تاریخ : ۱۳۹۴/۰۹/۱۱ - ۱۲:۳۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

اوباما: بعد از ۱۱ سپتامبر با مظنونان برخورد خوبی نشد/ برخوردها ضدارزشی بود

رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید که در روزهای پس از ۱۱ سپتامبر، نیروهای امنیتی از سر ناچاری و یا شاید بی‌دقتی، برخوردهایی با مظنونین داشته‌اند که بر خلاف ارزش‌های جامعه آمریکا بوده است.

به گزارش سیمرغ ما، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا که برای شرکت در اجلاس تغییرات آب و هوایی به پاریس رفته، روز سه‌شنبه با نشریه «موند» گفت‌وگو کرد و در خصوص حوادث تروریستی فرانسه و وجوه مشابه آن با ۱۱ سپتامبر سخن گفت.

اوباما ابتدا طبق معمول سخنان چند هفته پیش خود در خصوص حوادث پاریس،  از علاقه شخصی خود و ملت‌اش به فرانسه و خصوصاً شهر پاریس سخن گفت و به خاطر حوادث تروریستی اخیر به فرانسوی‌ها تسلیت گفت.

وی از مردم فرانسه خواست که در سایه این حملات، برخورد نامناسبی با اقلیت‌های مذهبی نداشته باشند تا زمینه نیروگیری داعش، تقویت نشود.

اوباما به ورود پناهجویان سوری به اروپا هم اشاره کرد و به اروپایی‌ها توصیه کرد که به اصول لیبرال دموکراسی پایبند بمانند. رئیس‌جمهور آمریکا فرصت استفاده از استعدادهای پناهجویان را هم به ساکنان قاره سبز گوشزد کرد.

در ادامه، نوبت سوالات به گوانتانامو رسید؛ زندان بدنامی که البته مکانش هم در یک جزیره در بخشی تصرف‌شده از خاک کوبا است.

اوباما برای سخن گفتن در خصوص لزوم بسته شدن گوانتانامو که البته یکی از وعده‌های انتخاباتی محقق‌ نشده اش بوده، گفت: «پس از ۱۱ سپتامبر، در یک شرایط جنگی بودیم و ترس شدیدی در میان مردم افتاده بود. در جمع‌آوری اسناد، دقت کافی به خرج داده نمی‌شد و البته گاهی این کار ناممکن بود و گاهی هم بر اثر بی‌دقتی.»

رئیس‌جمهور آمریکا که داشت به قانون‌شکنی‌های نیروهای امنیتی کشورش در روزهای پس از ۱۱ سپتامبر اعتراف می‌کرد، ادامه داد: «در حقیقت از برخی‌ها به گونه‌ای بازجویی شد که بر خلاف ارزش‌های ما بود. با درنظر گرفتن همه این‌ها، گوانتانامو هنوز ابزاری برای نیروگیری جهادگرایان (تروریست‌ها) است؛ این ابزاری است که باید از دست آنها گرفته شود. من برای این کار تا آخرین روز ریاست‌جمهوری‌ام تلاش می‌کنم.»

در آخرین لحظات این مصاحبه، خبرنگار از اوباما خواست که «فرانسوا اولاند» و «نیکولاس سارکوزی» روسای جمهور فعلی و سابق فرانسه را با هم مقایسه کند.

اوباما گفت: «آنها خیلی با هم متفات‌اند، فرانسوا عینک می‌زند ولی نیکلاس نه!»

انتهای پیام/ فارس

ارسال دیدگاه