تاریخ : ۱۳۹۴/۰۹/۰۸ - ۱۸:۴۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

مروری بر HIV و راه‌های ابتلا به آن/ برگزاری دوره‌های آموزشی HIV در مدارس سیمرغ

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان سیمرغ با اشاره به اینکه HIV یک بیماری پرهزینه است، تصریح کرد: این بیماری علاوه بر خطرناک بودن، هزینه بالایی نیز دارد و یک سرمایه هنگفتی را از بودجه بهداشتی می‌بلعد.

به گزارش سیمرغ ما، دکتر محمدرضا احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: HIV یک بیماری است که علائم وسیعی دارد و در واقع خود ویروس HIV عامل بیماری نمی‌شود و فقط باعث از کار افتادن سیستم ایمنی بدن می‌شود.

 

وی افزود: وقتی توسط این ویروس سیستم دفاعی بدن از کار بایستد هر بیماری می‌تواند وارد این سیکل شود و خود را نشان دهد.

 

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان سیمرغ اضافه کرد: راه انتقال ویروس HIV فقط از طریق خون و تماس دو خون است و عامل انتقال خون‌آلوده به خون سالم هم می‌تواند یک وسیله ساده در دندان‌پزشکی هم یک سرنگ آغشته به خون‌آلوده باشد.

 

این مسئول یکی دیگر از راه‌های انتقال ویروس HIV را تماس‌های جنسی اعلام کرد و گفت: این ویروس با درصد بسیار کمتر از طریق شیر مادر و بزاق نیز می‌تواند انتقال پیدا کند.

 

احمدی تاکید کرد: باید به مرحله‌ای برسیم که راه‌های پیشگیری را مدنظر قرار دهیم و خوشبختانه سیستم درمانی و کادر پزشکی ما چون آگاهی کامل نسبت به این موضوع را دارند راه‌های پیشگیری را به‌ درستی رعایت می‌کنند.

 

وی متذکر شد: یکی از راه‌های مهمی که در انتقال این بیماری در ایران وجود دارد انتقال بیماری از طریق سرنگ مشترک است.

 

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان سیمرغ با بیان اینکه در برخی کشورها معضل اعتیاد را پذیرفتند، خاطرنشان کرد: در این کشورها سرنگ‌های رایگان برای جلوگیری از انتقال این بیماری در اختیار معتادین قرار می‌دهند.

 

این مسئول تصریح کرد: چون اکثر تزریقات معتادین از طریق داخل رگ صورت می‌گیرد احتمال انتقال ویروس از فرد بیمار به فرد سالم به مقدار قابل‌توجهی افزایش پیدا می‌کند.

 

وی با تأکید بر اینکه با روبوسی کردن، دست دادن و حتی استفاده از حوله مشترک این ویروس انتقال پیدا نمی‌کند، گفت: این ویروس از طریق خون ردوبدل می‌شود.

 

احمدی بیان کرد: یکی از معضلاتی که افراد HIV+ با آن روبه‌رو هستند اخراج از محل کار به دلیل این بیماری است.

 

وی در این خصوص اظهار کرد: بزرگ‌ترین و منفی‌ترین کار اخراج از محل کار است چراکه فرد دچار ضربه روحی می‌شود و احتمال پناه بردن به اعتیاد نیز در این فرد وجود دارد.

 

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان سیمرغ ادامه داد: اگر این فرد به اعتیاد پناه ببرد، تبدیل به یک مرکز انتقال بیماری می‌شود و حتی ممکن است با عکس‌العمل منفی این شخص روبه‌رو شویم.

احمدی گفت: افراد مبتلا به HIV+ می‌توانند در محیط کار خود بمانند و به‌دوراز هیچ مشکل و نگرانی برخورد و فعالیت روزمره خود را داشته باشند.

 

 

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان سیمرغ با بیان اینکه در سال‌های جاری وزارت بهداشت بصورت جدی در حال کنترل و آموزش در خصوص این بیماری است، تصریح کرد: در سال جاری آموزش و معرفی ویروس HIV بصورت ویژه در دستور کار قرار دارد.

 

وی اضافه کرد: خوشبختانه امروزه در دورترین نقاط مملکت نیز در خصوص این بیماری اطلاع دارند و به‌ جرأت می‌توان گفت که ۹۵% مردم کشور این بیماری را شناخته و راه‌های جلوگیری از آن را می‌دانند.

 

احمدی با اشاره به اینکه HIV یک بیماری پرهزینه است، بیان کرد: این بیماری علاوه بر خطرناک بودن، هزینه بالایی نیز دارد و یک سرمایه هنگفتی را از بودجه بهداشتی می‌بلعد.

 

وی در پایان گفت: در هر ماه دوره‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی را به خصوص در سطح مدارس برگزار می‌کنیم، چراکه دانش‌آموزان قدرت گیرایی بیشتری دارند و خانواده‌ها نیز بصورت جدی پیگیر آموزش‌های خارج از درس مدارس هستند.

ارسال دیدگاه