تاریخ : ۱۳۹۴/۰۹/۰۵ - ۱۴:۰۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

پیام جعلی منتسب به پوتین خطاب به رئیس جمهور ترکیه+متن شایعه

بعد از ظهر چهارشنبه ۴ آذر خبری جعلی در برخی سایت‌های داخلی و رسانه‌های عربی منتشر شد که ادعا می‌کرد رئیس جمهور روسیه، اردوغان را سگ هار خطاب کرده است.

به گزارش سیمرغ ما، به منظور جلوگیری از گسترش شایعات مجازی در شبکه‌های اجتماعی، مهم‌ترین و جدیدترین شایعه منتشر شده در فضای مجازی که توسط کاربران شبکه‌های اجتماعی نقل می‌شود را در بسته خبری «از شایعه تا واقعیت» بررسی می‌کند.
 
بعد از ظهر چهارشنبه ۴ آذر خبری جعلی در برخی سایت‌های داخلی و رسانه‌های عربی منتشر شد که ادعا می‌کرد ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه طی پیامی گفته است:
 
«آمریکایی‎ها دهان سگ هارشان را در ترکیه ببندند/ انتقام، پاسخی است که دیکتاتور ترکیه بزودی دریافت خواهد کرد/ صبر ما در مقابل اردوغان رو به اتمام است/ ترک‌ها با سرنگونی هواپیمای روسیه، به ما اعلام جنگ داده‌اند.»
 
 
 
 
 
 
 
**واقعیت**
 
مطلب فوق صحت ندارد و تاکنون این پیام از سوی هیچ یک از منابع رسمی تأیید نشده است. تمام سایت‌های داخلی منبع خبر فوق را خبرگزاری روسی تاس اعلام کرده‌اند در حالی که منبع اصلی این خبر یک سایت غیرموثق تبلیغاتی است به نام AWD که به انتشار اخبار جعلى مى پردازد. 
این سایت ماه گذشته هم مطلب مشابهى را منتشر کرد و مدعى شد پوتین در دیدار با سفیر ترکیه در مسکو به وى گفته است که به "دیکتاتورتان بگو که سوریه را برایش به استالینگراد تبدیل مى کنم."
این خبر آن زمان هم از سوى روسیه و هم ترکیه به شدت تکذیب شد.
 
 
 
 جنگنده‌های آمریکایی «اف-۱۶» نیروی هوایی ارتش ترکیه، سه‌شنبه (۲۴ نوامبر) یک فروند جنگنده «سوخو-۲۴» روسیه را در شمال غرب سوریه در نزدیکی مرز ترکیه ساقط کردند.
 
پوتین در نخستین واکنش به اقدام ترکیه در ساقط کردن جنگنده روسی با اشاره به اینکه هواپیماهای ما به هیچ وجه تهدیدی برای ترکیه نبودند گفته بود که: جنگنده سوخو ۲۴ این کشور در حریم هوایی سوریه بوده و توسط موشک هوا به هوای جنگنده اف ۱۶ ترکیه ساقط شده است. جنگنده ما ۴ کیلومتر با مرز ترکیه فاصله داشته و در خاک سوریه سقوط کرده است.
 

 
 
منبع : فارس
ارسال دیدگاه