تاریخ : ۱۳۹۴/۰۹/۰۸ - ۱۳:۱۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

«تجویز سرم» درآمد زایی جدید بیمارستان‌ها

تزریق سرم یکی از مواردی است که در کشور ما بی‌رویه انجام می‌شود و یک اقدام شایع بین بیماران و مراکز درمانی است.

به گزارش سیمرغ ما، شاید این اتفاق برای شما هم افتاده باشد که بعد از یک روز کاری خسته‌کننده، دچار بی‌حالی و سرگیجه شده باشید و احساس کنید قند خونتان پایین آمده است و بخواهید برای تزریق سرم به نزدیکترین درمانگاه مراجعه کنید تا حالتان بهتر شود.

حالا گذشته از این احساسات در سریال‌های تلویزیونی هم هر وقت می‌خواهند وضعیت بیمار را کامل و تمام به بیننده منتقل کنند پزشکی بر بالین بیمار حاضر می‌‌شود و سرم را با دقت برای بیمار تجویز می‌کند.

همچنین در بخش‌های بیمارستان هم شاید برخلاف انتظار باز هم سرم یکه‌تاز میدان درمان است و وظیفه همراه بیمار چک کردن لحظه به لحظه سرم است. اما آیا واقعاً مصرف سرم ضروری است؟

چرا برخی از افراد با کوچکترین احساس ضعف و سرگیجه یا خستگی تصور می‌کنند به تزریق سرم نیازمندند؟ آیا تزریق سرم در افرادی که مشکل جدی پزشکی ندارند کار درستی است؟

پاسخ به این سؤالات ما را بر آن داشت تا یک بازدید میدانی به یکی از بیمارستان‌ها داشته باشیم و پای صحبت یکی از تکنسین‌های اورژانس بنشینیم.

سرم جیب پزشکان را پرپول می‌کند
یکی از تکنسین های اورژانس بیمارستان نمازی شیراز که نمی‌خواست نامش فاش شود در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، بیان کرد: یکی از دلایلی که پزشکان برای بیماران سرم تجویز می‌کنند این است که تعرفه‌ آن را به صورت درصدی دریافت می‌کنند.

وی افزود: برای مثال اگر ۵۰ سرم در یک شیفت تزریق شود تعرفه ۲۵ سرم برای پزشک حساب می‌شود و ۲۵ سرم دیگر به حساب درمانگاه واریز می‌‌شود.

وی ادامه داد: این کار ریشه در رفتار پزشک دارد به این معنی که هر دارویی که درآمدزایی دارد بیشتر تجویز می‌شود و این در کنار فرهنگ مردم به یک باور غلط تبدیل شده است.

سرم یا آمپول ؟کدامیک؟
تزریق سرم یکی از مواردی است که در کشور‌ ما بی‌رویه انجام می‌شود این اقدام به علل متعددی اتفاق می‌افتد. برخی از بیماران تزریق مایعات وریدی را به درمان خوراکی ترجیح می‌دهند زیرا معتقدند تزریق سرم در درمان بیماری‌شان مؤثرتر است و هنگامی که برای درمان به پزشک مراجعه می‌کنند اگر پزشک تمایلی به تجویز سرم نداشته باشد تصور می‌کنند اقدام‌های انجام شده برای درمانشان کافی نیست.

یکی از پرستاران بیمارستان چمران تهران در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: از دید بیمارستان پزشک خوب پزشکی است که سرم بیشتری تجویز کند زیرا اکثر مراجعین به بیمارستان این تصور را دارند که با تزریق سرم سر حال‌تر می‌شوند یا بیماری‌شان بهتر می‌شوند.

سرم آنقدرها هم ضروری نیست
وی تصریح کرد: می‌توان گفت برای بیماران اینگونه جا افتاده است که درمان تمام مریضی‌ها تزریق سرم است.

وی افزود: سرم به دلیل وریدی بودن عملکرد سریع‌تری نسبت به داروهای دیگر دارد اما در اغلب موارد با یک آمپول بیمار به بهبودی دست پیدا می‌کند.

آیا مصرف سرم در ایران روند طبیعی دارد؟
در کشورهای توسعه‌یافته، مصرف سرم بسیار کمتر از ایران است تا زمانی که فرد توانایی خوردن غذا یا مایعات را دارد نباید به او سرم تزریق شود. اگر چه سرم یک روش در درمان بیماری‌ها است اما باید نسبت به تزریق سرم حساس بود و با صلاح‌دید پزشک اقدام به این کار کرد.

ایرج خسرونیا متخصص داخلی در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در ایران از هر ۱۰۰ بیماری که به پزشک عمومی مراجعه می‌کنند به ۱۰ نفر آن‌ها سرم و آمپول تجویز می‌کنند اما این کار توسط متخصصین انجام نمی‌گیرد زیرا می‌تواند عوارض و خطرات جدی برای بیمار داشته باشد.

قلبتان به پرتگاه سقوط می رود
خسرونیا ادامه داد: توصیه‌ای که متخصصین به بیماران دارند این است که از مصرف خودسرانه سرم یا اصرار به تجویز آن توسط پزشک خودداری کنند چرا که این سرم نمکی برای مبتلایان به بیماری‌های قلبی، کلیوی و ریوی بسیار خطرناک و پرعارضه است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تنگی نفس، تپش قلب و بالا رفتن فشار خون از عوارض مصرف خودسرانه سرم است.

برخلاف تصور‌‌ها، تزریق مایعات به شکل وریدی در خیلی از موارد ضروری نیست. اگر چه عوارض تزریق سرم در ظاهر قابل مشاهده نیست اما در موارد نادری ممکن است به دلیل استرس ناشی از فرو رفتن سوزن در بدن باعث شوک در فرد شود.

دیدگاه بینندگان
 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۳۹۶

  سلام چرا طرح پزشک خانواده در شهرستان سیمرغ اجرانمیشود
  مگر حتما باید جمعیت بالای۲۰۰۰۰نفرباشند تامسئولین به فکر.جیب مردم بیفتند تورابه خدا وجدان به خرج دهید وبه فکر مردم باشید
  مخصوصا مردم شهرستان سیمرغ که اکثرااز قشر کارگر وکم درآمدند


  پاسخ

ارسال دیدگاه