تاریخ : ۱۳۹۴/۰۸/۲۹ - ۱۳:۱۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

داعش کدام سلاح را ترجیح می‌دهد؟

یک رسانه عراقی به بررسی منابع تأمین‌کننده تسلیحات گروهک تکفیری داعش در این کشور پرداخته است و نوشت: داعش سلاح سبک را بر سلاح سنگین ترجیح می‎دهند زیرا به‌راحتی پنهان می‌شود و قابل جابه‌جایی است.

به گزارش سیمرغ ما، پایگاه الحوار عراق در مطلبی با عنوان «تسلیحات داعش در عراق از کجا می‌آیند» نوشته است: از زمان ۱۳ نوامبر گذشته در پاریس منابع وارد کننده سلاح برای داعش به‌دقت زیر نظر گرفته شده است در حالی که حمایت از داعش از ۲۰۱۴ ادامه دارد.


بسیاری از سلاح‌هایی که گروه‌های افراطی در سوریه و عراق از آن استفاده می‎کنند به‌آسانی به دست آنها رسیده است اما داعش حامیان خارجی نیز دارد که برخی از آنها دوستان آمریکا هستند.

"دیود اکس" خبرنگار جنگی مستقل که از راز و رمز سلاح داعش اطلاعات زیادی دارد اخیراً در گفتگویی با رادیو کارولینای شمالی گفت: منابع تأمین کننده سلاح داعش زیاد است. داعش همانند گروه‌های مسلح در سوریه از حمایت قوی ترکیه، قطر و عربستان سعودی برخوردار است.

وی می‎افزاید: علت این حمایت به منافع مشترک مربوط می‎شود. علاوه بر کسانی که مایل به همکاری با داعش هستند برخی افراد پرنفوذ در برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس نیز تأمین کننده سلاح داعش و حامی آن هستند. ترکیه می‎خواهد که رئیس جمهوری سوریه در مسند قدرت نباشد و دلیل حمایت آن نیز همین است.

هرچند که به‌طور رسمی ترکیه، قطر و عربستان سعودی هرگونه حمایت از داعش به هر شکلی را تکذیب می‎کنند و دم از قوانینی می‎زنند که ارسال کمک برای تروریست‌ها را محدود می‎کند اما واقعیت این است که در عرصه عمل این قوانین به اجرا در نمی‌آیند.

دیوید اکس در ادامه بیان می‎کند: پول کشورهای خلیج فارس نقش زیادی در تأمین سلاح داعش از بازارهای سیاه دارد. بر اساس گزارش‌های موجود که از رصد تحرکات هوایی به دست آمده است، هواپیماهای حامل سلاح از کشورهای خلیج فارس به ترکیه می‎روند یا در برخی موارد به‌سوی کشورهای دیگری مانند کرواسی برای بارگیری سلاح و پرواز به ترکیه می‌روند.

کرواسی در زمینه تسلیحات سبک بازار پررونقی دارد و ارتباط زیادی با بازار سیاه و انتقال سلاح به ترکیه و انتقال زمینی آن به سوریه دارد. داعش سلاح زیادی نمی‎خواهد زیرا گروهی هستند که سلاح سبک را بر سلاح سنگین ترجیح می‎دهند زیرا به‌راحتی پنهان می‌شود و قابل جابه‌جایی است.

وی گزارش داد: داعش طی هفته‌های گذشته بسیاری از ادوات و تجهیزات سنگین خود مانند تانک ام‌یک و نفربرهای ام۱۱۳ و خودروهای زرهی سنگین ام‌.آر.ای‌.پی. و نیز برخی تجهیزات دیگر را که قیمت آنها به میلیون‌ها دلار می‌رسد نابود کرده است، آنها می‌دانند که توان راه اندازی و تعمیر و نگهداری این تسلیحات را ندارند.

اکس درباره تسلیحات داعش ادامه داد: داعشی‌ها احتمالاً موشک‌های دوش‌پرتابی به دست آورده‌اند که این موضوع نگرانی برخی پایتخت‌های دنیا را به وجود آورده است. راههایی برای از بین بردن این نوع سلاح وجود دارد اما به‌طور مثال کشوری مانند آمریکا در حملات هوایی با وجود این تسلیحات محاسبات خود را بر هم خورده می‎بیند.

این سامانه‌های دفاع هوایی دوش‌پرتاب بسیار خطرناک هستند و هیچ طرفی دوست ندارد که خلبان‌های خود را از دست بدهد و اینکه داعش خلبانان را به اسارت درآورد موضوعی هراس‌آور برای رهبران آمریکاست.

وی همچنین به خطراتی که این موشک‌های دوش‌پرتاب برای هواپیماهای مسافربری دارند نیز اشاره کرده است و امکان رسیدن این نوع سلاح‌ها به دست تروریست‌های بین المللی را نیز بعید ندانسته است.

منبع: تسنیم
ارسال دیدگاه