تاریخ : ۱۳۹۴/۰۹/۰۹ - ۲۳:۱۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

وزش باد شدید و باران در نجف و کربلا

همچنین در روز سه شنبه جنوب عراق و شهرهای مقدس نجف و کربلا با وزش باد و در برخی نقاط گرد و خاک و از اواخر وقت گاهی بارش پراکنده باران پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش سیمرغ ما، مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی کشور ضمن اشاره به غبارآلود بودن هوای ۴ شهر صنعتی در روز دوشنبه، از پیش‌بینی ورود سامانه بارشی در روز سه‌شنبه خبر داد و گفت: شدت بارش‌های بعدازظهر روز سه‌شنبه در غرب کردستان، غرب آذربایجان غربی، جنوب کرمانشاه، ایلام، لرستان و روز چهارشنبه در شمال خوزستان، لرستان، جنوب همدان و شمال البرز، شمال تهران و شمال قزوین خبر داد.

 

احد وظیفه در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: بر اساس داده‌ها و الگوهای پیش‌یابی هواشناسی، امروز (دوشنبه) و اوایل وقت روز سه‌شنبه تداوم پایداری جو، سبب کاهش کیفیت و غبارآلود شدن هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت تهران، کرج، اصفهان و اراک خواهد شد.

 

وی اظهار کرد: از روز سه‌شنبه با ورود یک سامانه بارشی درغرب و شمال غرب کشور بارش باران، گاهی با رعد و برق و در مناطق کوهستانی شمال غرب بارش برف شروع می شود که بتدریج تا اواخر وقت بخش‌هایی از جنوب غرب و دامنه‌های جنوبی البرز را فرا‌می گیرد.

 

مدیرکل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی کشور اظهار کرد: روز چهارشنبه بارش‌ها در جنوب غرب، غرب، دامنه‌های زاگرس مرکزی و جنوبی و دامنه‌های جنوبی البرز ادامه خواهد داشت و در شمال غرب و غرب کشور موقتا از ناپایداری کاسته می‌شود.

 

به گفته وظیفه، شدت بارش‌ها بعدازظهر روز سه‌شنبه در غرب کردستان، غرب آذربایجان غربی، جنوب کرمانشاه، ایلام، لرستان و روز چهارشنبه شمال خوزستان، لرستان، جنوب همدان و شمال البرز، شمال تهران و شمال قزوین پیش‌بینی می‌شود، همچنین روز سه‌شنبه در بعضی ساعات وزش باد شدید جنوبی در استان‌های گیلان و اردبیل رخ خواهد داد.

 

وی افزود: با افزایش سرعت باد در عراق از‌ بعد‌از‌ظهر دوشنبه و طی روز سه‌شنبه پدیده گرد و خاک در برخی مناطق جنوب غرب کشور و جنوب عراق دور از انتظار نیست، همچنین بعداز ظهر روز سه‌شنبه وزش باد شدید در برخی مناطق شمال شرق کشور پیش‌بینی می‌شود.

 

مدیرکل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی کشور در مورد وضعیت هوای استان تهران گفت: آسمان امروز تهران، صاف، در پاره‌ای نقاط غبار محلی، گاهی وزش باد با بیشینه و کمینه دمای ۱۷ و ۹ درجه سانتیگراد است، همچنین آسمان این استان در روز سه‌شنبه، نیمه ابری و غبارآلود، در بعدازظهر ابری، در پاره‌ای نقاط بارش باران، گاهی وزش باد و در ارتفاعات بارش برف و در روز چهارشنبه، ابری و بارش باران، در ارتفاعات بارش برف، گاهی وزش باد، در اواخر وقت نیمه ابری با بیشینه و کمینه دمای ۱۷ و ۶ و ۱۵ و ۸ درجه سانتیگراد خواهد بود.

وظیفه در ادامه با اشاره به اخطاریه سازمان هواشناسی کشور به تشدید بارش باران و برف در ارتفاعات استان‌های نیمه غربی کشور و دامنه‌های البرز طی روزهای سه‌شنبه تا پنچشنبه اشاره کرد و گفت: روز سه‌شنبه، ۱۰ آذر بارش باران و برف در ارتفاعات غرب آذربایجان غربی، غرب کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان و شمال خوزستان رخ خواهد داد که در ایلام و لرستان و شمال خوزستان گاهی با رگبار و رعد و برق و احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و در برخی نقاط بارش تگرگ همراه است و در جاده‌های کوهستانی اختلال در تردد جاده ای به سبب بارش برف و لغزندگی پیش‌بینی می‌شود.

 

وی گفت: همچنین در روز سه شنبه جنوب عراق و شهرهای مقدس نجف و کربلا با وزش باد و در برخی نقاط گرد و خاک و از اواخر وقت گاهی بارش پراکنده باران پیش‌بینی می‌شود.

 

وی افزود: در روز چهارشنبه مصادف با اربعین حسینی هم استان‌های شمال غرب کشور، شامل آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، اردبیل و زنجان با بارش پراکنده باران و در ارتفاعات بارش خفیف برف در برخی نقاط با اختلال در تردد جاده‌ای، استان‌های جنوب غرب و غرب کشور شامل ایلام، جنوب کرمانشاه، شمال خوزستان، لرستان و کهگیلویه و بویر احمد با بارش باران و در ارتفاعات با بارش برف همراه خواهد بود که در ایلام و لرستان و شمال خوزستان گاهی رگبار و رعد و برق و احتمال تگرگ و آبگرفتگی معابر عمومی وجود دارد، همچنین برای شهرهای جنوبی عراق شامل نجف و کربلا بارش پراکنده و گاهی رعد و برق و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

 

مدیر کل پیش‌بین و هشدارسریع سازمان هواشناسی کشور با اشاره به اینکه در روز پنجشنبه، ۱۲ آذر در استان‌های کهگیلویه و بویر احمد ، چهارمحال بختیاری، شمال خوزستان بارش باران و در ارتفاعات زاگرس بارش برف پیش بینی می‌شود، ادامه داد: در شمال و ارتفاعات البرز و شمال غرب کشور هم با فعالیت شاخه شمالی موج، بارش برف و در استان‌های واقع در غرب کشور بارش برف و باران پیش‌بینی می‌شود، در این روز در شهرهای زیارتی جنوب عراق وزش باد شدید و کاهش محسوس دما، حدود ۱۰ درجه سلسیوس پیش‌بینی می‌شود.

 

شایان ذکر است؛ بتدریج با گذر این سامانه کاهش محسوس و قابل توجه دما در نیمه شمالی کشور از جمعه تا یکشنبه هفته آتی پیش‌بینی میشود که در شمال، شمال شرق و شمال غرب کشور دمای کمینه به زیر صفر درجه سلسیوس خواهد رسید و برخی نقاط در شمال شرق کشور در این مدت بیش از ۱۵ درجه افت دما خواهد داشت.

 

از اینرو توصیه می‌شود با توجه به وضعیت جوی پیش‌بینی شده، اقدام لازم برای حفظ ایمنی و جلوگیری از خسارات احتمالی توسط هموطنان گرامی و سازمانها و ارگان‌های مسئول شامل احتیاط لازم و به همراه داشتن تجهیزات زمستانی در جاده‌های کوهستانی مناطق یاد شده، انجام پیش گیری‌های لازم در مناطق جنوب غرب کشور در مناطقی که احتمال آبگرفتگی معابر وجود دارد، عدم تردد در مناطق کوهستانی جنوب غرب به سبب احتمال رعد و برق و احتیاط لازم برای جلوگیری از خسارت در مناطق جنوب غرب کشور به سبب بارش تگرگ بعمل آید.

منبع: ایسنا
ارسال دیدگاه