردار است.
 
روزنامه روسی « نیزاویسیمایا گازتا » اعلام کرد ، روسیه به تنهایی می تواند تنگه بسفر را ببندد و اردوغان و نزدیکانش نمی دانند که روسیه مین هایی دریایی در اختیار دارد که می تواند دو تنگه بسفر و داردانل را به طور کلی مسدود کند.
 
نگاهی اجمالی به مین های دریایی و قدرت آن:
ناوگان آمریکا اکتبر سال ۱۹۵۰ عازم بندری در کره شمالی برای محاصره کردن ارتش این کشور شد. کره شمالی در آن زمان کشتی جنگی یا جنگنده نداشت و اتحاد جماهیر شوروی و چین نیز وارد این تنش نشدند. ولی حادثه غافلگیر کننده ای رخ داد که آمریکایی ها آن را پیش بینی نکرده بودند. نیروی دریایی این کشور برتری دریایی خود در آب های کره شمالی را از دست داد زمانی که مین های این کشور ناوچه ها و کشتی های جنگی آمریکا را شکار کردند.
 
این یک نمونه از قدرت و موفقیت مین های دریایی است.
 
 
منبع:جام نیوز
ارسال دیدگاه