تاریخ : ۱۳۹۴/۰۹/۱۱ - ۲۲:۱۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

گزارش آژانس درباره PMD: نشانه‌هایی از فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای ایران بعد از ۲۰۰۹ وجود ندارد

گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره موضوع PMD به شورای حکام ارائه شد؛ این گزارش تصریح می‌کند نشانه‌هایی از فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای ایران بعد از سال ۲۰۰۹ وجود ندارد.

به گزارش سیمرغ ما، گزارش یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره PMD دقایقی قبل منتشر شد.

 

این گزارش ارزیابی نهایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره مسائل گذشته موسوم به «PMD» است که در اختیار اعضای آژانس قرار می‌گیرد. 

 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این گزارش، مدعی شده ایران پیش از سال ۲۰۰۳ برخی اقدامات تحقیق و توسعه در زمینه سلاح‌های اتمی انجام داده است، اما بعد از سال ۲۰۰۹، نشانه‌هایی از فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای ایران وجود ندارد. 

 

کشورهای عضو گروه ۱+۵ نیز بر طبق بند ۱۴ برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) باید قطعنامه‌ای را با هدف بستن موضوع PMD به شورای حکام ارائه کنند و شورای حکام نیز نسبت به تصویب این قطعنامه و بستن پرونده مبادرت کند که این اقدام ظرف دو هفته آینده صورت خواهد گرفت.

گزارش آمانو به نشست یک روزه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در تاریخ ۱۵ دسامبر سال جاری (۲۴ آذرماه ) در مقر آژانس در وین برگزار می‌شود، ارائه خواهد شد و اعضای شورای حکام ان را بررسی و در باره آن تصمیم خواهند گرفت.

 

رضا نجفی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش از این درباره پرونده PMD گفته بود: بستن این پرونده در اختیار شورای حکام است و نه مدیرکل آژانس.

 

وی عنوان کرد: بستن پرونده به تصمیم شورای حکام نیاز دارد و با اینکه گزارش مدیرکل مهم است اما بستن پرونده از اختیار اعضاست نه مدیرکل و از طرفی هم کشورهای ۱+۵ طبق برجام متعهد هستند که قطعنامه‌ای را با هدف بستن موضوع به شورای حکام ارائه دهند.

 

یوکیا آمانو رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی اخیرا در جمع خبرنگاران در وین و در اولین اظهارنظر رسمی درباره نتیجه PMD گفته بود: گزارش آژانس درباره ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران نه سیاه است و نه سفید.

 

وی تاکید کرد که این گزارش به نتیجه قطعی درباره موضوع فعالیت های هسته‌ای گذشته ایران نخواهد رسید.

 

سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای نیز اخیرا درباره گزارش آمانو گفت: آمانو مجری تصمیمات شورای حکام است و گزارش ارزیابی خود را ارائه می‌کند و این شورای حکام است که تصمیم می‌گیرد. اگر موضوع بسته نشود ما با وقفه‌ مواجه خواهیم شد.

 

این مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای گفت: ما انتظار داریم آمانو گزارش متعادل و مبتنی بر واقعیات ارائه کند. مشخص است که درباره آن چه ادعا می‌شود پانزده سال پیش اتفاق افتاده نیم توان گزارش دقیق ارائه کرد.

 

معاون وزیر امور خارجه افزود: از آمانو انتظار نمی‌رود گزارش ۱۰۰ درصدی را بتواند ارائه کند اما گزارشی مبتنی بر واقعیات را انتظار داریم.

 

علاوه بر این محمدجواد ظریف روز یکشنبه در نشست خبری مشترک با همتای یونانی خود در خصوص گزارش یوکیا آمانو در بسته شدن پرونده PMD عنوان کرد: ما درباره نقشه راه با آژانس توافق کردیم یک بار برای همیشه این موضوعات را از سر راه برداریم و آژانس هم تایید کرده است که ایران همه سوالات را پاسخ داده است و نقشه راه را انجام داده است.

 

وی ادامه داد: ما منتظر گزارش آمانو هستیم و مهم تر از گزارش آمانو منتظر تصمیم شورای حکام برای بستن مسائل گذشته هستیم که به غلط به آن PMD گفته می‌شد چون برنامه‌های ایران هیچ بعد نظامی نداشته که به آن پی. ام. دی گفته شود.

 

متن کامل گزارش آمانو که نسخه‌ای از آن در اختیار خبرگزاری فارس قرار گرفته است به شرح زیر است: 

 

خلاصه

۸۶٫ تمامی فعالیت‌های موجود در نقشه‌راه، مطابق برنامه مورد توافق به اجرا در آمدند. ایران، درباره اسناد مرتبط با موضوعات گذشته و باقی‌مانده توضیحات مکتوب و اسناد مرتبط را ارائه کرد، آژانس سوالاتی را درباره ابهام‌های مرتبط با توضیحات ایران مطرح کرد و نشست‌هایی برگزار شدند. اژانس اقدام به انجام فعالیت‌های پادمانی در برخی اماکن مدنظر آژانس، از جمله در سایت پارچین کرد و نشست پایانی فنی برگزار شد. اجرای نقشه‌راه تعامل محتوایی‌تر میان آژانس و ایران راتسهیل کرد. 

 

۸۷٫ ارزیابی آژانس این است که قبل از پایان سال ۲۰۰۹ طیفی از فعالیت‌های مرتبط با ساخت ابزار انفجاری در ایران به صورت تلاش‌های هماهنگ انجام شده است، و برخی از فعالیت‌ها قبل از سال ۲۰۰۳ انجام شده‌اند. 

 

 

در حال تکمیل…

 

منبع: فارس

ارسال دیدگاه