تاریخ : ۱۳۹۴/۰۶/۲۴ - ۸:۳۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

حج بازارتان قبول!

افراط وتفریط و عدم پرداخت به امورات اهم همیشه موجب غفلت از حقیقت آموزه ی دینی می گردد.

به گزارش سیمرغ ما، افراط وتفریط و عدم پرداخت به امورات اهم  همیشه موجب غفلت از حقیقت  آموزه ی دینی می گردد.آموزه هایی که راه سعادت بشری را ترسیم می کنند.

 
حج به عنوان یکی از واجبات الهی که سالانه میلیونها مسلمان با هر رنگ و نژادی در سرزمین وحی گرد هم آمده و بزرگترین اجتماع مسلمین را شکل می دهند تا از اثرات فردی و اجتماعی این فریضه الهی برخوردار شوند. که متاسفانه برخی از حجاج با ابتلاء به معضل بازارگردی از فیوضات این عمل عبادی به حداقل‌ها اکتفا می‌کنند و از حقیقت حج که به تعبیر امام رضا(ع) در پاسخ به فضل بن شاذان که می فرمایند: «حج به سوی خدا رفتن و در پیشگاه باری تعالی حاضر شدن است» غافلند.
 
حج بازارتان قبول! / پولي كه حجاج ايراني به اقتصاد عربستان واريز مي كنند
 
 
خریدن سوغاتی همیشه به عنوان یکی از دغدغه های زائرین مطرح بوده هرچند که نسبت به اصل قضیه در روایات ما سفارش شده است به نحوی که امام صادق(ع) می فرماید: «اذا سافرَ احدُكم فَقَدَمَ من سَفرِهِ فليَاءت اهلَهُ بما تَيسير ولو بحجرٍ؛ وقتى كه يكى از شما به مسافرت مى رود، با دست خالى بخانه باز نگردد بلكه هنگام بازگشت از سفر براى اهل و عيال خود هديه اى بياورد اگر چه در دست او سنگ ناچيزى باشد.»
 
در این روایت به روشنی مشخص است که معصوم سفارش به هدیه دادن کرده و این هدیه را می شود از هر مکانی تهیه کرد. پس الزامی برای خرید از کشور یا شهری که بدان سفر صورت گرفته نیست.
 
 
اما وجود اینگونه روایات دلیل بر این نیست که اکثر اوقات زائرین صرف خرید گردد. لذا برای  جمع این دو مقوله یعنی استفاده کامل از این سفر معنوی وعمل به اینگونه روایات نیاز به یک فرهنگ جامع زیارتی داریم.
 
 
خریدهای میلیاردی حجاج ایرانی از عربستان
سازمان حج و زیارت در راستای منویات مقام معظم رهبری اولین گام را برداشته و برخی کالاهای مورد نیاز حجاج را در داخل خریداری می کند. به گفته رییس سازمان حج و زیارت خرید اقلام مصرفی حجاج از ۲۲ قلم در سال ۹۲ ، و ۶۱ قلم در سال ۹۳ ـ یعنی ۵۰ درصد اقلام مورد نیاز حجاج ـ رسید. این سازمان در سال ۹۳ حتی با وجود محدودیت هایی که در کشور عربستان وجود دارد، بخشی از گوشت و ۶ ـ ۷ قلم از میوهای مصرفی حجاج در داخل کشور تهیه کرد.
 
اما در آن سوی قصه، حکايتي تلخ از سوی حجاج کشورمان رقم می خورد.
 
طبق اعلام سازمان حج و زیارت سالانه بین ۸۵۰ هزار تا ۹۰۰ هزار نفر از هموطنمان به حج تمتع و عمره مشرف می شوند.
 
اگر هر حاجی در این سفر حداقل ۱۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال برای سوغاتی در کشور عربستان خرج کند پولی بین  9/500/000/000/000 ـ ۸/۵۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ هزینه بسیار هنگفتی که در واقع از یاری رساندن به چرخه اقتصاد کشورمان خارج می شود.
 
با توجه به سفارش  مقام معظم رهبری براقتصاد مقاومتي و در راستای کمک به اقتصاد کشورمان، آيا بهتر نیست زائرین بیت‌الله‌الحرام عمده خریدهای خود را در داخل کشور انجام داده تا از خروج  ارز از کشور جلوگیری کرده و موجب تقویت اقتصاد کشورمان شوند.
 
با این عمل علاوه بر حمایت از تولید داخلی و عمل به روایات وارده در خصوص خرید سوغات، از تقویت اقتصاد کشوری که سردمداران آن عامل ریختن خون هزاران بیگناه در یمن، بحرین، عراق، سوریه و سایر کشورهای اسلامی دخیل هستند، جلوگیری می‌کنند.
 
 
حج بازارتان قبول! / پولي كه حجاج ايراني به اقتصاد عربستان واريز مي كنند
 
 
از مباحثه اقتصادی که بگذریم فضیلت پرداختن به اعمال عبادی در اماکن مقدسه سرزمین وحی از یک سو و از سوی دیگر فرصتی که ممکن است بار دیگر برای برخی‌ها تکرار نشود، آیا این سوالات را به ذهن حجاج عزیز کشورمان متبادر نمی کند؛
 
ـ چرا باید بیشتر وقتمان را صرف خرید از بازارهای کشور عربستان کنیم؟
ـ آیا بهتر نیست به نیابت از عزیزانمان که قصد خرید سوغات برای آنها را داریم در این اماکن مقدس به عبادت بپردازیم؟
ـ پول خرید سوغاتی‌های ما از این کشور، صرف کشتن کدام انسان بی‌گناه در کشورهای اسلامی می شود؟
ـ آیا ما دوباره به حج مشرف می شویم که بهترین اوقاتم را به بازارگردی بگذرانیم؟
 
 
منبع:جام نیوز

 

ارسال دیدگاه