تاریخ : ۱۳۹۴/۰۸/۲۷ - ۱۸:۰۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

آمار تکان دهنده مبتلایان به «HIV» در ایران

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفت: بر اساس آمار وزارت بهداشت که اعلام شده است، اکنون ابتلای ۳۰ هزار نفر در کشور به HIV ثبت شده است، اما در این میان تخمین زده می‌شود که آمار مبتلایان به این بیماری ۱۰۰ هزار نفر باشد که این به آن معنی است که ۷۰ هزار نفر از بیماری‌شان بی‌اطلاع هستند،افراد بی‌اطلاعی که می‌توانند شریک‌های جنسی خود را آلوده کنند.

به گزارش سیمرغ ما، دکتر سید محمود طباطبائی رئیس دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد تهران با حضور در جمع دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه در «سمینار علمی آموزشی ایدز » به تشریح نقش موثر و فعالیت علمی دانشجویان در قالب تشکل‌های دانشجوئی و در تمام زمینه‌ها و شئونات دانشگاهی پرداخت.

وی با ابراز خشنودی از استقبال بی نظیر دانشجویان از برگزاری این نشست علمی آموزشی گفت: دانشگاه باید همین‌گونه پرانرژی، شاد و فعال باشد. دانشگاه مال دانشجوست و اگر ما در کنارتان هستیم برای این است که تجربیات خود را در اختیارتان قرار دهیم تا شما بتوانید بعنوان مدیران فردا و آینده‌سازان جامعه حداکثر بهره را از اندوخته‌های علمی و تجربی ما و سایر استادان در راستای ساختن ایرانی آباد و پیشرو ببرید.

طباطبائی با قدردانی از برگزارکنندگان کمیته تحقیقات دانشجوئی تصریح کرد: حضور پرشور و فعالانه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در عرصه‌های علمی، اجتماعی و فعالیت‌های تحقیقاتی کشور بیانگر این است که دانشگاه آزاد اسلامی در جای جای میهن اسلامی حضوری چشمگیر و حرفی برای گفتن دارد.

وی افزود: برای ما که جزء حافظین و تامین‌کنندگان بهداشت و سلامت جامعه هستیم افتخاری بالاتر از این نیست که شاهد حضور موثر دانشجویان ساعی و تلاشگرمان در مراکز تحقیقاتی، ازمایشگاه‌ها و عرصه‌های بالینی و همچنین به بار نشستن تولیدات علمی و دستاوردهای پژوهشی باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی با مروری بر سوابق علمی، پژوهشی و درمانی دکتر مینو محرز، وی را پزشکی توانمند و شمعی نورانی در محافل علمی کشور نامید و از دانشجویان خواست وی را الگو و سرمشق موفقی در زمینه عشق به کار و انگیزه خدمت قرار دهند.

در ادامه این جلسه رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران با ارائه آمار و گزارشات مستندی به رشد صعودی این بیماری در ایران، پرداخت و گفت: بر اساس آمار وزارت بهداشت که اخیرا اعلام شده است، اکنون ابتلای ۳۰ هزار نفر در کشور به HIV ثبت شده است، اما در این میان تخمین زده می‌شود که آمار مبتلایان به این بیماری ۱۰۰ هزار نفر باشد که این به آن معنی است که ۷۰ هزار نفر از بیماری‌شان بی‌اطلاع هستند؛ افراد بی‌اطلاعی که می‌توانند شریک‌های جنسی خود را آلوده کنند. این در حالی است که به اعتقاد کارشناسان بیماری‌های عفونی، جلوگیری از شیوع این بیماری آسان است، البته اگر مردم در مورد آن آگاهی داشته باشند.

دکتر مینو محرز با انتقاد از عملکرد و خط قرمزهای آموزش و پرورش و صدا و سیما بعنوان یک رسانه ملی و فراگیر، افزود: جمعیت جوان ما زیاد است و روابط جنسی پرخطر در این گروه بالاست. ولی نه طریق رسانه ملی و نه حتی آموزش و پرورش، هشدار مستمری به نوجوانان و جوانان‌م داده نمی‌شود. آنها درباره این بیماری هیچ نمی‌دانند.

وی ادامه داد: در شرایطی دو نهاد آموزش و پرورش و رسانه ملی از اطلاع‌رسانی این موضوع امتناع می‌کنند که از سوی مراجع تقلید در این مورد منعی وجود ندارد و شاید به همین دلیل و عدم آگاهی بخشی رسانه‌هاست که در کشورهای توسعه‌یافته شاهد کاهش آمار ایدز هستیم ولی در کشورهایی همچون کشور خودمان شاهد افزایش آمار آن هستیم.

وی گفت: اگرچه این بیماری بسیار مشکل‌ساز است ولی با پیشرفت‌های علمی داروهایی برای کنترل و بازدارندگی آن وجود دارد و یک فرد مبتلا می‌تواند با اگاهی و تشخیص به موقع از عمر طبیعی برخوردار باشد، ازدواج کند و با روش‌های درمانی صاحب فرزند سالم شود.

محرز به عنوان یکی از مبتکرین و مروج روبان قرمز در ایران، گفت: فلسفه انتخاب روبان قرمز به عنوان نماد ایدز به سه مفهوم دلالت دارد نخستین آن سمبل خشم، دوم رنگ خون زیرا که باعث مرگ و میر می‌شود و سومین ویژگی عشق به بیماران و جوانان مبتلا که حق زندگی دارند و باید سالم باشند.

در ادامه جلسه، دکتر خلیل علی محمدزاده معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی واحد تهران، ایدز را یک معضل بهداشتی، فرهنگی و اجتماعی خواند و گفت: بهترین راه مبارزه با عفونت اچ. آی. وی و ایدز، رعایت شئونات اخلاقی، مذهبی، اهمیت به ازدواج، پایبندی و وفاداری به خانواده و اتخاذ رفتارهای بهداشتی و سالم است.

این سمینار آموزشی در آستانه فرا رسیدن روز جهانی مبارزه با ایدز و با تلاش علمی و اجرائی کمیته تحقیقات دانشجوئی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد تهران با حضور دکتر حسن افتخار اردبیلی معاون پژوهش و فناوری و جمعی از مسئولان ارشد این واحد دانشگاهی و با هدف بحث و بررسی درباره ارتقای سطح علمی و اگاهی بخشی به دانشجویان، کادر درمانی و پرسنل بیمارستان‌ها و کارکنان واحد پزشکی تهران با رویکرد فرهنگ‌سازی و حمایت از مبتلایان ایدز با عنوان «جنبش روبان سرخ» در سالن شهید احمدرضا احدی برگزار شد.

جمعی از هنرمندان صدا و سیما در جایگاه سفیران انجمن ایدز ایران با آویختن شال قرمز بعنوان نماد و سمبل جنبش روبان سرخ در حمایت از بیماران مبتلا به ویروس اچی آی وی در این مراسم حضور یافتند. دکتر عاطفه میر سیدی مجری برنامه روی خط سلامت اجرای این سمینار آموزشی و گفتگو با هنرمندان بهنوش بختیاری، پرستو صالحی و اردلان شجاع کاوه را به عهده داشته است.


خبرگزاری آنا
 

ارسال دیدگاه