تاریخ : ۱۳۹۴/۰۸/۲۶ - ۱۷:۱۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

آل سعود از ترس آبرو اجازه تشکیل کمیته حقیقت یاب فاجعه منا را نمی دهند

معاون ارتباطات بین الملل دفتر مقام معظم رهبری گفت: خاندان آل سعود از ترس بی آبرویی هر چه بیشتر در جهان اسلام و تضعیف قدرت خود در منطقه اجازه تشکیل کمیته حقیقت ‌یاب را برای پیگیری فاجعه ‌منا نمی‌دهند.

به گزارش سیمرغ ما، آیت الله محسن قمی معاون ارتباطات بین ‌الملل دفتر مقام معظم رهبری در مراسم بزرگداشت یاد ‌و خاطره درگذشتگان فاجعه ‌منا در ارتباط با اوضاع پیش آمده برای زائران بیت الله ‌الحرام، اظهار کرد: حادثه ای که از ۸/۳۰ صبح تا ۲ بامداد اتفاق افتاده و طی این ساعات ۷۰۰۰ تن کشته شده‌اند را نمی‌توان یک حادثه معمولی دانست بلکه این فاجعه از سوء مدیریت و بی مسئولیتی حکومتی است که خود را ‌خادم ‌الحرمین می‌داند.

 

وی در ادامه افزود: پرده داری خانه خدا بیش از یک قرن است که در این خاندان موروثی بوده و این امر گزینه سوء مدیریت را تبدیل به سوء نیت می‌کند.

 

آیت الله قمی در رابطه با ویژگی جان ‌باختکان ‌منا، بیان کرد: این جان ‌باختگان نه تنها در لباس احرام و در مکان امن الهی بوده‌اند بلکه محرم خانه ای بودند که مسئولان آن داعیه‌ یک قرن پرده داری و افزون بر آن ۱۴۰۰ سال خادم ‌الحرمینی را با خود همراه دارند.

 

وی با اشاره به این نکته که امکان عمدی بودن فاجعه دور از ذهن نیست، خاطر نشان کرد: این خاندان اگر ‌عامد نباشند، مقصر بوده و باید برای پیدا شدن اصل این حادثه کمیته حقیقت ‌یاب را که خواست تمام جوامع اسلامی است بپذیرند.

 

آیت الله قمی در رابطه با نحوه امدادرسانی در این فاجعه تأکید کرد: اگر امداد رسانی به موقع انجام می‌گرفت و اجازه رساندن آب توسط مأموران سعودی لغو نمی‌شد اکنون بسیاری از جان باختان زنده مانده بودند.‌

 

 

 

وی در ادامه افزود: بسیاری از مصدومان همراه جان ‌باختگان به عمد به کانتینر‌ها انتقال یافتند و به مرور جان دادند و این در حالی است که ملک سلمان پادشاه عربستان در نامه ای از وزیر ذیربط بخاطر مدیریت مناسک حج تشکر و قدردانی می‌کند.

 

آیت الله قمی در پایان خاطرنشان کرد: ۷۰۰۰ دوربین در آن روز از فاجعه ‌منا فیلمبرداری کرده اما دولت عربستان اجازه بازبینی دوربین‌ها را نداده و سعی در ‌اخفای این فیلم‌ها و سر پوش گذاری در فاجعه را دارد.

 

انتهای پیام/ وبگردی

ارسال دیدگاه