تاریخ : ۱۳۹۴/۰۹/۱۵ - ۱۸:۴۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

علی مطهری:وام ۲۵ میلیونی خرید خودرو برای خروج از رکود بود

نماینده مردم تهران در مجلس درباره ارائه وام ۲۵ میلیونی برای خرید خودرو از سوی دولت گفت: تعیین اولویت‌ها با دولت است. دولت می‌خواست با این کار یک مقدار از رکود اقتصادی خارج شویم.

به گزارش سیمرغ ما، علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی عصر امروز در همایش «جمهوری از آرمان تا واقعیت» که به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علامه در این دانشگاه برگزار شد، گفت: بعد از کودتای سال ۳۲ و در فضای بسته آن روز حادثه‌ ارزشمندی رخ داد که مانند نوری در تاریکی بود و موجب شد که ۱۶‌ آذر به عنوان روز دانشجو نامگذاری شود.

مطهری ادامه داد: هر مکتبی باید آرمان‌گرا باشد. اگر مکتبی نتواند به پیروان خودش آرمان بدهد پیروانش دچار بیهودگی و پوچی‌گرایی می‌شوند بنابراین مکتب خوب مکتبی است که به پیروانش آرمان بدهد.

وی تأکید کرد: حاکم کردن اسلام در دنیا آرمان انقلاب اسلامی است و این موضوع اساسا آرمان اسلام است. اسلام مربوط به قوم خاصی نیست و خالی از هر رنگ و نژادی است و به دنبال تشکیل حکومت واحد جهانی است.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم آرمان اسلام را دقیق بررسی کنیم به عدالت‌، آزادی و استقلال تقسیم می‌شود. همانطور که شعار اصلی انقلاب استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود.

وی گفت: باید روشن شود مقصود ما از شعارهایی که می‌دهیم چیست؟ این به ما کمک می‌کند تا در آینده دچار اختلاف نشویم.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه از نظر اسلام، عدالت اهمیت بالایی دارد، افزود: اگر عدالت در جامعه نباشد عدم تعادل روانی پدید می‌آید و باعث ایجاد دو طبقه متفاوت پرتوقع و محروم می شود. از طرفی عدم وجود عدالت موجب می‌شود جامعه به نظام عالم بدبین شود و این اندیشه که خوشبختی و سعادت بستگی به بخت انسان دارد در جامعه به وجود آید.

مطهری تصریح کرد: آزادی از شعارهای انقلابیون بود. آزادی انواع مختلفی دارد و گاهی انسان خودش آزادی خودش را محدود می‌کند و گاهی هم عوامل دیگر باعث می‌شود آزادی یک انسان محدود شود.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا کرسی‌های‌ آزاداندیشی همانطور که مد نظر مقام معظم رهبری است برگزار می‌شود، گفت: در کرسی‌های آزاداندیشی باید اندیشه‌ها، آزادانه نظرات خود را بگویند. در صدر اسلام هم می‌دیدیم که عده‌ای دور هم جمع می‌‌شدند و در رابطه با مسائل مختلف آزادانه نظر خود را بیان می‌کردند. حتی در یک جاهایی هم به پیغمبر و امامان توهین می‌کردند. من با اینکه برخی مواقع ما در این خصوص یکسری خط قرمز مصنوعی می‌سازیم موافق نیستم.

وی در ادامه در رابطه با سوال دیگری گفت: در مسئله عدالت ما بعد از انقلاب متفاوت بوده‌ایم. برخی جاها خوب عمل کردیم . مثلا از لحاظ  اقتصادی در برخی از موارد خوب عمل کردیم ولی شاید نتوانستیم درست این موضوع را مدیریت کنیم که این مسئله باعث پدید آمدن فاصله طبقاتی و مسائل دیگر شده است.

وی ادامه داد: در رابطه با آزادی بیان هم در برخی دوره‌ها موفق بودیم. مثلا در دوره اصلاحات و در اوایل دولت نهم در این راستا موفق بودیم ولی از سال ۸۸ به بعد این مسئله با مشکل روبه‌رو شد.

این نماینده مجلس افزود: در دوره سازندگی نیز آزادی بیان ایده‌آل نبود و در آن دوران تحمل انتقاد کم بوده است. در دوران جنگ هم به خاطر مشکلاتی که به وجود آمد درست نمی‌شود به این مسئله پرداخت و امروز ما در رابطه با آزادی بیان در شرایط خوبی نیستیم.

مطهری گفت: در شرایط جنگ دولت‌ها بنا به شرایطی مجبور بودند یکسری کارها را انجام دهند ولی این مسئله قابل سرایت به امروز نیست. البته برخی‌ها می‌خواهند آن دوره را با امروز مقایسه کنند که این درست نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس در رابطه با حوادث سال ۸۸ اظهار داشت: در حوادث سال ۸۸ معتقد بودم سه پایه باعث ایجاد چنین حوادثی شده است. یکی خطاهایی بود که برخی‌ از نهادهای حکومتی انجام دادند. دوم شیطنت‌های احمدی‌نژاد و سوم هم عدم تمکین موسوی و کروبی به قانون.

وی اضافه کرد: اگر بنا باشد مجازاتی صورت گیرد باید سهم هر سه عامل مشخص شود و هر کدام به اندازه خودش مجازات شوند. نباید تنها یک طرف را بدون حکم قضایی متهم کنیم زیرا این خلاف قانون است و نباید ادامه پیدا کند. این مسئله باید با گفت‌وگو حل شود.

مطهری در رابطه با موضوع ممنوع‌التصویری رئیس دولت اصلاحات گفت: این مسئله هم بدون حکم قضایی صورت گرفته است. ما هیچکس رانمی‌توانیم بدون حکم قضایی از حقش محروم کنیم. این قابل قبول نیست.

این نماینده مجلس تأکید کرد به ما گفته شده است که دادستان تهران چنین تصمیمی را گرفته است ولی وقتی ما از دادستان تهران پرسیدیم چیزی دستگیرمان نشد.

مطهری در رابطه با سوال دیگری تصریح کرد: اگر ظلم در جامعه حاکم شود جامعه از بین می‌رود و الان عدالت بر ظلم حاکم است و نمی‌توانیم بگوییم در جامعه اصلا عدالت نیست. محال است جامعه‌ای بدون عدالت حیات داشته باشد ولیکن بحث اندازه عدالت است که برای ما ایده آل نیست و آنچه به دنبال آن هستیم بالاتر از این حرف‌هاست.

وی در ادامه در رابطه با این سوال که نظر شما در رابطه با کلمه فتنه چیست، خاطرنشان کرد: استفاده از کلمه فتنه اشکالی ندارد ولی ما باید بدانیم کجا از آن استفاده کنیم. در فتنه گرد و خاک‌هایی برمی‌خیزد که تشخیص حق از باطل را مشکل می‌کند. در حوادث ۸۸ هم چنین شد، برخی از اصولگرایان هم در ابتدا شک داشتند که تقلب شده است یا نشده است. من جزو اولین کسانی بودم که از کلمه فتنه استفاده کردم ولی اینکه از این کلمه استفاده سیاسی کنیم درست نیست.

این نماینده مجلس در رابطه با این سوال که در کشور ما آیا جایی برای نقد رهبری وجود دارد یادآور شد: رهبری در دیدار با دانشجویان به صراحت گفتند که از من انتقاد کنید و من از انتقاد استقبال می‌کنم. در جای دیگر هم باز گفته‌اند که عده‌ای خیال می‌کنند باید حرف من را تکرار کنند، هر کسی باید حرف خودش را بزند.

مطهری ادامه داد: اینکه یک عده بخواهند فضای انتقادناپذیری را در مورد رهبری ایجاد کنند واقعیتی است که وجود دارد. برخی کاسه‌های داغ‌تر از آش وجود داشته که اجازه نقد از رهبری را نمی‌دهند. اشکال را باید از اصولگران دانست که به دنبال بت سازی هستند. مشکل شاید از کسانی باشد که دم از ولایتمداری می‌زنند.

نماینده مردم تهران در مجلس در رابطه با این سوال که آیا مارکسیست‌ها هم می‌توانند در دانشگاه آزادی بیان داشته باشند، گفت: در آستانه انقلاب مطرح می‌شد احزاب غیر اسلامی هم اجازه فعالیت دارند ولیکن همان طور که شهید مطهری گفته‌اند باید با تابلوی خودشان فعالیت کنند.

در دانشگاه‌ها هم اگر به این شکل باشد و با تابلوی خودشان فعالیت کنند مشکلی ندارد ولی فعلا با توجه به قوانین این کار امکان ندارد.

وی در ادامه در رابطه با وام ۲۵ میلیونی دولت برای خرید خودرو افزود: تعیین اولویت‌ها با دولت است. دولت می‌خواست با این کار یک مقدار از رکود اقتصادی خارج شویم.

مطهری ادامه داد: کاهش تعرفه‌ خودروهای خارجی همیشه مسئله بوده. در گذشته هم یکبار این کار صورت گرفت ولی با عکس‌العمل‌های زیادی روبه‌رو شد. در کل از طرفی باید کارخانه‌های داخلی ورشکست نشوند و از طرفی هم باید مردم حق انتخاب داشته باشند.

این نماینده مجلس ادامه داد: به اعتقاد من اگر تعرفه خودروهای خارجی کمتر شود خودروسازان داخلی مجبور می‌شوند کیفیت را بالا ببرند و این در درازمدت خوب است.

مطهری در مورد سوالی پیرامون رابطه با آمریکا گفت: از ابتدای انقلاب قرار به قطع رابطه با آمریکا نبود ولیکن حوادثی رخ داد که باعث شد آمریکا ارتباطش را با ما قطع کند. در موضوع رابطه مهم این است که ما از آرمان‌های اصلی خود عقب‌نشینی نکنیم. یعنی ما از آرمان فلسطین عقب نکشیم. اگر رابطه داشته باشیم ولی از آرمان‌های خود عقب‌نشینی نکنیم موردی ندارد و ممکن است باعث پیشرفت هم شود. البته امروز شرایط فراهم نیست.

وی گفت: اینطور نیست که اگر رابطه با آمریکا برقرار شود انقلاب به پایان می‌رسد. نفس رابطه اشکالی ندارد.

این نماینده مجلس در مورد سوالی پیرامون شعار مرگ بر آمریکا گفت: این شعار یعنی مرگ بر سیاست های آمریکا و تا زمانی که آمریکا از اسرائیل حمایت می‌کند اشکالی ندارد که این شعار را به کار بگیریم.

وی در ادامه در خصوص بحث نظارتی مجلس تأکید کرد: مجلس اکنون قانون نظارت بر نمایندگان را اجرا می‌کند و هیأت نظارتی بر رفتار نمایندگان وجود دارد و شکایت‌هایی را که در این خصوص می‌شود پیگیری می‌کند.

مطهری افزود: مخالفت من با این طرح به دلیل این بود که ممکن است در کار نمایندگان محدودیت ایجاد شود و دست آنها بسته شود.

این نماینده مجلس اظهار داشت: مجلس در خیلی از اوقات به وظیفه خودش در رابطه با نظارت عمل کرده البته برخی جاها هم کوتاهی کرده است. برخی‌ها در جاهایی خط قرمزهایی ایجاد کردند که ممکن است در آنجا نظارت دقیقی وجود نداشته باشد. به طور مثال اگرچه در بیت رهبری نظارت وجود دارد و خود رهبری هم فرمودند می‌توانید حتی از دفتر من هم تحقیق و تفحص کنید ولی گاهی خود مجلس ملاحظاتی می‌کند و وارد برخی از حوزه‌ها نمی شود.

مطهری افزود: برخی نهادهای نظامی هم که وارد اقتصاد شدند و قدرت اقتصادی به وجود آوردند ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در اقتصاد کشور شوند که در برخی از این مسائل مجلس وارد نمی‌شود.

این نماینده مجلس اضافه کرد: متأسفانه ما برخی مواقع برای خودمان خط قرمزهای مصنوعی درست کرده ایم که نباید اینطور باشد.

مطهری در خاتمه در رابطه با سوالی پیرامون مسائل پیش آمده برای پدیده شاندیز گفت: اطلاعات من در این رابطه کامل نیست و آن چیزی که اطلاع دارم این است که این شرکت کار بزرگی را انجام داده و کار خوب پیش رفت تا اینکه متوقف شد و الان به کار خودش ادامه می‌دهد ولی حق تبلیغات ندارد. وقتی به یک شرکت مجوز داده شده باید پای آن ایستاد.

انتهای پیام/ فارس

ارسال دیدگاه